Trening z klikerem dla psa

Trening z klikerem

Trening i rozrywka dla każdego psa

Co to jest kliker? Kliker jest urządzeniem przeznaczonym do treningu psa, wydającym charakterystyczny odgłos kliknięcia, kiedy naciśniesz na umieszczony na nim przycisk. Trening z klikerem u wielu psów przynosi zaskakująco szybko oczekiwane rezultaty.

Trening z klikerem od lat prowadzony jest w szkołach dla psów czy w szkółkach jeździeckich dla koni oraz stosowany w wychowaniu lub nauce sztuczek u kotów, a nawet małych zwierząt. Jak brzmi główna zasada treningu z klikerem? Kliknięcie równa się nagroda.

Pies musi rozumieć sygnał dźwiękowy jako coś pozytywnego. Najpierw zwierzę musi przyzwyczaić się do dźwięku i nauczyć się kojarzyć go z nagrodą alternatywną do smakołyku.

Pierwszy trening z klikerem

Będziesz potrzebował klikera, kilku przysmaków i uwagi swojego psa. Użyj klikera i podaj psu smakołyk. Rób to tak długo, dopóki pies nie skojarzy kliknięcia z podaniem przysmaku. Podczas treningu powtarzaj zadania z użyciem klikera i nagrody około pięć razy. Bądź konsekwentny w nagradzaniu pupila, żeby było dla niego jasne, że kliknięcie jest sygnałem nagradzającym. Kliker pełni funkcję wzmacniającą. Kiedy tylko pies rozumie kliknięcie jako nagrodę, można rozpoczynać prawdziwy trening.

Czas na przekąskę

Jak używać klikera podczas treningu?

Zacznij od polecenia, które Twój pies już zna – na przykład „siad”. Wydaj polecenie i kliknij, kiedy pies wykona polecenie poprawnie. Niezmiernie ważny jest odpowiedni timing! Tylko przy bezpośrednim po wykonaniu polecenia kliknięciu i nagrodzie pies uzna, że jedno z drugim jest powiązane.

Co można osiągnąć trenując z klikerem?

Dzięki treningom z klikerem psa nauczyć można nie tylko podstawowych poleceń, ale również z odrobiną cierpliwości różnych imponujących sztuczek. Dzięki klikerowi oduczysz też pupila niepożądanych nawyków, na przykład nadmiernego szczekania. W takim przypadku wzmacniać należy zachowania pożądane, a niepożądane najzwyczajniej zignorować.

Wskazówka: Nigdy nie zmuszaj pupila do jakichkolwiek zadań, zwłaszcza zbyt skomplikowanych, i kończ trening, jak tylko koncentracja psa ulegnie osłabieniu. Jeśli Twój pies reaguje na kliker odpowiednio i jest do niego przyzwyczajony, możesz korzystać z niego zawsze. Na początek polecamy niezawodny Target stick z klikerem Trixie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wychowania psa? Zajrzyj tutaj.

Informacje na temat sportów dla psów znajdziesz w zakładce „Sport i zabawa”.

Najczęściej polecane