Jak kontrolować wagę kocięcia?

kocię siedzi na podłodze

Waga kocięcia powinna być kontrolowana regularnie.

 

Z jakiegoś powodu przyszło Ci zaopiekować się nowo narodzonymi kociętami? Żeby mieć pewność, że kociaki rosną i rozwijają się prawidłowo, należy regularnie sprawdzać ich wagę. Poznaj wskazówki dotyczące prawidłowej wagi u kociąt i dowiedz się, na co należy zwracać uwagę przy ważeniu małego kota.

Ile waży nowo narodzone kocię?

Można przyjąć, że nowo narodzone kocię waży około 100 gramów. To ledwie waga małej tabliczki czekolady. Z długością tułowia około dziesięciu centymetrów łatwo mieści się w dłoni dorosłego człowieka.

Waga kociaka po urodzeniu zależy m.in. od rasy rodziców i wielkości miotu. Kocięta z dużego miotu są zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż kocięta z małego miotu. Norweski kot leśny waży więcej niż np. kot syjamski, nawet jako kocię.

Istotną rolę odgrywają również warunki życia matki w czasie ciąży. Stres, choroby i niedożywienie mogą negatywnie wpływać na masę ciała kociąt po urodzeniu. I odwrotnie, dobrze traktowana i dobrze odżywiona kocia matka jest bardziej skłonna do rodzenia cięższych, silniejszych dzieci.

Istnieje ogólna zasada mówiąca, że waga nowo narodzonego kocięcia powinna wynosić około dwóch do trzech procent wagi ciała matki. Na przykład, jeśli matka waży cztery kilogramy, kociak powinien ważyć więc około 80 do 120 gramów.

YT channel 1000x160

Mleko matki ważne dla zdrowego rozwoju kocięcia

Kociaki rodzą się ślepe i głuche. Dopiero po około dziesięciu do czternastu dniach otwierają oczy i zaczynają słyszeć.

W pierwszych dniach życia kocięta są całkowicie zależne od matki, która zapewnia im ciepło, ochronę i jedzenie. Mleko matki sprawia, że koty dorastają duże i silne. Szczególnie pierwsze mleko matki (siara) jest bogate w białka, enzymy i przeciwciała, dlaczego wzmacnia układ odpornościowy małych kotków.

Do około czwartego tygodnia życia kociaka mleko matki jest jedynym źródłem pożywienia. Po miesiącu od urodzenia kocięta mogą zacząć powoli przyzwyczajać się do stałego pokarmu.

Ciekawostka

Czy wiesz, że każdy kociak ma u mamy swój „ulubiony sutek” do picia? Taki sprytny układ natury, który pomaga uniknąć kłótni między rodzeństwem.

Specjalne artykuły spożywcze i akcesoria dla kociąt znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Kocięta do około czwartego tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki.

kocia mama z kociętami

Rozwój wagi u kociąt

W ciągu pierwszych dwóch do trzech dni po urodzeniu kocięta często tracą na wadze. Po tym krótkim okresie waga kociąt powinna jednak stale rosnąć. Do dwunastego tygodnia życia powinny tyć średnio od 70 do 100 gramów tygodniowo. Kiedy wybijają im się zęby mleczne, kocięta często mają mniejszy apetyt i wolniej przybierają na wadze.

Do około ósmego tygodnia życia rozwój kocurków i kotek jest taki sam. Potem różnica między płciami staje się coraz bardziej zauważalna: Małe samce przybierają na wadze szybciej niż małe kotki.

Poniższa tabela zawiera wskazówki dotyczące wagi, jaką kocięta powinny mieć na określonym etapie rozwoju. Oczywiście, wszystkie liczby są jedynie orientacyjne i przedstawiają uśrednione wartości.

Tabela: Waga kota według wieku

Wiek Stopień rozwoju
Waga w gramach
Zaraz po narodzinach 100
1 tydzień Czas spędzamy prawie wyłącznie na piciu i spaniu. Oczy zamknięte. 200
2 tygodnie Kocięta powoli zaczynają otwierać oczy. 300
4 tygodnie Pojawiają się pierwsze mleczaki. Powoli można zacząć przestawiać kocięta na pokarm stały. 500
8 tygodni Kocurki zaczynają przybierać na wadze szybciej niż kotki. 900
12 tygodni Zęby mleczne zastępowane są stopniowo przez zęby stałe. 1 700
6 do 8 miesięcy  Dojrzałość płciowa. Koty w wieku 8 miesięcy powinny osiągnąć około 80% końcowej wagi. 4 000
12 miesięcy Kot osiąga wagę docelową. 5 000

Jak poprawnie zważyć kocię

Aby być naprawdę na bieżąco, kocięta powinno ważyć się dwa razy dziennie – najlepiej o tych samych porach każdego dnia. Następnie waga powinna być wpisywana do dziennika kontroli. W ten sposób szybko zauważysz, że waga kociaka uległa stagnacji lub nawet spadkowi na przestrzeni dłuższego czasu.

Najlepszym sposobem na zważenie kociaka jest użycie wagi kuchennej. Waga łazienkowa jest zbyt mało czuła do ważenia taki lekkich kociąt, dlatego nie jest odpowiednia. Umieść kociaka w plastikowej misce lub małym pudełku kartonowym i połóż na wadze. Należy oczywiście odjąć masę miski od masy całkowitej.

Szczególnie w pierwszych tygodniach życia, kiedy kocięta są jeszcze bardzo małe i bezradne, nie należy ich na zbyt długo oddzielać od matki. Dlatego umieść wagę w pobliżu matki i kociąt, aby nie trzeba było przenosić kociąt do kuchni w celu ich zważenia.

Kontrola wagi u kociąt

Waga kuchenna jest najlepszym sposobem na sprawdzenie wagi kocięcia!

kocię na wadze kuchennej

Przyczyny niedowagi u kociąt

Jeśli waga kociaka prawie wcale nie wzrasta, może to mieć wiele przyczyn. Na przykład kotka matka może nie dawać wystarczającej ilości mleka lub jej mleko może nie zawierać wystarczającej ilości składników odżywczych.

Podczas, gdy kotka produkuje mleko dla swojego potomstwa – faza ta nazywana jest również laktacją – potrzebuje ona od 1,3 do 2,5 razy więcej energii z pożywienia. Szczególnie zwiększa się jej zapotrzebowanie na białko. Dlatego kotki domowe potrzebują lekkostrawnej karmy, bogatej w składniki odżywcze i dostarczającej dużo energii. Pamiętaj, aby kotce zapewnić także wystarczającą ilość świeżej wody.

Przy niedowadze prosto do lekarza weterynarii

Jeśli kociak zbyt wolno przybiera na wadze lub nawet ją traci, zasada brzmi: prosto do weterynarza! W takim przypadku nie należy tracić czasu. Kocięta są niezwykle wrażliwymi stworzeniami, a niedowaga może szybko stać się zagrożeniem dla ich życia.

Za niedowagę kociaka mogą być odpowiedzialne na przykład pasożyty. Weterynarz może pomóc, podając kociętom lekarstwa. Możliwe jest również, że kociak jest chory, tak że nie ma siły ssać mleka matki lub cierpi na wrodzone kalectwo, takie jak rozszczep podniebienia.

Aby być w 100% pewnym zdrowia kocięcia, wkrótce po porodzie należy udać się do weterynarza i zlecić zbadanie kotka pod kątem chorób wrodzonych.

Najczęściej polecane