Egipski mau

mau egipski

Według Leonarda da Vinci podobno każdy kot był arcydziełem. Artysta miał na myśli zapewne kolektyw kotów, jednak dziś za arcydzieło wśród kocich ras uważana jest najczęściej rasa egipski mau. Ten piękny, przyciągający wzrok krótkowłosy kot o zapierających dech intensywnie zielonych tęczówkach rozwinął się, jak wskazuje już sama jego nazwa, na terenie Egiptu.

Historia

Egipski mau rozwijał się w latach 50. ubiegłego wieku, jednak jego hodowla rozpoczęła się już przed 3 000 lat. Koty podobne do egipskich mau znaleźć można na malowidłach ściennych antycznego Egiptu. Koty te były przez Egipcjan chętnie trzymane w domostwach, ponieważ doskonale radziły sobie z eliminowaniem myszy ze spichlerzy ze zbożami.

O pochodzeniu egipskiego mau opowiada wiele legend — która z nich jest prawdziwa, pozostaje niejasne. Mówi się na przykład, że egipskie mau były kotami faraonów, zostawały pośmiertnie balsamowane i wkładanie do grobowca wraz ze swoimi opiekunami. Istnieją nawet pogłoski, że wykonano genetyczne testy potwierdzające tę teorię. Jednoznacznie stwierdzić pochodzenia tej rasy niestety nie można — jest ono równie niezwykłe, co ich tajemnicza uroda.

Dzisiejsze egipskie mau zostały odkryte w roku 1952 przez rosyjską księżniczkę Nathalie Troubetzkoy, kiedy to napotkała we Włoszech pupila syryjskiego ambasadora. Zafascynowana pochodzącą z Egiptu pięknością Troubetzkoy zabrała kilka kociąt tej rasy do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała, by rozpocząć własną ich hodowlę.

W roku 1968 egipski mau zdobył niemały rozgłos i uznanie na licznych wystawach. W 1977 roku CFA („Cat Fanciers Association”) przyznała egipskiemu mau pierwsze miejsce. W Europie rasa ta hodowana jest od roku 1988.

YT channel 1000x160

Wygląd

Kot egipski mau zaliczany jest to ras krótkowłosych. Wyraz ich pyszczków często odbierany jest jako „zatroskany”, lecz przede wszystkim także jako czujny. Egipski mau na otoczenie i ludzi patrzy zawsze czujnym i zainteresowanym wzrokiem, nic nie uchodzi jego uwadze. Głowa kota tej rasy ma kształt klinowaty i jest lekko zaokrąglona, uszy średnie lub duże, oczy migdałowate. Gdyby oczy człowieka były względem twarzy w takich proporcjach jak u tego kota, miałyby wielkość piłek tenisowych.

Egipski mau jest kotem średniej wielkości, jest delikatny i smukły, ale także i muskularny. Kotki są zwykle mniejsze i lżejsze od kocurów. Najbardziej charakterystyczna dla egipskich mau cecha wyglądu to ciemny, cętkowany wzorzec sierści, składający się z oddzielonych plamek na tułowiu oraz pierścieni na ogonie i na łapach.

Standard rasy zezwala na trzy warianty umaszczenia: „black silver spotted tabby” (umaszczenie srebrne z czarnym wzorem), „brown (black) spotted tabby” (brązowe umaszczenie z ciemnobrązowym lub czarnym wzorem) oraz „black smoke” (czarno-szare umaszczenie, spod którego prześwituje biało-srebrna sierść, kontrastująca z czarnymi plamami i pierścieniami wzoru). Ponadto występuje u kotów tej rasy także bardzo rzadkie umaszczenie określane „black”. W zależności od kąta padania światła można dostrzec na czarnej sierści kota czarne znaczenia. Egipski mau to jedyna na świecie naturalnie nakrapiana rasa kota.

Egipskie mau są wprawdzie od dawna kotami kanapowymi, jednak zachowały nieco charakteru swoich dzikich przodków, na przykład specyficzny chód przywodzący na myśl sposób poruszania się geparda oraz luźne partie skórne zwisające po bokach w stronę tylnych nóg. Sprawiają one, że koty te posiadają wyjątkową swobodę ruchu — są niezwykle gibkie i zręczne, co uwidacznia się zwłaszcza podczas skoków.

kocię rasy egipski mau

Charakter egipskiego mau

Egipski mau jest z natury przyjacielski, chętny do pieszczot i zabaw niezależnie od wieku, jest także inteligentny, wrażliwy i aktywny. Jego towarzyskość i zabawowość potęgują się jeszcze, gdy opiekun zapewnia mu angażujące zajęcia, na przykład z zabawkami na inteligencję, wędkami i innymi ciekawymi zabawkami dla kota. Aktywność fizyczna i umysłowa to podstawowe potrzeby kota tej rasy. Jeśli będzie on należycie zaangażowany i wyżyty, z pewnością odpłaci się właścicielowi długimi sesjami pieszczot. Bardzo ważne jest, by opiekun egipskiego mau zawsze mógł znaleźć czas na zabawę z nim, ponieważ nie tylko wzmacnia to więź ze zwierzęciem, ale odpowiada wymaganiom prawidłowego utrzymania mau. Także towarzystwo drugiego kota dostarcza mu bodźców, których potrzebuje, by czuć się w domu komfortowo. Wobec obcych egipskie mau są raczej nieufanie, jednak bardzo potrzebują bliskości swoich zaufanych ludzi. Jeśli opiekuni nie poświęcają temu kotu odpowiedniej ilości uwagi, bardzo możliwe, że prędzej czy później mau sam zacznie się o nią upominać — delikatnie, ale uporczywie.

Mau egipski to najszybszy spośród kotów. Może rozwinąć prędkość do 50 km/h. Aby więc odpowiedzieć na jego naturalne potrzeby, trzeba zagwarantować mu jak najwięcej wybiegu w ciągu dnia tak, by mógł pokonywać także dłuższe dystanse. Idealnym rozwiązaniem dla kotów tej rasy jest więc mieszkanie w domu posiadającym zabezpieczony ogród. W miarę możliwości egipskie mau powinny być też ze względu na ich potrzebę ruchu wychowywane jako koty wychodzące. Niemniej jednak koty te potrafią dopasować się do różnych warunków życia i także w mieszkaniu – odpowiednio przygotowanym — mogą być szczęśliwe. Jak powinno wyglądać mieszkanie? Powinno oferować wiele możliwości do wspinania i oddawania skoków, na przykład wysoki drapak z wieloma platformami. Mimo, że aktywne egipskie mau nie są typowymi kotami kanapowymi, nie można zapomnieć także o pieszczotach, gdyż koty te naprawdę potrzebują i domagają się miłości człowieka.

Koty rasy egipski mau nie lubią hałasów — najczęściej ich reakcją na głośne odgłosy jest strach i wycofanie. Zdecydowanie koty te preferują spokojne i ciche otoczenie. Z tego względu opiekun powinien zapewnić im także możliwość schowania się, na przykład w budce dla kota. Można powiedzieć, że egipskie mau przypominają z charakteru nieco… psy: Są opiekuńcze, lojalne, wierne i znane z tego, że swojego właściciela witają u drzwi, gdy wraca do domu.

karma dla kotow rasowych

Pożywienie dla egipskiego mau

Egipski mau został udomowiony tak wiele lat temu, że jego zapotrzebowanie żywieniowe nie odbiega dalece od zapotrzebowania innych kotów. Przed oczami trzeba zachować jednak pochodzenie kotów od dzikich mięsożerców. Koty są z natury mięsożerne, tak więc podawana im karma powinna składać się z dużej ilości mięsa, najlepiej takiego, którym posilałyby się w swoim pierwotnym naturalnym środowisku. W kwestii potrzeb żywieniowych egipskie mau nie są już takie elastyczne, jak w mieszkaniowych. Można podawać im karmę mokrą o wysokich zawartościach mięsa, najlepiej bez zbóż, posiłki przygotowywane samodzielnie lub posiłki typu BARF.

Pożywienie dla egipskiego mau powinno być zbilansowaną mieszkanką składników, bazującą przede wszystkim na proteinach, z dodatkiem wartościowych węglowodanów, aminokwasów, witamin i substancji mineralnych. Możesz także podawać kotu suplementy uzupełniające dietę. Optymalne odżywianie znacznie podwyższa szanse na długie i zdrowe życie zwierzęcia, a także wpływa znacząco jego samopoczucie.

Jeśli egipski mau przybiera na wadze, bardzo możliwe, że przyczyną jest podawanie mu zbyt dużej ilości węglowodanów. Przy długotrwałym takim odżywaniu wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę. W razie wątpliwości w kwestiach diety kota należy skonsultować się z weterynarzem, który z całą pewnością doradzi, jak prawidłowo odżywiać pupila.

szaru mau z zielonymi oczami

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści u tego krótkowłosego kota nie jest wymagająca. Egipskie mau uwielbiają jednak, kiedy szczotkuje się ich futerko. Wzmacnia to przede wszystkim więź między zwierzęciem a właścicielem, jednak ze względu na sierść także zaleca się regularne sięganie po szczotkę. Dzięki temu ochronisz meble przed wypadającą luźną sierścią.

Do pielęgnacji pazurków egipski mau potrzebuje drapaka lub innych mebli do drapania, na których będzie mógł przy okazji zaznaczać swoje terytorium, ostrząc pazury.

Zdrowie

Egipski mau cieszy się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Nie wymienia się w przypadku tych kotów żadnych chorób typowych dla rasy. Niestety stwierdza się u nich jednak przypadki zachorowania na leukodystrofię — chorobę o podłożu neurologicznym.

Hodowla

W niektórych krajach egipskie mau są wciąż tak rzadkie, że hodowcy tworzą długie listy oczekujących na adopcję. Zanim rozpoczniesz poszukiwania hodowcy kotów tej rasy w Twojej okolicy, sprawdź najpierw czy w pobliskich schroniskach nie czeka na nowy dom jakiś kotek, który urzeknie Cię tak bardzo, że będziesz chcieć go przygarnąć.

Przy wyborze hodowcy zwracaj uwagę, czy odpowiednio traktuje on swoje zwierzęta. To znaczy na przykład, czy nie oddaje kociąt za wcześnie (nie wcześniej niż w wieku 12 tygodniu). Zaufaj także organizacjom zrzeszającym hodowców, które wydają im certyfikaty i kontrolują hodowle. Jeśli hodowca posiada certyfikat, z pewnością dba o swoich podopiecznych należycie.

Adoptując kota rasy egipski mau, zyskujesz temperamentnego i przyjacielskiego kompana, chętnego zarówno do zabawy, jak i do przytulania.

Przeczytaj nasz artykuł o wyposażeniu dla kocięcia.

Najczęściej polecane