Grzybica skóry u psa – rozpoznanie i leczenie

zapalenie grzybicze u psa

Nie tylko insekty mogą być uciążliwe

Wybierasz się całą rodziną na wakacje na biwak. Zabierasz ze sobą także swojego psa, który z radością nocuje pod gołym niebem. Po powrocie zauważasz, że pupil intensywnie się drapnie…

Kiedy rozwija się grzybica…

… wówczas świąd, zwłaszcza w wysokich temperaturach, może stać się naprawdę uciążliwy. Przyglądając się psu uważniej, można zauważyć za uszami oraz na grzbiecie nosa wysięki ropne lub łuszczące się. Pies spał z dzieckiem w pokoju i teraz także ono skarży się na swędzenie i pieczenie, a na ramieniu ma zaczerwienienie ze złuszczeniem, grudkami i krostami? Pchły, wszy czy swędziki jesienne nie przeniosłyby się z psa na człowieka. Wykluczyć można także ukłucia komarów, kleszczy i innych krwiopijców. Kiedy zarówno u zwierzęcia, jak i u człowieka, występują tego typu zmiany skórne, podejrzenie powinno paść na zakażenie grzybicze.

DogMio przysmaki dla psa
rasa psa która do mnie pasuje
ubranka dla psow

Diagnozowanie grzybicy

Do jednoznacznej diagnozy weterynarz posłuży się tak zwaną lampą Wooda, przeszuka za jej pomocą sierść zwierzęcia pod kątem obecności zarodników grzybów. Wprawdzie grzybicę mogą powodować także wszy, pchły, roztocza i zanieczyszczone przedmioty, jednak w pierwszej kolejności podejrzewa się infekcje poprzez kontakt ze zwierzętami – psy, koty, krowy, konie, kozy czy owce. One same niekoniecznie muszą wykazywać objawy zakażenia.

Grzybica zaraźliwa dla każdego?

Zagrożene zarażeniem są wszystkie osoby przebywające w bezpośrednim kontakcie z zakażonym zwierzęciem, zwłaszcza dzieci. Patogeny mogą być jednak także przenoszone z człowieka na zwierzę oraz z człowieka na drugiego człowieka. Wobec tego możliwe jest, że pies zarazi się od zainfekowanego człowieka. Jednak nigdy nie jest się skazanym na epidemię, nie każdy członek rodziny musi koniecznie zachorować, gdyż zależy to od systemu odpornościowego poszczególnych osób.

WoW general

Co można poradzić na zakażenie grzybicze?

W przypadku takim, jak opisany powyżej, wszyscy członkowie rodziny oraz wszystkie zwierzęta domowe powinny zostać przebadane przez dermatologa, ewentualnie weterynarza. W zależności od rozprzestrzenienia się infekcji stosuje się środki przyjmowane doustnie lub miejscowo nakładane maści.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą akcesoriów do pielęgnacji dla psa!

Najczęściej polecane
9 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?