BARF czy konwencjonalna karma dla psów?

BARF czy karma konwencjonalna

Wybór między karmą BARF a konwencjonalną karmą dla psów może okazać się niełatwy.

BARF czy konwencjonalna karma dla psów? Wolisz gotować samodzielnie? Opinie na temat właściwej metody żywienia naszych czworonożnych przyjaciół są tak zróżnicowane, jak wybór rodzajów karmy w sklepie. Ale czy BARF jest naprawdę zdrowszy? Czy karma mokra smakuje lepiej, a karma sucha jest tańsza? Rozprawiamy się ze stereotypami i streszczamy dla Ciebie najważniejsze zalety i wady różnych metod karmienia.

Na początek należy pamiętać o następujących kwestiach: Nie ma jednej metody karmienia, która jest najlepsza dla wszystkich psów. Niezależnie od tego, czy stosuje się biologicznie gatunkowo odpowiednie surowe karmienie (w skrócie BARF), gotową karmę suchą czy mokrą – każda karma dla psów ma swoje zalety i wady. Zasadniczo możesz zdrowo karmić swojego psa wszystkimi wariantami i zapewnić mu optymalne zaopatrzenie w energię i składniki odżywcze.

Karma BARF lub konwencjonalna karma dla psów: Kwestia smaku?

Pytanie o najlepszą metodę karmienia to nie tyle kwestia, czy jest ona dobra czy zła, ale raczej kwestia osobistych możliwości i wymagań. Który pokarm jest najlepiej tolerowany przez mojego psa? Ile czasu mam na przygotowanie karmy dla psa? Czy mój pies cierpi na choroby wymagające specjalnej diety? I czy w ogóle mogę sobie pozwolić na wybraną formę karmienia?

Aby ułatwić Ci tę osobistą decyzję, wyjaśnimy najpierw, na czym polegają różnice między karmieniem BARF a konwencjonalną karmą dla psów, i jakie punkty przemawiają za i przeciw różnym rodzajom karmy.

Cztery kategorie karm dla psów

Czy to w supermarkecie, specjalistycznym sklepie dla zwierząt, czy w Internecie – dla żadnego innego zwierzęcia domowego oferta karmy nie jest tak ogromna, jak dla psa. Szczenię, pies dorosły czy senior, czy pies sportowiec czy pies z nadwagą, czy pies z alergiami czy zdrowy, czy duża lub mała rasa – dla każdego z naszych czworonożnych przyjaciół dostępny jest duży wybór dostosowanej do potrzeb karmy.

Nic więc dziwnego, że zwłaszcza nowi opiekunowie psów są często przytłoczeni ogromną ofertą. Warto przede wszystkim zapoznać się z kilkoma faktami na temat różnych rodzajów karm.

Zwykle rozróżnia się między czterema różnymi kategoriami karmy dla psów:

  1. Karma sucha
  2. Karma wilgotna lub karma mokra
  3. BARF (świeża surowa karma)
  4. Karma gotowana w domu

Warto wiedzieć o karmie BARF i konwencjonalnej karmie dla psów…

W klasycznej suchej karmie wysuszone i zmielone surowce są rozbijane pod wpływem ciepła i prasowane w tzw. krokiety. Są one zazwyczaj dostępne w dużych workach na kilogramy i mają krótki i średni okres przydatności do spożycia.

Z kolei w przypadku karmy mokrej lub wilgotnej, po rozdrobnieniu i wymieszaniu, składniki są napełniane bezpośrednio do hermetycznie zamkniętych puszek i podgrzewane. Dzięki temu karma mokra ma nie tylko bardziej miękką konsystencję i bardziej intensywny smak, ale także stosunkowo wysoki poziom wody i białek. Dzięki podgrzewaniu w zamkniętej puszce zawartość jest konserwowana przez bardzo długi czas.

W ostatnich latach BARF stał się trzecią formą żywienia dla psów. W misce pojawia się wówczas nieprzetworzone (surowe) świeże mięso z surowymi, zazwyczaj tartymi owocami i warzywami.

Skrót „BARF” był pierwotnie skrótem od „born-again raw feeders”. Termin ten jest zazwyczaj tłumaczony jako „biologicznie odpowiednie dla danego gatunku surowe karmienie”.

Jeśli nie chcesz cały czas obcować z surowym mięsem, dobrym rozwiązaniem są domowe racje żywnościowe. Wszystkie pożądane składniki są gotowane, a następnie albo zamrażane w porcjach, albo gotowane. Dla niektórych psów bardziej korzystne jest jedzenie pokarmu, który został ugotowany, a nie surowego. Ostatecznie w ten sposób można uzyskać domowe porcje karmy mokrej.

Zalety karmy suchej

Każda metoda karmienia ma swoje indywidualne zalety i wady. Dlatego też każdy opiekun psa musi ostatecznie sam rozważyć, jakie kryteria są dla niego osobiście najważniejsze.

Jedną z największych zalet karmy suchej jest niewątpliwie jej przechowywanie i praktyczna obsługa. Ze względu na rodzaj opakowania, ilość pozostałych śmieci jest również bardzo ograniczona.

Worki na kilogramy można kupić na zapas i bez problemu dozować. Ci, którzy często robią wypady ze swoim psem, doceniają łatwe i czyste porcjowanie. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza podczas wycieczek i podróży.

Kolejną zaletą może być to, że karma sucha ma bardzo wysoką zawartość składników odżywczych już w małych ilościach. W porównaniu z karma mokrą, porcje są więc znacznie mniejsze. Ponadto, w wyniku procesu podgrzewania do bardzo wysokich temperatur w procesie produkcji, składniki odżywcze są już rozkładane. Dzięki temu pokarm jest bardzo strawny.

W zależności od wielkości i gęstości, suche krokiety zachęcają psy do intensywniejszego żucia. Rozmiar krokietów można wybrać w zależności od wielkości psa i jego zębów.

Wady karmy suchej

Jednocześnie kształt krokietów nie pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących przetworzonych w nich surowców. Największą wadą karmy suchej jest z pewnością wynikająca z tego niepewność co do jakości składnika. W rzeczywistości zaleca się uważne przeczytanie deklaracji na opakowaniu.

Problematycznym może być również brak podaży płynów. Ponieważ karma sucha ma bardzo niską zawartość wilgoci, opiekun musi upewnić się, że pies pije wystarczającą ilość wody.

konwencjonalna karma sucha dla psa
Konwencjonalna karma sucha ma swoje zalety i wady.

Zalety karmy mokrej

Z kolei karma mokra składa się w około 70 do 80% z płynów, dlatego karma mokra jest szczególnie odpowiednia dla psów, które piją bardzo mało. Również wybredne psy lubią karmę mokrą, która jest często bardziej intensywna w smaku od karmy suchej. Szczególnie małe rasy psów często preferują również miękką konsystencję pokarmu.

Ponadto odsetek białka zwierzęcego, który jest niezbędny dla psów, jest zazwyczaj wyższy w karmie mokrej niż np. w karmie suchej. Podgrzewanie w zamkniętych opakowaniach, takich jak puszki lub saszetki, zapewnia również bardzo długi okres przydatności do spożycia. Ponadto, podobnie jak w przypadku karmy suchej, składniki są również uwalniane w wyniku ogrzewania. To z kolei pozytywnie wpływa na strawność.

Wady karmy mokrej

Podobnie jak w przypadku karmy suchej, w przypadku karmy mokrej także należy zwrócić uwagę na deklarację składu, aby rozpoznać, jakie składniki są zawarte. Udział mięsa i pochodzenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego powinien być utrzymany w równowadze.

Jeśli chodzi o jakość białka zwierzęcego, mogą występować duże różnice między producentami. Dotyczy to jednak również karmy suchej i gotowych zestawów BARF.

Kolejną wadą, którą wymieniają opiekunowie psów, jest często dość krótki okres przydatności do spożycia otwartych pojemników na karmę mokrą. Po otwarciu puszki pokarm szybko się psuje. Inni uważają również za nieprzyjemny silniejszy zapach mokrej karmy. Jedną z wad jest z pewnością duża ilość odpadów opakowaniowych, które obejmują przede wszystkim puszki.

Zalety metody BARF

W przeciwieństwie do klasycznej karmy suchej lub karmy mokrej, BARF jest uważany przede wszystkim przez miłośników tej metody karmienia za naturalny, bardziej odpowiedni dla danego gatunku, a tym samym za zdrowszy. Nie udało się dotychczas naukowo udowodnić, czy metoda BARF jest naprawdę zdrowsza. Jednak z uwagi na to, że porcje są przygotowywane samodzielnie, opiekunowie mogą bardziej zająć się indywidualnymi potrzebami swojego psa.

Na przykład, w przypadku psów z alergią, można po prostu zastąpić alergenne składniki pokarmu innymi składnikami. Podczas stosowania metody BARF można również w bardziej indywidualny sposób uwzględnić zmiany, takie jak wielkość, masa ciała lub poziom aktywności fizycznej psa. Ponadto stosowanie poszczególnych składników pokarmowych, tj. świeżego mięsa oraz świeżych owoców i warzyw, pozwala na lepszą ocenę jakości.

Wady metody BARF

Jednym z problemów związanych z metodą BARF jest jednak również sam skład produktów. Aby jak najlepiej dopasować porcję do indywidualnych potrzeb żywieniowych psa, potrzebna jest duża wiedza i doświadczenie.

Nieprawidłowe rozłożenie składników pokarmowych szybko prowadzi do niedoboru lub nadmiernego zaopatrzenia, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Błędne obliczenie zapotrzebowania na energię może również doprowadzić do nadwagi lub niedowagi.

Innym zagrożeniem związanym z karmieniem surowym są patogeny, które mogą być zawarte w surowym mięsie, rybach i jajach. Psy, które nie zachorują na te patogeny, mogą potencjalnie przenieść bakterie na ludzi.

Szczególnie narażone na zakażenie są małe dzieci, osoby w podeszłym wieku i osoby z osłabionym układem odpornościowym. Podczas gotowania większość bakterii zostaje zabita, natomiast w zamrażarce mogą one przetrwać bardzo długo, a nawet rozmnażać się w procesie rozmrażania.

Wadami są również stosunkowo wysoki koszt świeżej karmy, a także dość duże nakłady czasowe, które muszą zainwestować opiekunowie psów w samodzielne kompletowanie, krojenie i mieszanie posiłków.

Nawiasem mówiąc, surowe mięso wieprzowe nie może być pod żadnym pozorem podawane psom, ponieważ może zawierać wirusa Aujeszky’ego, który jest śmiertelny dla psa.

Karmienie metodą BARF można rozpocząć już u szczenięcia.

Zalety gotowanej karmy domowej

Główną zaletą gotowania w domu jest z pewnością przejrzystość przy wyborze składników. Każdy może sam zdecydować o jakości i pochodzeniu składników swojej karmy dla psów. Podczas gotowania w domu można również bardzo indywidualnie zaspokoić potrzeby poszczególnych psów.

Zaletą w porównaniu z metodą BARF jest również to, że mięso jest dobrze ugotowane. Dzięki temu zazwyczaj nie dochodzi do przeniesienia patogenów. Jednocześnie składniki są otwierane w procesie ogrzewania i dlatego są lekkostrawne.

Wady gotowania domowego

Podobnie jak w przypadku rasy BARF, dużymi wadami są wyższe koszty i dłuższy czas przygotowania. W przypadku mrożonych porcji także zapotrzebowanie na miejsce w zamrażarce jest też dość duże.

Kolejny problem, podobnie jak w przypadku metody BARF, polega jednak na własnym składzie produktów. Aby uniknąć długoterminowych szkód dla zdrowia Twojego psa, potrzebujesz dużej wiedzy o jego wymaganiach dotyczących zbilansowanego żywienia. Jeśli nie dysponujesz taką wiedzą, powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy i zlecić sporządzenie planu żywienia.

Wszystkie zalety i wady metody BARF i konwencjonalnej karmy dla psów w skrócie

  Zalety Wady
Karma sucha
  • niska cena
  • średni okres przydatności do spożycia
  • łatwa obsługa, łatwe przechowywanie i transport
  • wysokie zapotrzebowanie żywieniowe pozwala na mniejsze porcje
  • niska liczba odpadów opakowaniowych
  • niska zawartość wilgoci (problematyczna dla psów, które niechętnie piją)
  • brak przejrzystości w kwestii jakości stosowanych surowców
  • często wysoka zawartość węglowodanów

 

Karma mokra
  • wysoka zawartość płynów (poprawa równowagi wodnej u psów, które niechętnie piją)
  • bardziej intensywny smak
  • miękka konsystencja jest często preferowana przez małe psy
  • najczęściej wysoki udział białka zwierzęcego
  • długi okres przydatności do spożycia
  • niski okres przydatności do spożycia po otwarciu opakowania
  • cięższe w transporcie niż karma sucha
  • duże ilości odpadów opakowaniowych

 

BARF
  • korzystanie ze świeżych produktów pozwala na dobrą ocenę jakości
  • porcje można indywidualnie dostosować do potrzeb psa
  • brak niepożądanych substancji w pokarmie
  • potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia
  • czasochłonne i bardziej kosztowne niż karmienie konwencjonalną karmą
  • zwiększone ryzyko zakażenia bakteriami i innymi patogenami w surowym mięsie, rybach i jajach

 

Karma gotowana przygotowana we własnym zakresie
  • świeże produkty o znanym pochodzeniu
  • indywidualne kompozycje pokarmowe
  • brak niepożądanych substancji w pokarmie
  • potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy
  • czasochłonne
  • bardziej kosztowne
  • potrzeba dużo miejsca w zamrażarce

Podsumowanie

Patrząc na tabelę, widać, że zalety i wady różnych metod karmienia są dość równomiernie rozłożone.

Dlatego też trudno jest udzielić ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy karma BARF czy konwencjonalna jest najlepszą lub najzdrowszą formą żywienia dla psa. W końcu psy – podobnie jak my, ludzie – są jedyne w swoim rodzaju, każdy z nich. Mają więc różne potrzeby, upodobania i wymagania.

Tylko Ty możesz podjąć decyzję, która karma jest odpowiednia dla Twojego psa. Nie daj się zastraszyć przez opinie innych opiekunów psów. Ważne jest, abyście to Ty i Twój pies byli zadowoleni z dokonanego wyboru.

Nie forma, lecz treść jest ważna

Przede wszystkim wybrana karma musi pokrywać zapotrzebowanie żywieniowe psa i dostarczać mu wszystkiego, czego potrzebuje do zdrowego rozwoju. To, czy tak jest, zależy nie tyle od postaci pokarmu, co od jego zawartości. Jeśli więc dokładnie przyjrzysz się poszczególnym składnikom i ich jakości, możesz odpowiednio i zdrowo karmić swojego psa zarówno karmą BARF, jak i konwencjonalną.

Przy wyborze karmy ważne jest, aby zawsze wziąć pod uwagę wiek, masę ciała, wielkość i poziom aktywności psa. Decydującą rolę odgrywają również choroby i ewentualne alergie.

Oczywiście na Twoją decyzję wpłyną również okoliczności osobiste. Dokładnie zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na przygotowanie karmy, ile może kosztować karma dla psa i czy dużo podróżujesz ze swoim psem.

Znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie i Twojego psa

Porozmawiaj również z lekarzem weterynarii o różnych opcjach karmienia. Być może optymalna będzie mieszanka karmy suchej i karmy mokrej, a także karmy BARF i konwencjonalnej.

Dla początkujących, którzy przekonali się do BARF, praktycznym rozwiązaniem mogą być również oferowane w Internecie menu BARF zapakowane w porcje. Jedno jest pewne: Dopóki zaopatrzenie w energię i składniki odżywcze są zapewnione w sposób optymalny, a pies jest zdrowy i witalny, nie ma złej metody.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.