Pożywienie dla buldoga francuskiego

karmy dla buldoga francuskiego

Buldog francuski – krótko o rasie

Buldogi francuskie jako rasa krótkokufa, ze względu na swoją anatomię i fizjonomię, powinny otrzymywać specjalnie dostosowane do ich potrzeb pożywienie. Za sprawą krótkiej kufy regulowanie temperatury i dopływ powietrza do płuc są u piesków tej rasy utrudnione. Zwłaszcza przy wysokich temperaturach stwarza to dla pieska istotny problem. Poza tym ze względu na budowę buldożki francuskie nie są urodzonymi maratończykami. Kontrola wagi piesków tej rasy jest nieodzowna, by mogły żyć zdrowo, nieobciążone typowymi dla rasy przypadłościami.

Szczegółowe informacje o historii, charakterze, potrzebach i życiu z buldogiem francuskim znajdziesz tutaj.

Zdrowe żywienie podstawą dobrego życia psa

Buldog francuski zaliczany jest do najmniejszych ras psów i w zależności od docelowych rozmiarów osiąga wagę od 8 do 14 kg. U szczeniąt tej rasy szczególną uwagę należy zwracać na odpowiednie dopasowanie wartości energetycznej pożywienia, ponieważ zbyt szybki przyrost wagi mógłby dla tych piesków oznaczać poważne problemy zdrowotne, przede wszystkim z układem kostnym. Poza tym ważne są zbilansowane proporcje substancji mineralnych, elementów śladowych i witamin, które zapewnią szczenięciu buldoga francuskiego zdrowy start w życie. Porcje pokarmu powinny być dostosowywane do obecnej oraz prognozowanej wagi młodego buldożka. Przyjmuje się, że za wagę docelową można przyjąć średnią ciężaru rodziców psiaka. Przy wyliczaniu zapotrzebowania energetycznego trzeba uwzględnić także poziom aktywności fizycznej.

Jaką karmę podawać szczeniakowi rasy buldog francuski?

Dla szczenięcia rasy buldog francuski doskonale sprawdzi się karma sucha Lukullus Junior!

Zalety karmy Lukullus Junior:

 • Zbilansowane posiłki ze wszystkimi niezbędnymi substancjami odżywczymi
 • Bez chemicznych substancji aromatyzujących, konserwujących i barwiących
 • Optymalny stosunek wapnia i fosforu
 • Niski udział węglowodanów dla dostosowanych wartości kalorycznych
 • Zawiera olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i -6

Lukullus Junior, kurczak i łosoś z Morza Północnego

 • Wartościowe białka pochodzące z mięsa kurczaka i łososia z Morza Północnego
 • Wyjątkowy smak dzięki procesowi tłoczenia na zimno, który pozwolił zachować naturalne substancje odżywcze
 • Odpowiedni stosunek wapń-fosfor wspomaga zdrowy rozwój kości i zębów
 • Wartościowe źródło węglowodanów, mianowicie ryż pełnoziarnisty, dostarcza odpowiednią ilość energii szczenięciu
karma dla psow rasowych

W kwiecie wieku – karmy dla dorosłego buldoga francuskiego

Dorosłemu buldożkowi francuskiemu należy zmienić dietę tak, by dostosowana była do potrzeb dorosłych psów. Buldogi francuskie wykazują skłonności do nadwagi. Uwielbiają wprawdzie spacerować, gdzie się da, jednak nie są stworzone do pokonywania długich dystansów. Lepiej pozwolić im pobiegać po ogródku za domem, niż zabierać na długie wędrówki. Wynika to z ich anatomii, zwartego ciała i krótkiego pyszczka, przez którego budowę pieski tej rasy mają często problemy z oddychaniem i regulacją temperatury. Niemniej regularne ćwiczenia są ważne dla utrzymania formy i zapobiegania nadwadze u buldogów francuskich. Krokiety suchej karmy lub niskotłuszczowe przekąski nadają się idealnie jako nagródki treningowe. Ilość podanych smakołyków należy odjąć od dziennej racji pokarmu. Zawartość tłuszczu i węglowodanów w karmie powinna być umiarkowana, aby utrzymać kontrolę nad wagą pieska. Mokre karmy stanowią w przypadku buldogów francuskich szczególnie polecają formę karmienia, ponieważ zawartość wilgoci jest w nich wyższa (ponad 70%) niż w przypadku karmy suchej, dlatego żołądek psa jest bardziej pełny i zwiększa się również spożycie płynów, korzystne dla psiego organizmu. Ponadto zawartość energetyczna w mokrej karmie jest niższa niż w suchej karmie, co może być szczególnie korzystne dla psów z nadwagą.

Wolf of Wilderness Adult

Karma Wolf of Wilderness dostarcza psom odpowiednich składników pokarmowych i spełnia wymogi odnośnie pierwotnego odżywiania.

 • W 100% bezzbożowa i bezglutenowa
 • Karma monoproteinowa – jedno źródło białka, lekkostrawna
 • Odpowiednia również dla psów z nietolerancją zbóż
 • Wysoka zawartość mięsa – przynajmniej 66%
 • Niska zawartość węglowodanów
 • Bez konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy smaku

Concept for Life Mini Adult

 • Karma dostarcza wszystkich istotnych białek, kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin i minerałów, które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju oraz długiego życia w zdrowiu.
 • Optymalna wartość kaloryczna ułatwia utrzymanie optymalnej wagi ciała, a wysokowartościowe białka zwierzęce pomagają uniknąć utraty masy mięśniowej.
 • Kompleks Stay-Clean™ zawierający łatwo rozpuszczalną witaminę C, hamuje tworzenie bakteryjnej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Za mechaniczne oczyszczanie zębów odpowiadają włókna roślinne.
 • Kompleks witamin z grupy B w połączeniu z miedzią i cynkiem wiązanym organicznie, jak również wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, zapewnią Twojemu psu błyszczącą sierść i zdrową skórę.
 • W skład karmy wchodzą włókna roślinne, błonnik z siemienia lnianego i suszonych wysłodków buraczanych, które równoważą florę jelitową i usprawniają trawienie.

Porcjowanie karmy dla dorosłego buldoga francuskiego o przeciętnej aktywności fizycznej

Karma Ilość pokarmu w g na 10 kg wagi
Wolf of Wilderness ok. 400 g
Concept for Life Mini Adult ok. 140 g

Pożywienie dla sędziwego buldoga francuskiego

Podobnie jak ludzie, nasi mali czworonożni przyjaciele także doświadczają zmian fizycznych postępujących z wiekiem. Co za tym idzie, zmieniają się również wymagania żywieniowe. Zapotrzebowanie na energię spada z powodu ograniczonego ruchu u starszych psów. Zmniejsza się też ich zmysł węchu i smaku, dlatego zaleca się podawanie szczególnie smacznego pokarmu o obniżonej zawartości energetycznej.

zooplus Selection Senior & Light, kurczak

 • Dopasowana do fazy rozwoju psa lekkostrawna karma z mięsem i sercami kurczaka oraz batatami
 • Wysoka zawartość mięsa i starannie wyselekcjonowane składniki
 • Pyszna receptura zachwyci podniebienie każdego buldoga, także wybrednego staruszka
 • Staranny proces przygotowania pozwala zachować wartościowe wartości odżywcze
 • Bez cukru, aromatów i sztucznych konserwantów
YT channel 1000x160

Porcjowanie karmy dla starszego buldoga francuskiego

Karma Ilość pokarmu w g na 10 kg wagi
zooplus Selection Senior & Light ok. 520g

Jako nagrody między posiłkami buldogowi francuskiemu w każdym wieku można podawać niskotłuszczowe przekąski monoproteinowe, takie jak Greenwoods Nuggets kaczka lub Wolf of Wilderness liofilizowane przekąski premium. Ilość kalorii z przekąsek należy zawsze odjąć od dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.