Trening z klikerem dla psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
trening z klikerem dla psa

Trening z klikerem wzmacnia więź między psem i jego opiekunem.

Pamiętasz klikającą żabkę ze swojego dzieciństwa? Kliker jest podobnym urządzeniem i działa na tej samej zasadzie. Wydaje charakterystyczny odgłos kliknięcia, kiedy naciśniesz na umieszczony na nim przycisk. Jak powinien wyglądać trening z klikerem dla psa, dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest kliker?

Krótko mówiąc: Kliker to niewielki przedmiot z przyciskiem w środku. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w wysuwany kijek, którego można używać jako wskaźnika oraz sznurek bądź sprężynkę, dzięki którym możemy go założyć na nadgarstek. Po naciśnięciu wydaje odgłos kliknięcia.

Jak wygląda trening z klikerem dla psa?

Trening z klikerem od lat prowadzony jest w szkołach dla psów czy w szkółkach jeździeckich dla koni oraz stosowany w wychowaniu lub nauce sztuczek u kotów. Badania naukowe dowodzą, że trening z klikerem ułatwia zwierzętom opanowanie sztuczek i wyeliminowanie niepożądanych zachowań.

Jak brzmi główna zasada treningu z klikerem? Kliknięcie równa się nagroda. Jednak, aby pies rozumiał sygnał dźwiękowy jako coś pozytywnego, najpierw musi przyzwyczaić się do dźwięku i nauczyć się kojarzyć go z nagrodą alternatywną do smakołyku.

Wskazówki dotyczące pierwszego treningu z klikerem dla psa

Zanim rozpoczniesz trening, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Ale bez obaw: Kiedy już opanujesz tę umiejętność, Ty i Twój pies pokochacie trening z klikerem!

Czego potrzebuję do treningu z klikerem?

Aby zacząć trening, nie potrzebujesz wiele: Wystarczy kliker, kilka przysmaków lub trochę suchej karmy i uwaga Twojego psa.

Smakowite przysmaki dla psa znajdziesz również w sklepie internetowym zooplus.

Jak prawidłowo użyć klikera podczas pierwszego treningu?

Kiedy zaczynasz szkolenie z klikerem, pies musi przyswoić sobie zasadę jego działania. Na początku użyj klikera i od razu podaj psu smakołyk. Bardzo ważne jest, aby podać go w odpowiednim momencie! Dopiero, gdy opanujesz tę synchronizację, pies będzie w stanie zrozumieć zasadę treningu.

Podczas ćwiczeń powtarzaj zadania z użyciem klikera i nagrody około pięć razy. Bądź konsekwentny w nagradzaniu pupila, żeby było dla niego jasne, że kliknięcie jest sygnałem nagradzającym. Jeśli spóźnisz się z podaniem przysmaku, kliker straci swoją funkcję wzmacniającą. Kiedy tylko pies rozumie kliknięcie jako nagrodę, można rozpoczynać prawdziwy trening.

Wskazówki dotyczące udanego treningu z klikerem dla psa

Zacznij od polecenia, które Twój pies już zna – na przykład „siad”. Wydaj komendę i kliknij, kiedy pies wykona ją poprawnie.

Najważniejsze zasady w skrócie:

  • Upewnij się, że pies traktuje kliknięcie jako nagrodę.
  • Trenuj w miejscu, w którym jest możliwie jak najmniej bodźców, gdzie pies będzie odprężony.
  • Pamiętaj o timingu: Wszelkie opóźnienia w podaniu przysmaku spowodują, że pies nie skojarzy swojego zachowania z kliknięciem.
  • Nagroda musi zostać podana natychmiast po kliknięciu.
  • Krótkie treningi są zazwyczaj bardziej produktywne.
  • Daj psu odpocząć, jak tylko zauważysz, że jego koncentracja spada.
  • Zacznij od łatwiejszych ćwiczeń, aby psa nie przemęczyć.
trening z klikerem dla psa

Co można osiągnąć trenując z klikerem?

Dzięki treningom z klikerem, psa nauczyć można nie tylko podstawowych poleceń, ale również różnych imponujących sztuczek. Ponadto, oduczysz też swojego podopiecznego niepożądanych nawyków (np. nadmiernego szczekania). W takim przypadku wzmacniać należy zachowania pożądane, a niepożądane najzwyczajniej zignorować.

Kolejna wskazówka: Nigdy nie zmuszaj pupila do żadnych zadań i kończ trening, jak tylko jego koncentracja ulegnie osłabieniu.

Jeśli Twój pies odpowiednio reaguje na kliker i jest do niego przyzwyczajony, możesz korzystać z niego już zawsze.

Jakie sztuczki można ćwiczyć z klikerem?

Pewnie zastanawiasz się teraz, jakich sztuczek możesz nauczyć psa za pomocą klikera!

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Nieskończenie wiele. Ich stopień trudności jest oczywiście różny, a początkujący powinni zacząć od prostych sztuczek, aby nie przemęczyć psa i siebie.

Sztuczki dla początkujących

1. Zakręć się

Aby nauczyć psa obrotu, musi on podążać za Twoją ręką. Możesz to zrobić biorąc smakołyk do ręki. Z reguły to wystarczy by pies za nią podążał – nawet jeśli narysujesz ręką okrąg w powietrzu.

Ważne jest przy tym, aby użyć klikera i nagrodzić psa po pełnym obrocie. Jeśli Twój podopieczny wykona ćwiczenie poprawnie, po kilku powtórzeniach możesz dodać komendę głosową (np. „obróć się”). Po kilku treningach możesz zmniejszać ruch ręki do czasu, aż pies będzie reagować wyłącznie na komendę głosową.

2. Proszenie

Aby nauczyć psa tej komendy, najpierw każ mu usiąść. Następnie weź przysmak do ręki i trzymaj obie dłonie zaciśnięte w pięści w kierunku psa. Klęknij przed nim w takiej odległości, aby bez problemu mógł dotknąć twoich dłoni łapami z pozycji siedzącej.

Aby to zrobił, na początku zachęć go do dotknięcia Twoich dłoni obiema łapami w pozycji stojącej. Jeśli to zrobi, natychmiast użyj klikera i nagródź go. Możesz stopniowo rezygnować z użycia rąk, do czasu, aż pies będzie reagować wyłącznie na głos.

3. Stawanie na przedmiocie

W przypadku tej sztuczki pies ma za zadanie stanąć przednimi łapami na płaskim przedmiocie. Zanim rozpoczniesz trening z klikerem, wybierz sobie stabilny, płaski obiekt.

W pierwszej kolejności upewnij się, że pies jest nim zainteresowany. W tym celu umieść przedmiot przed nim, kliknij i nagródź go, jak tylko wykaże nim zainteresowanie. Jeśli nawet na niego nie spojrzy, warto przesunąć go trochę w przód i tył.

Jeśli Twój podopieczny skojarzy przedmiot z nagrodą, możesz przestać klikać i go nagradzać. Teraz będzie musiał wykonać inne zadanie, by dostać nagrodę. Z reguły będzie sam próbował to zrobić.

Jak tylko pies będzie chciał nadepnąć łapą na przedmiot – użyj klikera. Aby wyłapać takie zachowanie, potrzeba nieco cierpliwości. Kiedy po kilku powtórzeniach pies zrozumie, że ma postawić łapę na przedmiot, przestań klikać.

W następnym kroku powinien postawić obie łapy na obiekcie. Zachęć go do tego w ten sam sposób: W momencie, gdy pies postawi obie łapy na przedmiocie, użyj klikera i nagródź go. Jak tylko wykona tę sztuczkę poprawnie, możesz wprowadzić komendę głosową.

Co robić, a czego unikać: Najważniejsze zasady treningu z klikerem dla psa

Kliker sprawdzi się w przypadku każdego psa i każdego opiekuna, jednak istnieje kilka zasad, do których należy się zastosować, by był on skuteczny:

  • Ćwicz wykonywanie komend tylko wtedy, gdy pies zrozumiał o co chodzi w treningu.
  • Kluczowy jest timing: Jeśli klikniesz za wcześnie lub za późno, pies będzie zdezorientowany.
  • Podczas treningu z klikerem nic nie mów, aby pies skoncentrował się przede wszystkim na dźwięku wydawanym przez kliker.
  • Nie przemęczaj psa i trenuj z nim tylko takie ćwiczenia, które jest w stanie w danym momencie wykonać.

Mając to na względzie, można psa naprawdę wiele nauczyć. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak dobra zabawa – jeśli pies nie ma na nią ochoty, nie zmuszaj go. Odłóż kliker i rozpocznij trening ponownie, kiedy będzie miał większą motywację.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz wszystkie produkty niezbędne do treningu z klikerem!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane