Mleko jest dobre dla kota?

Specjalne mleko dla kota

Dla wielu ludzi koty i mleko to nierozłączna para. Także wiele książek i filmów dla dzieci utwierdza nas w przekonaniu, że koty uwielbiają mleko. Rzeczywiście, koty je lubią, ale czy mleko na pewno jest dla nich dobre?

Mleko rzeczywiście dobre dla kota?

Po urodzeniu kocia mama karmi swoje kocięta własnym mlekiem. Jej organizm produkuje wówczas enzym laktazę, który rozdziela w jej mleku cukier mleczny, znany lepiej pod nazwą laktoza. Dzięki temu mleko matki jest przez kocięta bez najmniejszych przeszkód trawione. W czasie intensywnego wzrostu kocięta bez dwóch zdań potrzebują wszystkich znajdujących się w nim substancji odżywczych, by rozwijać się prawidłowo. Z czasem kocięta przestawia się na żywienie karmą stałą, a matka stopniowo przestaje produkować mleko, a wraz z nim enzym laktazę. Wówczas mleko pochodzące na przykład od krowy, zawierające cukier mleczny, staje się dla kotów na powrót nieodpowiednie, gdyż nie jest przez nie trawione. Także rozcieńczone wodą mleko może prowadzić do ciężkich problemów trawiennych. Zdecydowanie odradza się podawanie kotu mleka, nawet jeśli widocznie bardzo mu ono smakuje.

specjalne mleko dla kota

Brak enzymu laktazy sprawia, że mleko zawierające laktozę jest dla kota prawie nie do strawienia, gdyż jego organizm nie jest w stanie enzymatycznie go rozłożyć, dlatego też reaguje biegunką lub innymi problemami trawiennymi, takimi jak na przykład wzdęciami lub bólami brzucha. Wprawdzie nie u wszystkich kotów produkcja laktazy redukuje się w tym samym stopniu, jednak większość z nich jest dotknięta jej znacznym spadkiem.

YT channel 1000x160

Wobec tego mam w ogóle nie podawać kotu mleka?

Koty po spożyciu mleka krowiego mogą nabawić się poważnych kłopotów z trawieniem, dlatego też zdecydowanie odradza się podawanie im takiego. Specjalne mleko dla kota lub mleko bez laktozy zawiera minimalne ilości laktozy, dlatego jest zdecydowanie przyjaźniejsze dla kocich organizmów. Jednak tak czy inaczej kot nie powinien jakiegokolwiek mleka spożywać w dużych ilościach, gdyż każde mleko cechuje wysoka zawartość kalorii, która przyjmowana regularnie może prowadzić do nadwagi. Do zapewnienia kotu odpowiedniej ilości płynów najlepiej nadaje się świeża woda pitna, podawana kotu w natleniającym ją poidełku-fontannie.

Czy specjalne mleko dla kota jest niezbędne w jego diecie?

Do prawidłowego odżywiania kota mleko nie jest niezbędne. Zawiera ono wprawdzie określone substancje odżywcze, jednak mogą być one, najpewniej są, dostarczane wraz z odpowiednio zbilansowanym pożywieniem. Mleko zawiera poza tym dużą ilość kalorii, co łatwo może doprowadzić do nadwagi, zwłaszcza u kotów niewychodzących. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by podawać kotu mleko jako smakołyk od czasu do czasu. Jeśli Twój kot bardzo lubi mleko, a niechętnie pije wodę, możesz wykorzystać specjalne mleko dla kota do tego, by sprowokować zwierzę do przyjmowania większej ilości płynów, dodając mleko do wody. Nie zastępuj jednak nigdy wody mlekiem całkowicie.

 

Sprawdź naszą ofertę specjalnego mleka dla kota w internetowym sklepie dla zwierząt zooplus!

kot a mleko
Najczęściej polecane