Podstawowe wyposażenie dla kota

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Kot bawiący się na drapaku

Wszechstronny element podstawowego wyposażenia dla kotów: Drapak służy do ostrzenia pazurów, ale również do zabawy, spania i obserwacji otoczenia.

Decyzja zapadła: Wkrótce zamieszka z Tobą kot! Jeśli adoptujesz kota po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie, musisz najpierw wybrać się na zakupy. Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenie dla kota? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Lista kontrolna: Jakich akcesoriów potrzebuje kot?

Adoptując kota, nie zapomnij o nabyciu:

  • Kilku misek, karmy, przysmaków
  • Kuwety, żwirku
  • Poduszki lub legowiska
  • Drapaka lub innych elementów do drapania
  • Zabawek
  • Szczotki lub grzebienia
  • Trawy dla kota
  • Transportera
  • Ewentualnej siatki zabezpieczającej na balkon i/lub specjalnych drzwiczek

Koty to smakosze. Aby więc komfortowo czuły się w Twoim domu, musisz zagwarantować im smaczne posiłki. Może to być dobrej jakości gotowa karma oraz oczywiście woda.

Organizując miejsce do karmienia, upewnij się, że miski na karmę i wodę stoją w osobnych miejscach. Odpowiada to bowiem warunkom, w jakich kot żyje w naturze. Na wolności istnieje ryzyko, że woda będzie zanieczyszczona krwią lub częściami upolowanej ofiary. Dlatego instynktownie koty piją zawsze w miejscu innym niż jedzą.

Idealna miska na karmę

Dobra miska wykonana jest ze szkła, ceramiki lub wysokiej jakości stali szlachetnej. Niektóre miski na karmę posiadają antypoślizgowy spód, zapobiegający ich ślizganiu się po podłodze. Alternatywnie, można umieścić pod miską antypoślizgową podkładkę.

Dobrym pomysłem i ciekawym urozmaiceniem są poidełka, w których woda lekko bulgocze, imitując wodę poruszającą się w strumyku, w którym na wolności kot gasiłby pragnienie. Może to zachęcić mało pijące koty do spożywania większej ilości wody.

Koty z natury bardzo dbają o czystość. Bywają nawet pedantyczne, co przejawia się w niechęci do skorzystania z kuwety, gdy nie spełnia ona ich wymagań higienicznych. Dlatego tak ważne jest, aby ją regularnie czyścić. Koty, które były trzymane w sposób odpowiedni dla gatunku są już zazwyczaj przyzwyczajone do korzystania z kociej toalety.

Aby kot czuł się swobodnie, w kuwecie powinno być odpowiednio dużo miejsca, chociażby na skrupulatne zakopanie odchodów – tak, jak robi to w naturze.

Jeśli masz w domu kilka kotów, wówczas obowiązuje następująca zasada dotycząca liczby kuwet: Liczba kotów + 1.

Idealny żwirek

Jeśli natomiast chodzi o żwirek dla kota, na rynku dostępna jest cała gama produktów. Wypróbuj różne rodzaje, aby przekonać się, który najlepiej odpowiada Twojemu podopiecznemu lub zapytaj poprzedniego opiekuna, do jakiego żwirku jest przyzwyczajony.

Koty poświęcają na sen i drzemkę nawet 16 godzin codziennie. Szczególnie lubią przesypiać chłodne lub deszczowe dni. Podczas snu przetwarzają informacje dotyczące tego, czego doświadczyły podczas polowań, zabaw i szaleństw. Mają też sny.

Wygodne miejsce do spania jest podstawowym elementem wyposażenie dla kota

Jako że bycie łowcą może być bardzo wyczerpujące i kosztować dużo energii, koty potrzebują sporej dawki snu. Przytulne miejsce do spania jest więc niezbędnym elementem mieszkania każdego mruczka. Istnieje wiele różnych rodzajów legowisk, poduszek czy budek dla kotów – na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla swojego pupila.

Do podstawowego wyposażenia dla kota należy również drapak. Jeśli kot będzie chciał zanurzyć swoje pazury w Twojej ulubionej kanapie, zareaguj natychmiast, ale łagodnie i pokaż mu przeznaczony do tego celu drapak. Jeśli kot z niego skorzysta, pochwal go i nagródź ulubionym przysmakiem.

Wysokiej jakości drapak jest stabilny i nie przewraca się nawet pod największym obciążeniem. Wiele modeli posiada również budkę do spania, hamak, myszkę do zabawy lub inne praktyczne akcesoria.

Wiele kotów zachowuje figlarność do późnej starości. Aby zaspokoić ich mocno rozwiniętą chęć do zabawy i duszę odkrywcy, potrzebujesz odpowiednich zabawek, takich jak wędka, pluszowa myszka, piłka czy zabawki interaktywne.

Podstawowe wyposażenie: Jakich akcesoriów potrzebuje kot niewychodzący?

Koty niewychodzące szczególnie cenią sobie wszelkiego rodzaju rozrywki, którym mogą się oddawać wspólnie ze swoim opiekunem. Jednak z natury są bardzo niezależne i samowystarczalne i lubią również zajmować się same sobą. W tym zakresie dobrze sprawdza się na przykład wypełniona walerianą poduszka.

Ważnym elementem podstawowego wyposażenia dla kota jest transporter, który będzie potrzebny już pierwszego dnia podczas odbioru kota ze schroniska, hodowcy czy poprzedniego opiekuna. Później przyda się, aby bezpiecznie przewieźć zwierzaka do lekarza weterynarii czy do hotelu, jeśli będzie potrzeba pozostawienia go w nim choćby na czas urlopu.

Zaleca się transportery wykonane na przykład z plastiku. Można je łatwo wyczyścić, jeśli podczas podróży zdarzy nam się jakaś nieprzewidziana przygoda. Aby uprzyjemnić kotu podróż i pobyt u lekarza weterynarii, najlepiej, żeby był otwierany od góry. Dzięki temu zwierzak nie będzie musiał opuszczać swojego bezpiecznego schronienia.

Do pielęgnacji kociej sierści potrzebujesz szczotki lub grzebienia – dzięki regularnemu szczotkowaniu usuwasz luźne włosy i zapobiegasz ich splątaniu.

Domowa apteczka dla opiekunów kota

Na wypadek wykrycia podczas pielęgnacji kleszcza, warto mieć pod ręką szczypce do usuwania kleszczy.

To samo dotyczy zestawu pierwszej pomocy, zawierającego bandaże, preparat odkażający i opatrunki.

Zabawka dla kota
Zwłaszcza w przypadków kotów niewychodzących nie należy zaniedbywać zabawy i innych aktywności. Urozmaicone zabawki dla kota są więc absolutną koniecznością!

Dom bezpieczny dla kota

Zanim przygarniesz kota, zadbaj o to, by Twoje mieszkanie było dla niego bezpieczne. To, czego w tym celu potrzebujesz zależy od warunków panujących w Twoim domu.

Dzięki specjalnym siatkom możesz zabezpieczyć okna i balkon, aby uchronić kota przed potencjalnie śmiertelnym upadkiem. Jeśli po etapie adaptacji masz zamiar umożliwić mu przebywanie na świeżym powietrzu i swobodne poruszanie się po balkonie oraz między przestrzenią wewnątrz i na zewnątrz, możesz zastosować specjalne drzwiczki.

Wskazówka: Więcej produktów, również tych opracowanych specjalnie dla kociąt, znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Życzymy Ci wiele radości podczas kompletowania podstawowego wyposażenia dla Twojego kota i oczywiście wiele wspaniałych, wspólnych chwil z Twoim nowym współlokatorem!


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane