Pożywienie dla Chihuahua

zdrowia dieta dla chihuahua

Podczas karmienia psów małych ras, takich jak Chihuahua, istnieje większe ryzyko przekarmienia.

Według standardów rasy – uważanej za najmniejszą rasę świata – pies chihuahua jest żywotny, czujny, ruchliwy i bardzo odważny. Chihuahua potrzebuje dużo uwagi i jest wybredny co do obiektów lokowania swoich uczuć. Odpowiednia dieta dla Chihuahua nie powinna być również zaniedbywana czy bagatelizowana. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę w kwestii odżywiania chihuahua.

Ile pokarmu powinno przyjmować szczenię Chihuahua?

Oprócz opieki zdrowotnej i pielęgnacji, dieta oparta na naturalnych i indywidualnych potrzebach jest szczególnie ważna dla dobrego startu w zdrowe życie psa. Należy zwrócić uwagę na zrównoważoną proporcję energii, minerałów, pierwiastków śladowych i witamin w karmie dla szczeniąt. W przeciwieństwie do dużych ras, małe rasy są bardziej narażone na przekarmienie.

Zalecenia żywieniowe dotyczące karmy dla szczeniąt oparte są na aktualnej masie ciała szczeniaka i przewidywanej masie ciała dorosłego psa. W tym celu jako wskazówkę można przyjąć wagę rodzica tej samej płci, co szczenię. Ponadto, ilość karmy dostosować należy także do poziomu aktywności szczeniaka.

Dieta Chihuahua: Jaką karmę mogę podawać szczeniakowi?

Dla szczeniąt rasy Chihuahua zaleca się suchą karmę dla szczeniąt Royal Canin Chihuahua Puppy oraz karmę mokrą Royal Canin Mini Puppy. Dzienna racja karmy dla szczeniąt powinna być zawsze rozdzielona na kilka posiłków dziennie. Ponadto pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

YT channel 1000x160

Mały pies w dorosłym wieku: karmienie dorosłego Chihuahua

Gdy Chihuahua dorośnie, jego dieta powinna obejmować karmę dla dorosłych psów. Chociaż u psów rasy Chihuahua nie stwierdzono tendencji do nadwagi, nadal należy mieć oko na wagę zwierzęcia.

To, czy piesek rasy Chihuahua będzie jadł mokrą czy suchą karmę, czy też mieszankę obu tych rodzajów żywności, zależy wyłącznie od Ciebie. Przeważnie pies sam zadecyduje, wedle swoich preferencji.

W przypadku karmy suchej dla chihuahua zalecane są małe krokiety – dostosowane do uzębienia małych psów. Sucha żywność jest łatwa do przechowywania i pozostawia mniej odpadów po opakowaniach niż mokra żywność.

W nagrodę podczas treningu czy jako przekąska między posiłkami – krokieciki suchej karmy mogą mieć różne zastosowania. Alternatywnie, można również użyć do tego celu różnych małych przekąsek. Należy jednak odjąć ilość przysmaków od dziennej racji żywnościowej. W przeciwnym razie może łatwo dojść do pojawienia się nadwagi.

Mokra karma jest często przez Chiuhuahua preferowana. W przypadku mokrej żywności wyższe jest spożycie płynów, ponieważ jej wilgotność wynosi zazwyczaj ponad 70 procent.

Odżywianie dla seniorów rasy Chihuahua

Starszy pies małej rasy potrzebuje diety dostosowanej zarówno do jego wieku, jak i wielkości. Proces starzenia się przynosi zmiany fizyczne w organizmie psa. Aktywność spada, a metabolizm spowalnia. Odpowiednio dostosowana dieta o dobrej przyswajalności oraz zachęcającym smaku i aromacie wesprze dobre samopoczucie starszego Chihuahua.

Aby jak najdłużej utrzymać psa rasy chihuahua w dobrej kondycji, jego dieta powinna być dostosowana do konkretnych oznak starzenia się, by tym samym optymalnie wspierać procesy starzenia.

Najczęściej polecane