Dlaczego mój pies kopie w ogrodzie?

pies kopie w ziemi

Wiele psów uwielbia kopać w ziemi.

Masz własny ogród, w którym chętnie spędzasz czas ze swoim psem? Wspaniale! Jeśli jednak pies kopie w ogrodzie, może to szybko zepsuć humor ogrodnikom-hobbystom. Wyjaśniamy, dlaczego Twój czworonożny przyjaciel kopie w ogrodzie – i jak możesz uwolnić go od tego nawyku!

5 powodów, dla których pies kopie w ogrodzie

Rabata kwiatowa czy trawnik – to nie ma większego znaczenia, gdyż miłośnicy ogrodnictwa zwykle chcą chronić oba te miejsca przed dziurami. Wiele psów jednak chętnie przeora łapkami ziemię w ogródku, niezależnie od tego, czy opiekunowi jest to na rękę czy też nie. Dlaczego psy tak bardzo lubią kopać w ogrodzie?

1. Pies jest łowcą!

Wiele psów ma we krwi instynkt myśliwski – a wiele zwierząt drapieżnych żyje pod ziemią. Wprawdzie znalezienie nory borsuczej lub lisiej w przydomowym ogrodzie jest raczej mało prawdopodobne, ale może znajdzie się choć gniazdo myszy lub kopiec kreta?

Pies najpierw ryje nosem ziemię, aby wyłapać kuszące zapachy. Chciałby czuć je jednak wyraźniej. Aby utorować sobie drogę, musi oczywiście… zacząć kopać! Niektóre rasy, na przykład teriery i jamniki, szczególnie uwielbiają kopać doły w ziemi.

2. Praca w ogórku? To przecież praca zespołowa!

Sadzenie kwiatów w ziemi? Oczywiście Twój pupil koniecznie będzie chciał Cię w tym wesprzeć, a to oznacza: energiczne kopanie! Twój pies galopuje przez ogród z wypiętą dumnie piersią i wykopaną sadzonką w pyszczku – a Ty biegniesz zaraz za nim?

Weź głęboki wdech! Ogrodnictwo to hobby, które oferuje wiele uroków –  w tym również dla psów. Kiedy opiekun kopie w ziemi, wiele psów będzie chciało się do niego przyłączyć. Świeżo spulchniona gleba jest szczególnie atrakcyjna do kopania. Dzięki temu praca zespołowa jest naprawdę przyjemna – przynajmniej dla psa.

Dowiedz się wszystkiego o roślinach doniczkowych i ogrodowych trujących dla psów! Czytaj tutaj.

pies chce pomóc w pracy w ogrodzie
Ogrodnictwo? Wiele psów uwielbia być jego częścią!

3. Legowisko w glebie.

Tworzenie zagłębień w ziemi jest jednym z podstawowych instynktów wielu zwierząt. W zimie norka w ziemi chroni przed zimnem i śniegiem, a w lecie jest przyjemnie chłodna. Niektóre suki z cieczką lub w ciąży również mają tendencję do kopania sobie „gniazdka”. We wszystkich przypadkach chodzi o uzyskanie naturalnego miejsca do leżenia, własnej roboty.

Twój czworonożny przyjaciel wykopuje w lecie w ziemi dziurę do leżakowania? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące ochłody dla psów w ciepłe letnie dni.

4. Kryjówka na przekąski.

Pies, który kopie w ogrodzie, chętnie robi sobie ze swoich norek kryjówki na zapasy. Często potrzeba ta jest ograniczona do określonych produktów do żucia. Niektóre psy przez jakiś czas gryzą kość, a potem zakopują ją „na później”. Inne zakopują smakołyk natychmiast po jego otrzymaniu, po czym zaraz go wykopują i żują z rozkoszą.

Niektóre psy ukrywają też przekąski, które po prostu nieszczególnie im smakują. Często niegdyś nielubiana przekąska staje się interesująca dzięki aromatowi ogrodu – po kilku tygodniach pies wykopuje ją ponownie, by dopiero wtedy się nią delektować.

5. Pies się nudzi.

Często niepożądane zachowanie zwraca uwagę na inny problem, np. nudę. „Drzwi do ogrodu otwarte, pies na zewnątrz” nie jest dobrym pomysłem, jeśli chodzi o zapewnienie psu zajęcia. Psy, których potencjał fizyczny i umysłowy nie jest w pełni wykorzystywany, z powodzeniem same znajdą sobie zajęcie.

Kopanie w ogrodzie jest wtedy takim zajęciem idealnym: dla psa to świetna zabawa, a w dodatku opiekun często daje mu to, czego najbardziej pragnie – poświęca mu wreszcie uwagę. Nawet jeśli polega ona wyłącznie na besztaniu. Nuda może stanowić przyczynę kopania jednocześnie z chęcią polowania na myszy czy chowaniem kości.

Podgryzanie przedmiotów i częste szczekanie to również zachowania, które wiele psów przejawia z nudów.

pies przekopuje grządki
Mimo wielkich, przepraszających oczu psa to bolesny widok dla wielu amatorów ogrodnictwa.

Jak pozbyć się nawyku kopania u psa?

Najpierw zastanów się, czy Twój kopiący pies ma wszystko, czego potrzebuje: przede wszystkim wygodne legowisko oraz wystarczającą ilość ruchu i Twojej uwagi.

Specjalnie dla ogrodników hobbystów: Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy przeprowadzić z psem wspólny trening, aby Twój oddany pomocnik na czterech łapach był wyżyty fizycznie i umysłowo.

Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać ogród, masz dwie opcje: Konsekwentnie zabraniaj pomocy psu i każ mu położyć się w pobliżu lub trzymaj go uwiązanego na smyczy w czasie pracy. Opcja druga: Zaproś psa do wspólnej pracy! Na przykład, ćwicz małe sztuczki, przerywając na chwilkę pielęgnację grządek lub przygotuj dla swojego czworonożnego przyjaciela „kącik do kopania” (patrz poniżej) tylko dla niego.

Wskazówki dotyczące zakazu kopania w ogrodzie

Własny kącik do kopania

Jeśli Twój pies lubi kopać w ogrodzie, kącik do kopania dla psa jest dobrą alternatywą dla Was. W ogrodzie należy wydzielić wystarczająco duży obszar „kącika do kopania”. Gdy tylko Twój czworonożny przyjaciel zacznie kopać, zabierz go do jego kącika.

Możesz uatrakcyjnić ten zakątek, np. samodzielnie wykopując na początku niewielkie dołki lub chowając w nim mały gryzak, smakołyk lub karmę dla psa.

Nie ma niestety gwarancji, że Twój czworonożny przyjaciel zaakceptuje to miejsce. Jednak szczególnie w przypadku młodych psów szanse są naprawdę duże.

Nie dla kopania

Jak tylko pies zacznie kopać w ogrodzie, daj mu wyuczony sygnał stop, na przykład powiedz „Nie” lub „Przestań”. Aby jednak odnieść długotrwały sukces, należy zapobiegać kopaniu w przyszłości… gdziekolwiek. Ponieważ nawet kopanie podczas spaceru, np. w poszukiwaniu myszy czy kretów, wspiera chęć przekopywania ogródkowych grządek.

Ważne: By osiągnąć pełny sukces, potrzebujesz dużo cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu psa. Jak to często bywa w przypadku szkolenia psów, również w przypadku kopania w ogrodzie obowiązuje zasada: Psy, które są w pełni zaangażowane fizycznie i psychicznie, uczą się szybciej i w sposób bardziej zrównoważony.

Ochrona grządek

Jeśli chcesz zrelaksować się w ogrodzie, ale towarzyszy Ci przy tym zamiłowany kopacz, możesz zabezpieczyć swoje grządki ogrodzeniem. Dla niektórych amatorów ogrodnictwa postawienie płotu, przez który pies się nie przedostanie, najszybszym, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem.  Podwyższone grządki również są niedostępne dla wielu czworonogów i dlatego mogą stanowić równie dobrą alternatywę.

Możesz więc zdrzemnąć się smacznie na leżaku w ogrodzie, nie martwiąc się, że po drzemce cała Twoja działka będzie przekopana przez psotnego psiaka.

Najczęściej polecane