Fazy wzrostu kocięcia: 6 kroków do dorosłości This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
fazy wzrostu kocięcia

Rozwój kocięcia można podzielić na 6 faz.

Jak długo koty rosną i jak duże się stają? Zależy to z jednej strony od uwarunkowań genetycznych, z drugiej strony od czynników zewnętrznych, takich jak odżywianie. Wzrost kotów odbywa się w sześciu fazach. Jeśli je znamy, możemy zapewnić naszym kociakom doskonały start do zdrowego dorosłego życia i zapewnić im najlepsze możliwe wsparcie w okresie dorastania.

Wzrost kotów w 6 fazach

Po około 66 dniach ciężarne kotki rodzą swoje kocięta. W tej chwili te małe urocze stworzenia nie ważą nawet 100 gramów. Jednak w ciągu zaledwie kilku miesięcy szybko przeistoczą się w ciekawskie tygryski domowe. Rozwój kociąt można podzielić na różne fazy:

Faza 1: Pierwszy tydzień życia

Po urodzeniu, jeszcze ślepe i słabe kocięta bezwzględnie potrzebują mleka matki. Mleko matki, zwane również siarą, zawiera ważne składniki odżywcze i ochronne przeciwciała (białka ochronne). Te ostatnie są bardzo ważne dla zdrowia kociaków, ponieważ ich układ odpornościowy po urodzeniu jest jeszcze niedoświadczony i osłabiony. Ze względu na niekompletne jeszcze futro, kocięta potrzebują również ochronnego ciepła matki.

Po około tygodniu małe kocięta otwierają oczy i tracą pępowinę przez odwodnienie. Aby zapewnić kociętom zdrowy start w życie, należy zwracać uwagę na ich dzienną wagę. Możesz wykorzystać tabele wagowe, aby sprawdzić, czy kocięta dobrze się rozwijają i w razie potrzeby dostosować ich dietę.

Faza 2: Pojawiają się zęby mleczne

W pierwszych tygodniach życia kocięta mają jeszcze niewiele siły. Dlatego większą część dnia spędzają, śpiąc. Pomiędzy trzecim a ósmym tygodniem życia wyrastają zazwyczaj pierwsze zęby mleczne. Całe uzębienie mleczne kotów zawiera 26 małych ząbków, które w przeciwieństwie do uzębienia dorosłego są wyraźnie mniejsze i bardziej spiczaste.

kocię je mokrą karmę
Około czterech tygodni po urodzeniu, kocięta zaczynają jeść pierwszy stały pokarm.

Faza 3: Pierwszy pokarm stały

Po czterech tygodniach kocięta przybierają już całkiem sporo na wadze. Wreszcie mogą biegać i bawić się z rodzeństwem. Zaczynają też przyjmować pokarm stały. Jest to właściwy moment, aby stopniowo oferować kotu miękką karmę dla kociąt. Zmiana pożywienia powinna być jednak dokonywana powoli. Dzieje się tak, ponieważ na początku przewód pokarmowy jest jeszcze przyzwyczajony do mleka matki i musi najpierw przystosować się do nowego pokarmu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia biegunki, zaparć i bólów brzucha.

Faza 4: Małe kotki stale rosną

Kociaki mają już dwa miesiące i jedzą stały pokarm. Oczywiście nadal rosną, a zatem mają większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż ich dorośli krewni. Dlatego należy podawać im specjalną karmę dla kociąt, która jest dokładnie dostosowana do tego etapu życia. To, czy wolisz podawać swojemu kociakowi suchą czy mokrą karmę, zależy tylko od Ciebie.

Teraz jest też odpowiedni moment na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii, który może opowiedzieć Ci o ważnych szczepieniach i prawidłowej diecie dla kociąt.

Między trzecim a szóstym miesiącem życia kociaka zmieniają się jego zęby. W tym czasie zęby mleczne zostają zastąpione przez 30 zębów stałych. Dla porównania: My, ludzie, mamy około 32 zębów, podczas gdy psy mają nawet 42 zęby stałe.

Faza 5: Kociak staje się kotem

Po siedmiu ekscytujących miesiącach życia kot staje się dorosły. Kotki są teraz w rui i mogą zajść w ciążę. Samce stają się dojrzałe płciowo około miesiąca później. Od tego momentu, po uzyskaniu wystarczającej ilości informacji i czasu do namysłu, można rozważyć kastrację lub sterylizację.

Faza 6: Koniec wzrostu

Koty ukończyły pierwszy rok życia i są teraz dużo spokojniejsze. W następnych latach nie zwiększają już swoich rozmiarów. Po około ośmiu kolejnych latach doświadczenia, sierść w okolicy pyszczka staje się nieco bielsza. Jest to zazwyczaj pierwsza oznaka starzenia się. Stopniowo może pojawić się zwiększone zmęczenie i niechęć do poruszania się.

Jak duże i ciężkie mogą być koty?

Nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Wzrost kotów zależy od ich genów, jak również od wpływów zewnętrznych, takich jak na przykład odżywianie w okresie wzrostu. Wiele ras kotów różni się znacznie pod względem wielkości i budowy. W naszych regionach szczególnie popularny jest na przykład europejski krótkowłosy, który osiąga średnią długość 80–90 centymetrów. Natomiast dorosłe koty rasy Maine Coon (zwłaszcza samce) mogą dorastać nawet do 120 centymetrów długości.

Waga zależy również od rasy i płci: Kocury perskie mogą ważyć nawet do ośmiu kilogramów. Kocice bengalskie są z kolei kotami lekkimi, ważącymi zazwyczaj od trzech do czterech kilogramów.

Ile lat żyją koty?

Zdrowe koty żyją średnio około 15 lat, niektóre osiągają nawet wiek do 19 lat. Jest to kwestia indywidualna i dziedziczna. Choroby, nadwaga, niedożywienie lub niedobory żywieniowe mogą negatywnie wpłynąć na długość życia kota.

Wskazówka: W naszym artykule na temat wieku kotów dowiesz się, jak przeliczyć lata kota na lata ludzkie. Więcej artykułów na temat prawidłowego obchodzenia się z kociętami znajdziesz w sekcji poświęconej kociętom.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane