Zespół przedsionkowy u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kot przechylający głowę

Przechylanie głowy przez kota może być oznaką zespołu przedsionkowego.

Zespół przedsionkowy przypomina skutki zbyt szybkiej jazdy na karuzeli. Również koty mogą na niego cierpieć. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o zespole przedsionkowym u kotów, jak rozpoznać zaburzenia równowagi i jak wygląda ich leczenie.

Czy zespół przedsionkowy u kotów jest niebezpieczny?

Dobrą wiadomością jest to, że sam zespół przedsionkowy nie stanowi zagrożenia dla życia kota i często znika tak szybko, jak się pojawił.

Niemniej, ważne jest, aby nie lekceważyć występujących objawów, ponieważ zespół przedsionkowy nie zawsze występuje samodzielnie. Czasami kryją się za tym poważne choroby.

Jakie inne zwierzęta cierpią na zespół przedsionkowy?

Oprócz kotów, zespół przedsionkowy dotyka również psy, zwłaszcza w podeszłym wieku, i wówczas mówi się o geriatrycznym zespole przedsionkowym.

Z kolei koty często chorują w średnim wieku, niezależnie od rasy.

Objawy: Jak objawia się zespół przedsionkowego u kota?

Zespół przedsionkowy objawia się przede wszystkim nagłymi zaburzeniami neurologicznymi. Wielu opiekunów kotów błędnie zakłada, że jest to udar mózgu. Mimo podobnych objawów, są to jednak dwie różne choroby.

Najbardziej typową cechą rozpoznawczą dolegliwości jest jej błyskawiczny początek, pojawiający się zwykle w ciągu kilku sekund lub minut, a zaczynający się od drgających ruchów gałek ocznych (oczopląs). W zależności od nasilenia przebiegu, występują również następujące objawy:

  • Kot nagle nie może chodzić lub chwieje się podczas chodzenia (niezborność ruchowa).
  • Przechyla głowę na jedną stronę.
  • Czasami wymiotuje z powodu zawrotów głowy.
  • Niektóre koty biegają w kółko, a następnie upadają.

Objawy te są dość przerażające same w sobie. Jednak mimo tych zachowań, większość dotkniętych chorobą zwierząt czuje się dobrze – wiele z nich je i pije jak zwykle, o ile mogą dosięgnąć miski.

Kiedy należy udać się z kotem do lekarza weterynarii?

Jeśli Twój kot wykazuje zaburzenia neurologiczne, kilkakrotnie wymiotuje lub ogólnie wydaje się słaby, zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Rozpoznanie: Jak wykrywa się zespół przedsionkowy u kota?

Podczas badania zwierzęcia, często już na pierwszy rzut oka jest jasne, że dochodzi do zaburzenia neurologicznego. Aby znaleźć jego przyczynę i móc ją leczyć we wczesnym stadium, po szczegółowym wywiadzie z opiekunem kota konieczne będzie przeprowadzenie różnych badań:

  • Badanie uszu: Świąd lub nieprzyjemny zapach z ucha są oznakami stanu zapalnego. Za pomocą otoskopu lekarz weterynarii może zajrzeć do wnętrza ucha zewnętrznego i potwierdzić swoje podejrzenia.
  • Badanie neurologiczne: Sprawdzając różne zmysły i reakcje kota na bodźce, lekarz weterynarii może zebrać wskazówki dotyczące lokalizacji zespołu przedsionkowego.
  • Badania obrazowe: Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz weterynarii może wykryć stany zapalne lub nowotwory. Aby lepiej zbadać mózg, może być również konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego (MRI).
Badanie uszu kota u lekarza weterynarii
Zapalenie uszu może wskazywać na zespół przedsionkowy.

Leczenie: Jak leczy się zespół przedsionkowy u kotów?

Medycyna weterynaryjna oferuje wiele możliwości leczenia – ale leki nie rozwiążą niektórych problemów. Dotyczy to również leczenia zespołu przedsionkowego.

Na szczęście schorzenie zwykle znika tak szybko, jak się pojawiło. Tylko w ciężkich przypadkach ważne jest zastosowanie leczenia wspomagającego w postaci infuzji lub leków przeciwwymiotnych i dostarczanie zwierzęciu witaminy B.

Stan Twojego pupila powinien poprawić się w ciągu dwóch dni. Kilka tygodni później koty ponownie zaczynają się poruszać jak poprzednio. Tylko w rzadkich przypadkach utrzymuje się lekkie przechylenie głowy, ale nie musi to być powodem do niepokoju.

Lek karsivan z substancją czynną propentofiliną jest często stosowany jako leczenie wspomagające zespołu przedsionkowego u kotów i psów.

Środek ten może wprawdzie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia poprzez stabilizację krążenia, jednak całkowite wyleczenie zespołu przedsionkowego nie jest możliwe.

Przyczyny: Co wywołuje zespół przedsionkowy u kota?

Głęboko w uchu kota znajduje się narząd równowagi, zwany również narządem przedsionkowym. Odgrywa on ważną rolę w utrzymaniu równowagi.

Przyczyna zespołu nie zawsze jest jasna. Jeśli jednak czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne uszkodzą sam narząd lub powiązane z nim struktury w mózgu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u kota rozwinie się zespół przedsionkowy. Rozróżnia się dwa rodzaje zespołu przedsionkowego.

Obwodowy zespół przedsionkowy to termin używany przez lekarzy weterynarii do opisania postaci choroby, w której uszkodzony jest sam narząd równowagi. W wielu przypadkach źródło tej postaci dolegliwości znajduje się w uchu środkowym lub wewnętrznym kota.

Przyczyną może być zapalenie ucha, polipy lub uraz w okolicy uszu doznany w wyniku wypadku samochodowego lub walki terytorialnej.

Ośrodkowy zespół przedsionkowy występuje, gdy uszkodzone są tak zwane jądra przedsionkowe w mózgu, a nie sam narząd równowagi. Istnieją cztery takie jądra, które działają jak centralna stacja w mózgu, zapewniająca kotu równowagę. Istnieje kilka możliwych przyczyn uszkodzeń:

Rokowania: Czy zespół przedsionkowy można wyleczyć?

Na szczęście rokowania w przypadku zespołu przedsionkowego u kotów są zazwyczaj dobre. Jeśli jednak objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni lub tygodni, przyczyną może być inna choroba. W takim przypadku należy ponownie udać się do lekarza weterynarii, aby móc wykryć ją na wczesnym etapie.

Profilaktyka: Czy można uniknąć zespołu przedsionkowego?

Ze względu na wiele możliwych przyczyn, zapobiegnięcie zespołowi przedsionkowemu u kotów jest trudne. Aby jednak utrzymać kota w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, należy zwrócić uwagę na zbilansowaną dietę.

Jeśli Twój pupil nie jest kotem wychodzącym, należy również zadbać o wystarczającą ilość ruchu, zajęcie oraz unikanie stresu. Pomogą Ci w tym na przykład specjalne zabawki dla kota lub drapak.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?