Narodziny kociąt są wyjątkowym doświadczeniem, którego żaden koci właściciel czy hodowca nie chciałby przegapić. Ludzie nie muszą jednak, z małymi oczywiście wyjątkami, ingerować w poród. Kotki doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z wydaniem młodych na świat. Jedyne co człowiek powinien robić w trakcie porodu, to siedzieć tuż obok kotki i ją dopingować, a w razie wystąpienia komplikacji natychmiast wezwać weterynarza.
Potomstwo kota domowego

© 2002lubava1981 / stock.adobe.com
Pierwsze oznaki ciąży u kota
Przed porodem musicie przetrwać dziewięć tygodni ciąży. Pierwsze jej oznaki widoczne są po około czterech tygodniach po sparowaniu.
Brodawki kotki w ciąży twardnieją i robią się wyraźnie bardziej różowe. Kotka rezygnuje także ze swoich codziennych aktywności fizycznych i pałaszuje za dwóch. Wobec tego zmienia się naturalnie waga przyszłej matki, której ciało staje się znacznie okrąglejsze.
Młode koty, zwłaszcza syjamczyki, nie zawsze ograniczają ruch. Często nie zdają sobie one sprawy z tego, że są w ciąży, skaczą, wspinają się i biegają, jak gdyby nie czuły obciążenia w brzuchu.
Wielki dzień
Po sześciu tygodniach młode zaczynają się poruszać w łonie matki. Ruchy można poczuć i nierzadko także zobaczyć. Kiedy kotka zaczyna interesować się koszami z praniem czy szufladami i innymi podobnymi zakamarkami, oznacza to, że wielki dzień zbliża się coraz większymi krokami. Powinieneś przygotować dla przyszłej mamy posłanie w spokojnym miejscu, gdzie będzie mogła bez zbędnego stresu wydać młode na świat.
Kiedy nadejdzie wyczekiwany moment porodu, pomiędzy bólami a wydaniem pierwszych kociąt upłyną około dwie godziny. Wówczas wystarczy, że będziesz przy kotce, że będziesz mówić do niej spokojnym tonem głosu i będziesz ją delikatnie głaskać. Kociątko potrzebuje tylko kilku minut, by wydostać się z łona matki na zewnątrz. Jednak czasami zdarza się, że okres oczekiwania pomiędzy narodzinami pojedynczych kotków wydłuża się nawet do ponad godziny.
Kiedy kocięta już są na świecie, matka rozpoczyna zlizywanie z nich owodni, by mogły zacząć oddychać. Kiedy łożysko wychodzi na zewnątrz, kotka przecina zębami pępowinę i zjada łożysko. Nie wygląda to wprawdzie dla człowieka zbyt apetycznie, jednak dla kota jest zdrowe, gdyż łożysko zawiera wiele substancji odżywczych.
Zazwyczaj kotka wydaje na świat trzy do pięciu kociąt. Po narodzinach niemal od razu zaczyna się naturalna walka o jedzenie: Każde kocię chce zapewnić sobie dostęp do sutka, którego przez cały okres karmienia piersią jako swojej własności zaciekle broni.

Cat's Best Original żwirek zbrylający...
29,80 zł
2,98/l

Benek Super Compact żwirek dla kota
22,80 zł
2,28/l

Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, ...
pojedynczo 65,60 zł
w zestawie 57,80 zł
12,04/kg

Benek Super CORNCat naturalny żwirek d...
52,80 zł
2,11/l

Vitakraft Cat Stick
6,80 zł
18,89/100g

Cosma Original Snackies
12,80 zł
51,20/100g

Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g
24,80 zł
24,31/kg

Wędka dla kota z kolorowymi piórkami
pojedynczo 11,40 zł
w zestawie 7,80 zł
2,60/szt.