Najwyższej jakości karmy dla kotów

Najlepsza karma dla kota

British Shorthair

Prawidłowe żywienie

„Jesteś tym, co jesz” – to powiedzenie tyczy się nie tylko człowieka, ale i kota. Wobec tego jasne jest, że kotu powinno się podawać wyłącznie takie produkty, które zaopatrzą jego organizm we wszystkie składniki zapewniające kotu długie życie w pełni zdrowia. Jednak dla początkujących właścicieli, jak i nierzadko dla tych doświadczonych, identyfikacja wysokiej jakości pokarmu dla kotów nie jest sprawą łatwą. Ponadto później trzeba zdecydować jeszcze zdecydować, czy dana karma jest odpowiednia akurat dla mojego kota… Bez paniki. Pomożemy! Nie musisz mieć laboratorium ani przeprowadzać skomplikowanych analiz. Najczęściej wystarczy rzut oka na etykietę ze składem, by wiedzieć z jaką karmą ma się do czynienia.

YT channel 1000x160

Przejrzyj skład

Koty to mięsożercy. W naturalnym środowisku odżywiają się przede wszystkim myszami i innymi małymi gryzoniami lub małymi ptakami. Ta naturalna dla kota dieta składa się w 85% z mięsa i z około 5% składników roślinnych, które znajdują się w przewodzie pokarmowym ofiary. Zawiera się w niej od 50 do 60% białek, 20 do 30% tłuszczu i od 3 do 8% węglowodanów. Tak też powinien wyglądać więc skład karmy dobrej dla naszego pupila – powinna być bogata w białka, średnio bogata w tłuszcze i zawierać niewielką ilość węglowodanów. Na etykiecie produkty są posortowane według ich wagi w ostatecznym produkcie, dlatego na jej pierwszym miejscu powinno znaleźć się naturalnie mięso. Może być to mięso świeże lub suszone. Weź pod uwagę, że na etykiecie karmy suchej dla kota może być podana waga świeżego mięsa, co w praktyce oznacza, że zawartość mięsa suszonego w gotowym produkcie jest o wiele niższa.

Wiele karm dla kotów zawiera również produkty uboczne. Te same w sobie nie są szkodliwe. W końcu drapieżny kot poza mięsem mięśniowym swojej ofiary zjada także jej wnętrzności, takie jak serce czy płuca. Pod hasłem „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” mogą się jednak skrywać nie tylko produkty uboczne, ale i organy obciążone jak na przykład wątroba czy śledziona lub też nawet włosy czy rogi. Tym lepiej, jeśli producent wybiera tak zwaną „otwartą deklarację” i bardzo dokładnie opisuje, jakie faktycznie wnętrzności i produkty uboczne wchodzą w skład jego karmy.

Produkty zbożowe powinny być podawane kotu w niewielkich ilościach – z reguły pojawiają się właśnie na końcu składu. (Szukasz karmy bezzbożowej dla kota? Kliknij tutaj.)

O ulepszacze smaku i substancje konserwujące toczy się spór. Mogą one u niektórych kotów doprowadzać do alergii, jednak zawarte są w prawie każdej karmie. Także cukru powinno unikać się w jadłospisie dla kota – nawet, jeśli kot nie ma tendencji do próchnicy, cukier obciąża nerki i może doprowadzić do cukrzycy.

Wysokojakościowa karma dla kotów jest jednak najczęściej wolna od tych i tym podobnych dodatków.

Analiza

Kot potrzebuje więc wysokowartościowych białek, by pozostać w dobrej formie witalnej i fizycznej. Składniki roślinne i węglowodany są dla kota ciężkostrawne – tych „pustych kalorii” należy w diecie kota unikać.

Organizm kota wymaga też rzecz jasna licznych witamin i minerałów. Niektóre z nich jest w stanie sam sobie wytworzyć, innych nie – między innymi aminokwasu tauryny, która jest substancją niezbędną dla prawidłowego procesu przemiany materii w organizmie kota. Jej niedobór może prowadzić do ślepoty, niepłodności, zaburzeń wzrostu, deformacji kręgosłupa i niewydajności systemu immunologicznego, a nawet wywołać kardiomiopatie czy choroby mięśnia sercowego. Kot powinien codziennie przyjmować 200 mg tauryny z przyjmowanym pożywieniem – wiele karm gotowych zawiera odpowiednią jej ilość, dzięki czemu nie trzeba podawać kotu suplementu.

Jak widać, prawidłowe żywienie kota to nie taka zupełnie czarna magia. By rozpoznać wysokiej jakości karmę wystarczy świadomie zerknąć na jej skład!

Szukasz odpowiedniej karmy dla swojego kota? Sprawdź nasz asortyment karmy mokrej i karmy suchej dla kota w naszym internetowym sklepie zooplus! Oferujemy szczegółowe opisy naszych produktów i zawsze podajemy ich składy!

Najczęściej polecane