Narodziny kociąt: Kiedy kotka spodziewa się potomostwa

poród u kota domowego

Po urodzeniu mały kotek potrzebuje dużo odpoczynku i przytulania się do mamy.

Jeśli Twoja kotka jest w ciąży, możesz już teraz oczekiwać ekscytujących chwil. Jednak zbliżające się narodziny rodzą również pytania, zwłaszcza gdy Twoja kotka staje się matką po raz pierwszy. Aby pomóc Ci przygotować się do tego radosnego wydarzenia, zebraliśmy najważniejsze informacje o narodzinach kociąt.

Jak długo kotka jest w ciąży?

Kiedy kotka zachodzi w ciążę, trwa to około dziewięciu tygodni aż do narodzin kociąt. Dokładny okres ciąży waha się jednak między 61 a 72 dniami. Jeśli kocięta nie urodziły się po 72 dniu, wizyta u weterynarza jest zdecydowanie wskazana.

W czasie ciąży kotki zazwyczaj ograniczają swoją ogólną aktywność – z wyjątkiem tej przy misce z jedzeniem. Wszakże teraz muszą one jeść za siebie i za swoje potomstwo. W związku z tym zmienia się również waga przyszłej matki, która staje się wyraźnie pulchniejsza.

kotka w ciąży

Jak przygotować się na poród kotki?

Koty zazwyczaj same radzą sobie z narodzinami swojego potomstwa. Na szczęście powikłania są rzadkie. Dlatego obserwuj co się dzieje, zachowaj spokój i po prostu upewnij się, że Twoja kotka ma się dobrze i jest jej wygodnie. Pod koniec ciąży i po jej zakończeniu należy starać się zapobiegać stresowi u kotki i kociąt.

Jeśli kotka jest w trakcie porodu, należy jej zaoferować wygodnie wyściełaną skrzynkę, koszyk lub karton jako budkę lęgową. Jednak nie każda kotka doceni takie meble. Wiele przyszłych kocich mam wycofa się do szafy lub kosza na bieliznę, aby tam w spokoju urodzić swoje młode.

Inne ważne działania:

  • Miej przygotowany numer do swojego weterynarza. Lepiej być przygotowanym na wszelką ewentualność.
  • Przygotuj wagę, aby zmierzyć wagę kociąt.
  • Zanotuj przebieg porodu z podaniem czasu i wagi młodych. Pomoże to lekarzowi w przypadku późniejszych komplikacji.
  • Miej przygotowany mały, czysty ręcznik, aby w razie potrzeby wytrzeć nowonarodzone kocięta. Zwykle robi to sama matka.
  • Kup butelki i specjalne mleko do odchowu dla kociąt. Czasami matka nie może dostarczyć młodym wystarczającej ilości mleka.
  • Maty grzewcze, grzejnik na podczerwień lub poduszki z ziarnem są zalecane, aby stworzyć ciepłe legowisko dla kociąt.
produkty dla kociąt

Jak rozpoznać zbliżające się narodziny kociąt?

Istnieją różne symptomy, które wskazują na to, że kotka ma zacząć rodzić. Najważniejsze z nich to:

  • Niepokój: W dniach poprzedzających poród, kotka staje się coraz bardziej niespokojna. Więcej spaceruje, częściej miauczy lub ciągle się myje.
  • Utrata apetytu: Kot je mniej lub całkowicie odmawia jedzenia, zamiast tego więcej pije.
  • Poszukiwanie schronienia: Aby urodzić swoje kocięta, przyszła matka szuka spokojnego i chronionego miejsca.
  • Mleko wypływające z sutków
  • Kot leży na boku i szybciej oddycha

Jeśli zauważysz te objawy, lepiej pozostań w domu, aby uspokoić swoją kotkę podczas porodu i być w stanie pomóc jej w przypadku jakichkolwiek komplikacji.

Jak wygląda proces narodzin kociąt?

Podobnie jak u kobiety, skurcze u kotki zaczynają się jeszcze przed narodzinami. Kotka będzie szybko i głośno oddychała, mruczała i prawdopodobnie będzie szukała Twojej obecności. Wiele kotów domowych nie chce w tej fazie zostawać samych. Jeśli tak się stanie, mów do kota uspokajająco i głaszcz go.

Od początku porodu do narodzin pierwszego kociaka mijają zazwyczaj dwie godziny. Bezpośrednio przed samym początkiem porodu zaczyna się uciskanie brzucha. Następnie kotka w widoczny sposób naciska na swój brzuch. Kotek rodzi się bardzo szybko. Między narodzinami poszczególnych kociąt może upłynąć do godziny, w tym czasie matka trochę odpoczywa.

Czyszczenie kociąt

Natychmiast po urodzeniu kotka zębami usuwa worek owodniowy i przecina pępowinę i czyści kocię językiem. Nieco szorstkie lizanie jest ważne, aby stymulować oddychanie kociaka.

Jeśli kotka jest zbyt wyczerpana i nie zaczyna tego robić intuicyjnie, możesz jej w tym delikatnie pomóc. Połóż kociaka pyszczkiem do dołu i delikatnie pocieraj go. Celem jest udrożnienie dróg oddechowych i pobudzenie do oddychania.

Przy okazji, nie zdziw się: Wiele kotów zjada pozostałości po porodzie. Jest to całkowicie naturalne zachowanie, które koty wypracowały w procesie ewolucji między innymi po to, aby nie przyciągać drapieżników zapachem krwi.

czyszczenie kocięcia po narodzinach

Jak mogę stwierdzić, czy podczas porodu występują komplikacje?

Koty samodzielnie rodzą swoje dzieci i zazwyczaj nie potrzebują przy tym pomocy człowieka. Po prostu regularnie sprawdzaj stan swojego kota. Nie ingeruj w proces porodu bez uzasadnionej przyczyny; może to narazić kota na dodatkowy stres.

Istnieją jednak znaki ostrzegawcze w trakcie i po porodzie, w przypadku wystąpienia których należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii:

  • Kotka parła przez dwie godziny i nadal nie urodziła kociaka.
  • Widać już młode, ale mimo długiego nacisku nie wychodzi.
  • Zbyt dużo czasu upływa do pojawienia się kolejnego kociaka. Między porodami nie powinno upływać więcej niż półtorej do dwóch godzin.
  • Płyn owodniowy, który wypływa, bardzo brzydko pachnie.
  • Kotka nadal prze, choć wszystkie kocięta już się urodziły.
  • Matka wygląda apatycznie i ma obfite krwawienie.
  • Po urodzeniu kotka wydaje się bardzo niespokojna, drży lub zupełnie przestaje jeść.
  • Można zauważyć krwawą lub brązowawą, cuchnącą wydzielinę na sutkach matki.
  • Kocięta wydają się bardzo słabe, są bez życia, nie piją mleka i prawie nie przybierają na wadze.
karmienie kociąt

Po narodzinach kota: Co teraz?

Wkrótce po narodzinach kocięta szukają sutków matki i zaczynają pić po raz pierwszy mleko z jej sutków. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób kociak otrzymuje niezbędne przeciwciała dla swojego układu odpornościowego oraz inne składniki odżywcze. Kociak może je przyswoić tylko w ciągu pierwszych kilku godzin po urodzeniu.

Może się też zdarzyć, że kocie matki po urodzeniu zabierają swoje potomstwo w inne miejsce, aby chronić je przed ewentualnymi wrogami. Jest to normalne, instynktowne zachowanie. Pozwól kotu wybrać właściwe dla siebie miejsce.

Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?