Udar mózgu u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
udar mózgu u kota

Jeśli źrenice kota są nierównej wielkości lub oczy poruszają się w sposób niekontrolowany, może to świadczyć o udarze u kota.

Jeśli kot zatacza się i przewraca, może to oznaczać udar mózgu. Jak rozpoznać objawy i leczyć udar mózgu u kota? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Czy kot może mieć udar mózgu?

Aby wyjaśnić kwestię, czy koty mogą mieć udar, konieczne jest zdefiniowanie tego stanu. Instytut Roberta Kocha definiuje udar mózgu w następujący sposób:

“Termin udar mózgu odnosi się do ‘nagłej’ niewydolności funkcji mózgu. Udar mózgu jest ogólnym terminem określającym ostre uszkodzenie obszarów mózgu, które następuje w wyniku okluzji naczyniowej […] lub w wyniku krwotoku mózgowego […].

W aktualnej literaturze prawie nie opisuje się przypadków udaru u kotów. Niemniej istnieją objawy paraliżu, które zbliżają się do udaru.

Które koty są szczególnie narażone na udar mózgu?

Lekarze weterynarii najczęściej diagnozują udary u kotów, które mają około 9 lat. Ponadto, te zwykle mają historię choroby podstawowej, takiej jak rak lub choroby nerek.

Symptomy: Jak rozpoznać udar mózgu u kota?

Pierwsze objawy udaru u kota występują ostro, czyli nagle. W zależności od rozległości ataku (np. wielkości krwotoku lub zatoru) oraz dotkniętych części mózgu, możesz zauważyć następujące deficyty neurologiczne:

  • Twój kot wygina grzbiet, ma spazmy.
  • Źrenice są nierównej wielkości.
  • Kot wykazuje porażenie i / lub zaburzenia ruchu.
  • Oczy poruszają się w sposób niekontrolowany.
  • Kot może stracić przytomność.
  • Pojawia się nagła ślepota.
  • Kot trzyma głowę nietypowo przekrzywioną.
  • Kot traci równowagę.

Diagnoza: Jak wykrywa się udar u kotów?

Jeśli kot wykazuje deficyty neurologiczne, nie należy czekać i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Ponieważ do takich objawów mogą prowadzić różne choroby (np. zespół przedsionkowy), konieczne jest szczegółowe przebadanie kota.

Aby przyspieszyć proces poszukiwania przyczyny, ważne jest, by dostarczyć weterynarzowi wszystkich ważnych wskazówek. Należy się przygotować do odpowiedzi na takie pytania jak: Kiedy pojawiły się pierwsze objawy? Czy Twój kot przyjmuje leki, a jeśli tak, to kiedy ostatni raz?

Dalsze badania

Po przeprowadzeniu badania ogólnego lekarz weterynarii przeprowadzi kolejne badania. Należą do nich badania krwi, badanie kału na obecność pasożytów oraz badanie moczu.

Ponadto procedury obrazowania, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI), mogą pomóc w wizualizacji ewentualnych zmian w mózgu.

Terapia: Jak leczy się udar mózgu u kota?

Jeśli kot doznał udaru, można go leczyć za pomocą środków terapii wspomagającej. Są to m.in.:

  • Fizjoterapia
  • Tlenoterapia: Może to pomóc w uzdrowieniu tkanki mózgowej.
  • Leki zmniejszające ciśnienie w czaszce
  • Środki dietetyczne

Ważne jest również leczenie choroby podstawowej, która mogła spowodować udar. Tylko w ten sposób można na dłuższą metę uchronić kota przed dalszymi szkodami.

Przyczyny: Jakie są czynniki wyzwalające udar u kota?

Funkcjonowanie mózgu kota jest zależne od stałego dopływu krwi. Potrzebuje tego, aby dostarczyć ważny tlen i składniki odżywcze do organów, jak również usunąć produkty odpadowe. Jeśli przepływ krwi jest zagrożony, może dojść do udaru.

U kotów zazwyczaj występują dwa rodzaje wylewów:

Jeśli ściana tętnicy zostanie uszkodzona, to powstałe krwawienie w mózgu powoduje udar krwotoczny. Krew naciska na tkankę, powodując uszkodzenie dotkniętego obszaru mózgu.

 

Jeśli tętnica dostarczająca krew jest zablokowana lub zwężona, udar jest niedokrwienny (mózg jest słabo zaopatrywany w krew lub w ogóle nie jest zaopatrywany).

 

Rokowania: Jakie są szanse na wyzdrowienie?

Ze względu na ubogie dostępne dane, niewiele jest informacji na temat rokowania po udarze u kota. Ponadto trudno jest oszacować szanse na powrót do zdrowia, ponieważ ważną rolę odgrywają takie czynniki, jak lokalizacja uszkodzenia w mózgu czy choroba podstawowa.

Zasadniczo jednak, im wcześniej zabierzesz kota do weterynarza, tym lepsze rokowania.

Zapobieganie: Czy można zapobiec udarowi u kota?

Nie bezpośrednio, ale można zapewnić kotu zdrowe podstawy dzięki zbilansowanej diecie i wystarczającej ilości ćwiczeń.

Odbywaj również z kotem regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii, aby wcześnie wykryć i leczyć ewentualne choroby podstawowe. Także dobrze przeprowadzane zabiegu przeciwpasożytnicze (np. regularne badania kału / ochrona przed pasożytami) pomagają ochronić kota przed chorobami.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?