Prawidłowe odżywianie psa seniora

Ikääntyvän koiran ruokinta

Sierść staje się miejscami szara, a ruchy bardziej ociężałe. Starzenie się to naturalny proces nie tylko dla człowieka, ale również dla psa. Możesz wesprzeć swojego psa w procesie starzenia się. Pożywienie dostosowane do specjalnych potrzeb psa seniora zapewni mu zdrowie i witalność także w podeszłym wieku.

Podatny na zaburzenia

Dziś na rynku znaleźć można mnóstwo gotowych karm dla starszych psów. Nie bez przyczyny producenci rozwijają karmy dostosowane do wieku psa. Faktycznie, z wiekiem zmienia się organizm zwierzęcia, a wraz z nimi jego potrzeby żywieniowe. Spowalnia się bowiem trawienie i spada wydajność jelit, czego skutkiem są często problemy takie jak zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Starsze psy często odczuwają ból zębów przy gryzieniu i żuciu, przez co tracą przyjemność z jedzenia. Do tego dochodzą uwarunkowane wiekiem schorzenia, na przykład artroza czy inne problemy ze stawami. Nie martw się jednak, ponieważ dzięki odpowiednio dostosowanemu odżywianiu psa możesz przeciwdziałać tym zaburzeniom, a Twój pies mimo zaawansowanego wieku pozostanie witalny i zdrowy!

Dużo substancji odżywczych, niewiele kalorii

Wraz z poziomem aktywności fizycznej psa w podeszłym wieku spada także jego zapotrzebowanie energetyczne – szacuje się, że niemal o 20%. Zmniejszony poziom aktywności fizycznej odbija się na przemianie materii: Przyjmowany pokarm nie zamienia się w mięśnie, tylko w tłuszcz. Następstwem tego może być nadwaga. Dieta psa seniora powinna uwzględniać więc mniej kalorii niż dieta psa dorosłego. Nie powinieneś jednak redukować porcji pokarmu, gdyż wraz z nią redukujesz niezbędne substancje pokarmowe takie jak witaminy i minerały, niezbędne do zdrowego życia starszego psa.

Witamina C, E i B

L-karnityna i przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E wzmacniają system odpornościowy psa. Zatrzymują ponadto wolne rodniki, odpowiedzialne na proces starzenia. Witamina E występuje na przykład w oleju słonecznikowym lub kukurydzianym. Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki dla swojego psa, możesz po prostu dolać odrobinę oleju to warzyw czy mięsa. Inne rozpuszczalne witaminy, takie jak na przykład witamina B, również powinny znaleźć się w pożywieniu psa seniora. Ostrożnie z witaminą A, rozpuszczalną w tłuszczach! Nadwyżka tej witaminy może znacznie obciążyć jego wątrobę.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Sucha szczecinowata sierść, wypadanie sierści i infekcje skórne u psów w podeszłym wieku nie należą do rzadkości. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 wspiera kondycję skóry i sierści. Kwasy omega-6 znajdują się przykładowo w oleju lnianym. Wartościowe kwasy omega-3 z kolei zawarte są w oleju rybnym, na przykład w oleju z łososia. Kwasy omega-3 oddziałują pozytywnie nie tylko na sierść, wspierają także zdrowie stawów. Kliniczne badania wykazały, że dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, ilość leków przeciwdziałających schorzeniom stawów może zostać znacznie zredukowana.

Ekstrakt z zielonej małży nowozelandzkiej i siarczan chondroityny

Pozytywny wpływ na stan stawów oraz kości ma także chondroityna i glukozamina na przykład pod postacią ekstraktu z zielonej małży nowozelandzkiej. Także przy zaawansowanej artrozie lub dysplazji stawu biodrowego substancja ta pomoże w łagodzeniu związanych z tymi schorzeniami dolegliwości.

Białka

Niezależnie od wieku psa najistotniejszym dla niego źródłem energii zawsze są białka. Mięso uchodzi za wysokowartościowe źródło białek, dlatego powinno być głównym składnikiem w jego diecie. Podawanie psu wysokojakościowego mięsa jest szczególnie istotne właśnie w podeszłym wieku. Wysokiej jakości, świeże mięso nie tylko smakuje lepiej, lecz także lepiej się je trawi. Mięso mięśniowe i podroby, takie jak serca, są ponadto lepiej przyswajalne niż płaty mięsa z chrząstkami i ścięgnami.

Lekkostrawnie

Układ trawienny u starszego psa jest dużo bardziej podatny na zaburzenia niż u aktywnego fizycznie dorosłego psa. Spowolniona praca jelit prowadzić może do zaparć. Starsze psy ze względu na problemy z zębami często nie przeżuwają także dokładnie pożywienia, a ich jelita mają problem z trawieniem dużych kawałków. Zmienia się ponadto równowaga bakteryjna w jelitach, przez co psy często cierpią na przykro pachnące wzdęcia. Zmiana karmy u psa w podeszłym wieku na bardziej lekkostrawną zatroszczy się więc nie tylko o sprawniejsze funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także o bardziej sprzyjający klimat w mieszkaniu. Mięso mięśniowe, krótko gotowane mięso kurczaka, jaja, ryż oraz odtłuszczony ser czy twaróg pomogą w utrzymaniu kondycji układu trawiennego. Unikaj podawania starszemu psu ciężkostrawnych pokarmów, na przykład kości czy zawierających chrząstki mięs. Ponadto zaleca się, by psu z wrażliwym żołądkiem nie podawać karmy prosto z lodówki, ale najlepiej w temperaturze pokojowej. By chronić żołądek, zmiana karmy nie powinna odbyć się zbyt szybko! Powoli przyzwyczajaj pupila do nowego pożywienia, zastępując nim stopniowo starą karmę.

Dużo wody

Z wiekiem psy często, podobnie zresztą jak ludzie, piją mniej niż powinny. Do prawidłowego żywienia należy także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Psim seniorom, którzy niechętnie piją, zdecydowanie zaleca się podawanie karmy mokrej, gdyż wraz z nią pies przyjmuje także płyny. By zmotywować psa do picia, można także dodać do wody pitnej nieco „smaku”, na przykład łyżeczkę sosu drobiowego, wywaru z kiełbasy czy bulionu. Obserwuj przyzwyczajenia swojego zwierzęcia, nadmierne pragnienie czy kompletny jego brak należy koniecznie zgłosić lekarzowi weterynarii, gdyż może wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Karmy gotowe czy posiłki przygotowane własnoręcznie?

Najistotniejsza w pożywieniu dla psa seniora jest jego jakość! Jeśli sam przygotowujesz posiłki dla swojego psa, z pewnością wiesz, co mu nie szkodzi i szczególnie mu smakuje. Sam wybierasz jakość składników, z których przygotowujesz posiłki. Świeże mięso cechuje bardzo wysoka zawartość białka, warzywa natomiast zaopatrują organizm psa we wszystkie potrzebne witaminy. Jednak także kiedy sięgasz po karmę gotową, możesz z powodzeniem zapewnić psu w zaawansowanym wieku wszystko to, czego jego organizm potrzebuje. Specjalnych karm gotowych dla psów seniorów znajdziesz na rynku całe mnóstwo, jednak niestety także całe mnóstwo jest różnic w jakości pomiędzy nimi. Wysokiej jakości pożywienie rozpoznasz nie tylko po cenie, ale także po tym, że skład karmy podany na opakowaniu jest bardzo szczegółowy. Zwróć uwagę na rodzaj mięsa oraz czy karma zawiera wszystkie niezbędne substancje. Cukier nie powinien znajdować się w składzie, gdyż jest szkodliwy, zwłaszcza dla starszych psów, które mają problemy z zębami. Niestety na sklepowych półkach znajdują się także takie produkty dla psów seniorów, które cukier zawierają. Nawet jeśli zakup takiego produktu będzie dla Ciebie z jakiegoś powodu korzystniejszy, dla dobra pupila zrezygnuj z niego! Podobnie jak zrezygnować powinieneś z podawania mu zbyt wielu przekąsek między posiłkami, gdyż doprowadzić może to do nadwagi i poważnych szkód na jego zdrowiu. Oczywiście nie oznacza to, że masz w ogóle rezygnować ze smakołyków dla pupila, jednak musisz porcjować je rozsądnie i odliczać od dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Wysokiej jakości, lekkostrawne, bogate w substancje odżywcze i płyny oraz ubogie kalorycznie – takie powinno być właśnie pożywienie dla psa seniora, dzięki któremu na długo pozostanie zdrowy i witalny. Psom, które cierpią na określone schorzenia, nadwagę czy niedowagę związaną z brakiem apetytu, pomoże podawanie specjalistycznych karm dla psów, które złagodzą ich dolegliwości. W razie pytań do konkretnych diet najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Życzymy Twojemu pupilowi „smacznego”!

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.