Nauka czystości u szczeniaka i dorosłego psa

housetraining u psów

Szczeniak musi nauczyć się, że wnętrze domu to nie toaleta.

Naucza czystości pieska, tzw. housetraining,  oznacza, że pies wypróżnia się wyłącznie na zewnątrz i daje opiekunom znać, kiedy potrzebuje udać się na stronę. Także dorosłe czworonogi mogą w pewnych okolicznościach złamać znaną zasadę. Dowiedz się, jak nauczyć szczenięta i dorosłe psy czystości w domu oraz, jakie mogą być przyczyny nieczystości u dorosłych psów.

Co musisz wiedzieć o nauce czystości u szczeniąt

Housetraining szczeniąt jest czasochłonny i może testować Twoją cierpliwość. Najlepszym sposobem na przyuczenie szczeniaka do utrzymywania czystości w domu jest regularne wyprowadzanie go na zewnątrz i czekanie, aż tam się wypróżni.

Jak często należy wyprowadzać szczeniaka na zewnątrz?

Szczególnie w pierwszych miesiącach życia pieska ważne jest, aby jak najczęściej wyprowadzać go na zewnątrz. Jest to jedyny sposób na przyuczenie szczeniaka do utrzymywania czystości w domu.

Oznacza to, że w pierwszych miesiącach należy wyprowadzać szczeniaka na zewnątrz po każdej drzemce, posiłku czy zabawie i dać mu możliwość ulżenia swoim potrzebom. Wynoś szczeniaka na rękach powoli i spokojnie na zewnątrz.

Do trzeciego miesiąca życia może to być co jedną do dwóch godzin. Z kolei starsze szczenięta powinny mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz co trzy lub cztery godziny.

Obserwuj szczeniaka uważnie pomiędzy wyjściami na zewnątrz. Szybko nauczysz się rozpoznawania znaków, jakie daje Ci Twój szczeniak, kiedy chce wyjść. Sprawnie wyprowadzaj wówczas szczeniaka na zewnątrz – ale bez zbytniego pośpiechu. Tam chwal go przyjaznym głosem po załatwieniu przez niego swoich spraw.

Jak mogę stwierdzić, że pies chce wyjść za potrzebą?

Szczenięta z natury nie lubią wypróżniać się i oddawać moczu w pobliżu swojego legowiska. Pod tym względem jest to zgodne z ich tendencją do wypróżniania się dopiero w pewnej odległości od domu.

Mimo to, przyuczenie szczeniaka do życia w domu może czasem zająć tygodnie, a nawet miesiące – nawet jeśli wszystko zdaje się iść gładko. Trzeba więc w tym względzie wykazać się nie lada cierpliwością.

Jak rozpoznać, czy Twój szczeniak może potrzebować ponownego szkolenia czystości? Można kierować się tym, czy wykazuje poniższe zachowania:

  • Jest wyraźnie zaniepokojony
  • Głośno, szybko i dużo wącha
  • Wędruje pod drzwi
  • Kręci się w kółko
nauka czystości psa
Podczas nauki czystości szczeniaka należy chwalić pieska za każdym razem, kiedy załatwia swoje potrzeby w odpowiednim miejscu.

Inne przeszkody w nauczaniu psa czystości w domu

Utrudnieniem może okazać się również fakt, że u hodowcy szczeniak oddawał mocz tylko na określonej powierzchni. Wówczas musi najpierw nauczyć się, że ulżyć swojej potrzebie może także na trawie lub leśnych ścieżkach.

Pamiętaj: Szczeniaki dopiero odkrywają świat. Interesuje ich wszystko wokół i łatwo się rozpraszają, zwłaszcza na łonie natury. Niektóre szczeniaki zapominają o własnych potrzebach. Wtedy łatwo może dojść do wpadku w domu.

Idealnie byłoby, gdybyście znaleźli stałe miejsce, w którym szczeniak zawsze załatwiałby swoje potrzeby. Znajdźcie to miejsce i zatrzymujcie się tam przed i po każdym spacerze, aby szczeniak mógł w spokoju się wypróżnić.

Nauka czystości szczeniaka: Co zrobić w nocy?

Problemy mogą się pojawić, jeśli nie wyprowadzamy szczeniaka w nocy. Zapewne z konieczności poszuka sobie w domu odległego kąta i tam ulży swojemu pęcherzowi.

Aby temu zapobiec, możesz nastawić budzik w nocy i wyjść na krótko na zewnątrz, nie spiesząc się jednak, chodząc w swoim zwykłym tempie. Inną opcją jest pozwolenie szczeniakowi na spanie w klatce dla psów obok Twojego łóżka. Kiedy pies będzie chciał się wypróżnić w nocy, da o sobie znać i będziesz wiedzieć, że trzeba go wyprowadzić na zewnątrz.

Piesek powinien być w stanie wygodnie stać w klatce. Należy pamiętać o tym, jak szybko rośnie szczeniak i kupić klatkę o odpowiedniej wielkości. Ale uwaga: Jeśli klatka jest zbyt duża, jeden jej kąt może służyć jako miejsce do spania, a drugi jako miejsce na toaletę.

Aby wyszkolić szczeniaka w zachowywaniu czystości w domu, ważne jest, aby regularnie wyprowadzać go na zewnątrz także w nocy. Szczeniak szkolony o każdej porze znacznie szybciej uczy się załatwiać swoje potrzeby wyłącznie na zewnątrz.

Trzy wskazówki, jak nauczyć szczeniaka zachowywać czystość w domu

Stosujesz się do wymienionych do tej pory zasad, a mimo to wciąż nie udaje Ci się nauczyć szczeniaka wypróżniania się wyłącznie na zewnątrz? W takim razie mamy dla Ciebie jeszcze trzy wskazówki, które mogą być pomocne w trudnych przypadkach.

Toaleta dla psa jako pomoc

Toaleta dla psa może pomóc w nauce domowej czystości psa lub szczeniaka. Należy jednak pamiętać o następującej kwestii: Szczeniak szybko przyzwyczai się do załatwiania się na podkładce. Jeśli tylko to pozna, później trudno będzie go przyzwyczaić do trawy na zewnątrz.

Używaj specjalnych środków czyszczących

Jeśli szczeniakowi zdarzy się wpadka, najlepiej od razu wyczyścić zabrudzone miejsce specjalnym środkiem czyszczącym. W przeciwnym razie pies szybko ponownie uzna ten obszar za miejsce odpowiednie na jego toaletę.

Przy okazji, specjalny środek czyszczący jest konieczny, ponieważ psie nosy potrafią wykryć zapachy nawet wtedy, gdy my, ludzie, już dawno przestaliśmy cokolwiek czuć.

Ważne: Nigdy nie besztaj swojego szczeniaka

Ignoruj wszelkie wpadki i nie besztaj za nie psa. Szczeniak nie panuje nad swoim pęcherzem bardziej niż maluch w pieluszce. Często szczeniak zdaje sobie sprawę z tego, że musi siku dopiero wtedy, gdy pęcherz właśnie się opróżnia.

Jeśli zbesztasz go na tym etapie, nie będzie mógł skojarzyć tego z wypróżnianiem się. W najgorszym wypadku zniszczysz zaufanie, które dopiero co zostało zbudowane. Zamiast nauki czystości, szczeniak nauczy się potajemnie oddawać mocz w mało uczęszczanych zakamarkach domu.

Jeśli szczeniak wielokrotnie załatwia się w domu, należy pozostać z nim na zewnątrz do czasu, aż będzie musiał załatwić tam swoje sprawy. Kiedy to zrobi, pochwal go za to obficie.

Cierpliwość się opłaci: Kiedy już wyszkolisz swojego szczeniaka, zawsze będziesz mógł polegać na tym, że w domu zachowa czystość.

problemy z czystością u dorosłego psa
Dorosłe psy także mogą mieć problem z niewypróżnianiem się w domu. Najczęściej jest to spowodowane chorobą.

Problemy z zachowaniem czystości u dorosłego psa

Jeśli chodzi o problemy z zachowywaniem czystości u psów, rozróżnia się dwa typy. Z jednej strony są szczenięta, które nie są jeszcze wyszkolone, z drugiej – dorosłe psy, które są wprawdzie wyszkolone w czystości, jednak nagle stają się znowu problematyczne. W tym drugim przypadku często czynnikiem wyzwalającym niepożądane zachowanie są przyczyny fizyczne.

Wyszkolony pies, który stopniowo lub nagle załatwia swoje potrzeby w domu, może wykazywać objawy choroby. Zmianę zachowania mogą wywołać na przykład infekcje pęcherza moczowego i jelit, ale także problemy trawienne spowodowane zmianą pokarmu lub alergią.

Ponadto u starszych psów, ze względu na osłabienie mięśni zwieraczy, zwłaszcza u suk kastrowanych, mogą pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu. Jeśli więc dorosły pies nagle posikuje w domu, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Nieprawidłowe konotacje jako kolejna przyczyna

Choroby nie zawsze są powodem, dla którego pies nie zachowuje czystości w domu. Podobnie jak w przypadku szczeniąt, również u dorosłych psów niepożądane zachowania mogą być wynikiem wadliwych relacji. Zdarzają się one zwłaszcza u psów z pseudo-hodowli, z wadliwym treningiem czystości lub z trudnością w nawiązywaniu relacji i zaufaniem.

Niezachowywanie czystości w domu przez psiaka może działać Ci na nerwy, ale w żadnym wypadku nie besztaj swojego zwierzaka! Usuń mocz lub odchody psa spokojnie i bez komentarza. W przeciwnym razie oddawanie moczu czy kału może stać się czystą torturą, zwłaszcza dla psów lękliwych, jeśli będą kojarzyć te czynności ze złymi doświadczeniami.

Jednocześnie pracuj nad pozytywną więzią ze swoim psem i chwal go obszernie, gdy załatwia swoje sprawy na świeżym powietrzu. Przy dużej dozie cierpliwości można również przyuczyć dorosłego psa zachowywania czystości w domu.

W trudnych przypadkach pomocna może być porada trenera w szkole dla psów lub psiego behawiorysty. Razem z Tobą może poszukać przyczyn i wypracować rozwiązanie problemu niezachowywania czystości przez psa.

Najczęściej polecane