Zespół przedsionkowy u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies przekrzywiający głowę

Przekrzywianie głowy i szybkie poruszanie oczami przez psy zazwyczaj wskazują na zespół przedsionkowy.

Jazda na karuzeli to świetna zabawa, jednak co za dużo, to niezdrowo. To samo dotyczy psów, które cierpią na zespół przedsionkowy. Na czym polega ta dolegliwość i czy jest uleczalna, dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Czy zespół przedsionkowy u psa jest niebezpieczny?

Zespół przedsionkowy u psa to zespół objawów neurologicznych objawiający się między innymi problemami z utrzymaniem równowagi. Pomimo tego, że jego objawy mogą wyglądać niepokojąco, sam w sobie nie jest niebezpieczny.

Niemniej, opiekunowie psów nie powinni lekceważyć wywołujących go przyczyn i w porę wdrożyć leczenie.

Które psy najczęściej dotyka zespół przedsionkowy?

Najczęściej dolegliwość ta występuje u starszych psów. Generalnie jednak na zaburzenia równowagi może cierpieć każdy pies, niezależnie od rasy i płci.

Objawy: Jakie są typowe objawy zespołu przedsionkowego u psa?

Najbardziej charakterystycznymi objawami zespołu przedsionkowego są nagłe zaburzenia neurologiczne. Opiekunowie często porównują je do udaru.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, u psa pojawiają się następujące objawy:

  • szybkie poruszanie oczami (oczopląs)
  • przekrzywianie głowy
  • kulawizna i problemy z utrzymaniem równowagi

Dodatkowo, wyniku występujących nudności, psy często wymiotują. Ponieważ zespół przedsionkowy wpływa na zmysł równowagi, dotknięte nim psy, oprócz przejawiania zachowań, które mogą w naszych oczach wyglądać dość przerażająco, mają się na ogół dobrze.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli pies wykazuje zaburzenia w poruszaniu się lub jego stan zdrowia w jakikolwiek inny sposób uległ pogorszeniu, należy poinformować o tym lekarza weterynarii.

Im wcześniej pies zostanie zbadany przez specjalistę, tym szybciej stan zwierzęcia poprawi się w wyniku wdrożenia odpowiedniego leczenia. W zależności od tego, jakie objawy powoduje zespół przedsionkowy, wizyta u lekarza weterynarii zwiększy szansę na jego wyleczenie.

Diagnoza: Jak diagnozuje się zespół przedsionkowy u psa?

Ponieważ zespołowi przedsionkowemu towarzyszą charakterystyczne objawy, lekarze weterynarii zazwyczaj szybko potrafią stwierdzić, czy zwierzę cierpi na zaburzenia neurologiczne.

Aby jednak udało się zwalczyć tę dolegliwość, należy najpierw znaleźć jej źródło. W tym celu lekarz weterynarii przeprowadzi różne badania.

Jeśli w uchu psa toczy się stan zapalny, lekarz weterynarii przekona się o tym, zaglądając do jego wnętrza i obserwując je za pomocą otoskopu – niewielkiej lupy z własnym źródłem światła.

Objawy zapalenia ucha u psa obejmują:

  • zaczerwienie skóry,
  • świąd oraz
  • nieprzyjemny zapach.

Badając różne zmysły i reakcje na bodźce, na przykład oka oraz odruchy, lekarz weterynarii uzyska ważne wskazówki, które pomogą mu zlokalizować źródło problemu.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pomoże lekarzowi weterynarii zidentyfikować stany zapalne lub guzy w narządach wewnętrznych lub strukturach kostnych. Aby jednak zajrzeć w głębsze struktury mózgu psa, konieczny może być rezonans magnetyczny (MRT).

Badanie MRT psa
Rezonans magnetyczny pomoże znaleźć przyczynę zespołu przedsionkowego.

Leczenie: Jak wygląda leczenie zespołu przedsionkowego u psa?

Obecnie nie ma dostępnych leków na zespół przedsionkowy u psa, ale można wdrożyć leczenie objawowe, aby złagodzić dyskomfort czworonoga.

W tym celu stosuje się:

  • płynoterapię oraz kroplówki uzupełniające poziom elektrolitów
  • leki zapobiegające nudnościom, witaminę B lub karsivan poprawiający krążenie

Ważne: Bądźmy cierpliwi w stosunku do naszego psa. Pomagajmy mu przetrwać ten trudny czas i wspierajmy go podczas jedzenia i picia. Koniecznie znajdźmy przyczynę leżącą u podstaw zespołu przedsionkowego. Tylko w ten sposób pies będzie mógł w dłuższej perspektywie prowadzić zdrowe życie.

Kiedy lekarz weterynarii może rozważyć uśpienie psa z zespołem przedsionkowym?

Ze względu na obraz kliniczny zespołu przedsionkowego, opiekunowie psów wyobrażają sobie trudne do zniesienia cierpienie. Wielu z nich zadaje sobie wówczas pytanie, czy nie lepiej byłoby psu tego bólu zaoszczędzić.
Warto jednak zdać sobie sprawę, że u większości psów i kotów, zespół ten ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni.

Dlatego eutanazję można brać pod uwagę jedynie wówczas, gdy lekarz weterynarii stwierdzi, że źródłem zespołu przedsionkowego jest zagrażająca życiu, nieuleczalna dolegliwość.

Przyczyny: Co powoduje zespół przedsionkowy u psa?

W tylnej części ucha znajduje się narząd równowagi, zwany narządem przedsionkowym. Odgrywa on ważną rolę w utrzymaniu równowagi u psów. Jeśli jego działanie zostanie zaburzone, pojawia się zespół przedsionkowy, którego źródło nie jest zawsze łatwe do ustalenia. Często występuje u psich seniorów, dlatego lekarze weterynarii określają go mianem geriatrycznego zespołu przedsionkowego lub postacią idiopatyczną.

U psów może wystąpić zespół przedsionkowy również niezależnie od wieku, gdy czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne uszkodzą część aparatu przedsionkowego lub powiązane struktury w mózgu. W takim wypadku rozróżniamy zespół obwodowy i ośrodkowy.

Obwodowy zespół przedsionkowy to dolegliwość, której przyczyną są uszkodzenia samego układu przedsionkowego. Dotyczy on przede wszystkim ucha wewnętrznego oraz ósmego nerwu czaszkowego (nerwu przedsionkowo-ślimakowego) i może być spowodowany urazami lub stanami zapalnymi.

Pojawia się, gdy cztery tzw. jądra przedsionkowe w mózgu ulegają uszkodzeniu w wyniku chorób nowotworowych czy chorób zakaźnych, takich jak nosówka, ale również zatruć lekami lub toksynami roślinnymi.

Rokowania: Czy zespół przedsionkowy u psa jest uleczalny?

W większości przypadków dolegliwość ta znika tak szybko, jak się pojawiła. Niemniej pamiętajmy, aby tak czy inaczej udać się z naszym podopiecznym do lekarza weterynarii, by wykluczyć ewentualne poważne choroby.

Profilaktyka: Czy można zapobiec wystąpieniu zespołu przedsionkowego u psa?

Skuteczna ochrona przed zespołem przedsionkowym u psów nie istnieje, ale warto dbać o zdrowie naszego czworonoga, właściwe warunki utrzymania i zbilansowaną dietę. Zabierajmy psa regularnie na spacery i stymulujmy jego mózg do pracy, proponując mu angażujące go, urozmaicone zabawy. Dobrym pomysłem na utrzymanie zwierzęcia w odpowiedniej formie fizycznej i psychicznej są także psie sporty.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane