Potomstwo kota domowego

Potomstwo kota domowego

Narodziny kociąt są wyjątkowym doświadczeniem, którego żaden koci właściciel czy hodowca nie chciałby przegapić. Ludzie nie muszą jednak, z małymi oczywiście wyjątkami, ingerować w poród. Kotki doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z wydaniem młodych na świat. Jedyne co człowiek powinien robić w trakcie porodu, to siedzieć tuż obok kotki i ją dopingować, a w razie wystąpienia komplikacji natychmiast wezwać weterynarza.

Pierwsze oznaki ciąży u kota

Przed porodem musicie przetrwać dziewięć tygodni ciąży. Pierwsze jej oznaki widoczne są po około czterech tygodniach po sparowaniu.

Brodawki kotki w ciąży twardnieją i robią się wyraźnie bardziej różowe. Kotka rezygnuje także ze swoich codziennych aktywności fizycznych i pałaszuje za dwóch. Wobec tego zmienia się naturalnie waga przyszłej matki, której ciało staje się znacznie okrąglejsze.

Młode koty, zwłaszcza syjamczyki, nie zawsze ograniczają ruch. Często nie zdają sobie one sprawy z tego, że są w ciąży, skaczą, wspinają się i biegają, jak gdyby nie czuły obciążenia w brzuchu.

Wielki dzień

Po sześciu tygodniach młode zaczynają się poruszać w łonie matki. Ruchy można poczuć i nierzadko także zobaczyć. Kiedy kotka zaczyna interesować się koszami z praniem czy szufladami i innymi podobnymi zakamarkami, oznacza to, że wielki dzień zbliża się coraz większymi krokami. Powinieneś przygotować dla przyszłej mamy posłanie w spokojnym miejscu, gdzie będzie mogła bez zbędnego stresu wydać młode na świat.

Kiedy nadejdzie wyczekiwany moment porodu, pomiędzy bólami a wydaniem pierwszych kociąt upłyną około dwie godziny. Wówczas wystarczy, że będziesz przy kotce, że będziesz mówić do niej spokojnym tonem głosu i będziesz ją delikatnie głaskać. Kociątko potrzebuje tylko kilku minut, by wydostać się z łona matki na zewnątrz. Jednak czasami zdarza się, że okres oczekiwania pomiędzy narodzinami pojedynczych kotków wydłuża się nawet do ponad godziny.

wszystko dla kociat

Kiedy kocięta już są na świecie, matka rozpoczyna zlizywanie z nich owodni, by mogły zacząć oddychać. Kiedy łożysko wychodzi na zewnątrz, kotka przecina zębami pępowinę i zjada łożysko. Nie wygląda to wprawdzie dla człowieka zbyt apetycznie, jednak dla kota jest zdrowe, gdyż łożysko zawiera wiele substancji odżywczych.

Zazwyczaj kotka wydaje na świat trzy do pięciu kociąt. Po narodzinach niemal od razu zaczyna się naturalna walka o jedzenie: Każde kocię chce zapewnić sobie dostęp do sutka, którego przez cały okres karmienia piersią jako swojej własności zaciekle broni.

Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?