Czy koty mogą pić mleko?
© M-Production / stock.adobe.com
Przez długi czas na pytanie „Czy koty mogą pić mleko?” odpowiedź była twierdząca. W końcu kot pijący mleko to bardzo częsty obrazek nie tylko w książkach dla dzieci, ale również w filmach i reklamach. Ale czy regularne picie mleka jest rzeczywiście korzystne dla zdrowia mruczków?
Spis treści
Mity i rzeczywistość: Czy mleko jest zdrowe dla kotów?
Po urodzeniu kocia mama karmi swoje kocięta własnym mlekiem. Organizm kociąt produkuje wówczas enzym laktazę, która rozkłada cukier mleczny (laktozę) i umożliwia jego trawienie.
Wraz ze wzrostem dieta młodych kotków z płynnej zmienia się w stałą, w związku z czym laktaza stopniowo przestaje być produkowana. Dorosłe koty nie są więc już w stanie tak dobrze go trawić.
Zawartość laktozy: Różnica między różnymi rodzajami mleka
Mleko mleku nierówne. Dlatego, szukając odpowiedzi na pytanie „Czy koty mogą pić mleko?”, należy zwracać uwagę na jego pochodzenie i rodzaj:
Czy koty mogą pić mleko krowie?
Pasteryzowane i homogenizowane mleko krowie zawiera dużą ilość laktozy (50 gramów na kilogram), co sprawia, że nie jest odpowiednie dla dorosłych kotów.
Czy mleko dla kotów jest zdrowe dla kotów?
Istnieje również mleko dla kotów, które charakteryzuje się niską zawartością laktozy (nie jest jej całkowicie pozbawione). To opracowane specjalnie z myślą o kotach mleko dostępne jest w wielu sklepach zoologicznych i jest dla nich łatwiejsze do strawienia niż mleko krowie.
Dlatego opiekunowie kotów coraz częściej sięgają po nie również w przypadku dorosłych zwierzaków – często jako przekąskę pomiędzy właściwymi posiłkami.
Czy koty mogą pić mleko skondensowane?
Mleko skondensowane zawiera mniej płynów i stąd jest gęstsze niż tradycyjne mleko. Zawiera jednak więcej tłuszczu, laktozy (100 gramów na kilogram) i kalorii w porównaniu do mleka niezagęszczonego.
Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?
Na całym świecie dostępna jest szeroka gama produktów pozbawionych laktozy dla osób z jej nietolerancją. Zazwyczaj zawierają one nie więcej niż dziesięć gramów laktozy na litr, dlatego są częstym zamiennikiem mleka krowiego.
Konsekwencje zdrowotne: Co może się stać, gdy kot wypije mleko?
Mleko nie jest co prawda toksyczne, ale może powodować problemy zdrowotne, których nasilenie zależy od indywidualnych czynników, ilości i rodzaju spożytego mleka.
Problemy trawienne
Ponieważ dorosłe koty nie są w stanie rozłożyć laktozy za pomocą enzymu, a sama laktoza ma działanie przeczyszczające, problemy trawienne są najczęstszą konsekwencją picia mleka przez koty. Oprócz wzdęć oraz bólu brzucha zaliczamy do nich przede wszystkim biegunkę i zaparcia.
Nadwaga
Chociaż mleko zawiera ważne substancje odżywcze, nie jest ono z natury częścią kociej diety. Jest wysokokaloryczne, co zwłaszcza w przypadku spokojniejszych kotów niewychodzących i seniorów o niższym zapotrzebowaniu energetycznym, może szybko prowadzić do nadwagi.
Podsumowanie: Lepsza woda niż mleko
Ponieważ z fizjologicznych względów dorosłe koty nie tolerują laktozy, nie powinno się im podawać ani mleka krowiego ani skondensowanego. Jego spożycie może bowiem wywołać poważne problemy trawienne.
Ile mleka mogą pić koty?
Generalnie nie zaleca się podawania kotom tradycyjnego mleka, ale także specjalne mleko dla kotów czy rozcieńczone z wodą mleko bez laktozy należy podawać z umiarem i sporadycznie, na przykład jako formę nagrody po treningu z klikerem.
Warto zastosować się do zasady: Nie więcej niż dwa gramy laktozy na kilogram masy ciała.
Zachęcanie kota do picia wody
Koty mają skłonności do problemów z nerkami, takich jak niewydolność nerek i infekcje bakteryjne dróg moczowych. Zwłaszcza tacy pacjenci powinni przyjmować dużo płynów, ale zazwyczaj nie robią tego chętnie. Dlatego w takich przypadkach ich opiekunowie sięgają po mleko dla kotów, które jest smaczniejsze niż zwykła woda.
Ponieważ jednak mleko jest kaloryczne, lepiej postarać się zachęcić kota do picia wody. Jeśli chcesz zapobiec odwodnieniu, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:
- zaopatrz się w poidełko (fontannę)
- ustaw różne miski z wodą w kilku miejscach w domu i na różnych wysokościach
- regularnie zwracaj uwagę zwierzęcia na miskę z wodą za pomocą gestów