Choroby sierści i skóry u kotów

Kot cierpiący na chorobę sierści

Jedwabiście miękka sierść kota jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale wraz ze znajdującą się pod nią skórą pełni u kotów funkcje ochronne. Będąc ważną częścią ich ciała natychmiast odzwierciedlają wszelkie problemy zdrowotne zwierząt. Jeśli procesy metaboliczne ulegną zaburzeniu, zazwyczaj prowadzi to do chorób sierści i skóry u kotów.

Skóra kota

Być może gdzieś już słyszeliśmy, że skóra to największy organ kota. I tak jest w istocie! Stanowi nie tylko ważną barierę, chroniącą zwierzę przed odwodnieniem w wyniku utraty płynów ustrojowych i przenikaniem patogenów, ale również reguluje ciepłotę ciała i odgrywa dużą rolę w wydalaniu łoju, potu i hormonów. Jako największy organ kota skóra jest również ważnym narządem zmysłów.

Zbudowana jest z czterech warstw: Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry zwana naskórkiem chroni organizm zwierzęcia przed wpływami zewnętrznymi. Znajdują się w niej gruczoły łojowe i mieszki włosowe, które sięgają aż do najniższej warstwy skóry. Zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne obecne są w skórze właściwej i naskórku, będąc szczególnie istotnymi w percepcji sensorycznej. Poniżej znajduje się tkanka podskórna, która magazynuje między innymi tłuszcz.

Sierść kota

Z każdego otworu włosowego w skórze kota wyrasta jeden włos główny, kilka włosów okrywowych oraz podszerstek. Rasy długo- i krótkowłose mogą różnić się długością futra, ale w obu przypadkach sierść pełni ważną funkcję: Chroni organizm kota przed wahaniami temperatury oraz stanowi barierę dla powierzchniowych urazów, spowodowanych na przykład ostrymi gałęziami podczas wędrówek w zaroślach czy ugryzieniem podczas potyczek z innymi kotami.

Drapiący się kot

Zaburzenia metaboliczne

Skóra i sierść to bardzo ważne, ale często niedoceniane organy kota. Choroby sierści i skóry u kotów nierzadko wskazują na inne dolegliwości lub niedobory składników odżywczych, mogą być również oznaką inwazji pasożytów lub niezależnym schorzeniem. Opiekunowie kotów powinni zwracać szczególną uwagę na nagłe wypadanie sierści, wzmożone drapanie lub lizanie, łupież, krwawe strupy lub zmatowienie. Zmiany skórne mogą się ukrywać pod gęstą kocią sierścią. Jeśli nie znikają przez dłuższy czas lub występują poza okresem linienia wiosną i jesienią, należy udać się z kotem do lekarza weterynarii! To samo dotyczy sytuacji, gdy widocznym zmianom w obrębie sierści towarzyszy zmienione zachowanie kota.

Choroby sierści i skóry u kotów: Diagnoza u lekarza weterynarii

Lekarz weterynarii przyjrzy się bliżej sierści i skórze kota. Sprawdzi, czy zmiany występują tylko w jednym miejscu czy na całym ciele, czy są spowodowane zranieniem czy inwazją pasożytów. Jeśli przyczyna nie jest oczywista, w postawieniu diagnozy pomoże badanie krwi, które wykryje lub wykluczy ewentualne niedobory. Jeśli natomiast w organizmie kota rozwinęła się infekcja, jej oznaki również wykaże badanie krwi. Lekarz weterynarii może wówczas przepisać kotu lekarstwa lub zalecić podawanie zwierzęciu suplementów diety.

Matowa sierść, łupież i otwarte rany mogą być spowodowane następującymi czynnikami:

  • Pasożyty: Organizm kota mogą zaatakować pasożyty zewnętrzne, takie jak roztocza, wszoły lub pchły, a także endopasożyty takie jak robaki, i ich obecność zawsze ma wpływ na jego skórę i sierść. W przypadku kotów wychodzących zalecana jest profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym – szczególnie popularne są preparaty typu spot-on, które aplikujemy na kark kota. Zabiegi odrobaczające obciążają organizm zwierzęcia i powinny być przeprowadzane wyłączenie po pozytywnym wyniku badań kału.
  • Grzybica skóry: Grzyby skórne są nie tylko nieprzyjemne dla kota, ale mogą przenosić się również na człowieka i inne zwierzęta domowe. Jeśli nasz kot cierpi na infekcję grzybiczą, szczególnie ważna jest higiena. W przypadku stwierdzonego zakażenia lekarz weterynarii przepisze kotu środek grzybobójczy do stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego.
  • Niedożywienie: Komercyjna karma dla kotów zawiera wszystko, czego kot potrzebuje, aby zachować zdrowie – przynajmniej teoretycznie. Każdy kot jest inny, dlatego kocięta, seniorzy czy przewlekle chore koty potrzebują często więcej składników odżywczych niż pozostałe mruczki. Jeśli w pożywieniu kota będzie brakowało odpowiedniej ilości witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, często zauważymy to w postaci matowej sierści lub łupieżu. Nie stosujmy jednak suplementów diety na własną rękę. Jeśli sierść naszego kota jest matowa lub zauważmy inne nieprawidłowości, będzie to z reguły świadczyło o niedoborze składników odżywczych, który należy zbadać. Dlatego zanim sięgniemy po jakiekolwiek dodatki do karmy, wykonajmy badanie krwi kota.
  • Alergie: Alergie nie należą obecnie do rzadkości i objawiają się często w postaci chorób sierści i skóry kotów.
Kot wylizujący sierść
  • Linienie: Każdego roku kot gubi swoją grubą sierść zimową lub letnią w oczekiwaniu na zmianę pory roku. Jest to zupełnie normalne zjawisko, aczkolwiek w tym okresie sierść wielu kotów jest matowa lub zwierzaki nadmiernie się drapią, by pozbyć się luźnych włosów. Warto wówczas pomóc kotu i regularnie go szczotkować oraz podawać mu pasty słodowe lub trawę dla kotów, które wspomogą przewód pokarmowy w oczyszczaniu z zalegających kłaczków.
  • Choroby psychiczne i stres: Jeśli kot częściej się wylizuje, wygryza sobie sierść lub ma inne niepokojące objawy, przyczyną może być przewlekły stres lub choroby psychiczne. W pierwszej kolejności warto jednak wykluczyć dolegliwości fizyczne, a dopiero potem udać się do zwierzęcego behawiorysty.

Życzymy dużo zdrowia Tobie i Twojemu kotu!

Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?