Niezborność ruchowa u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
niezborność ruchowa u kota

Jeśli Twój kot chwieje się podczas chodzenia, może to być ataksja (niezborność ruchowa).

Niezborność ruchowa u kota (zwana również ataksją) jest objawem – to znaczy reakcją organizmu na pierwotną przyczynę. W tym artykule omówiono przyczyny występowania ataksji u kotów oraz rokowania.

Objawy: Jakie są objawy niezborności ruchowej u kota?

Jeśli u Twojego kota występuje niezborność, jest ona jedynie konsekwencją choroby wywołującej. Typowymi objawami niezborności są niekontrolowane ruchy. W zależności od choroby podstawowej mogą wystąpić inne deficyty neurologiczne lub objawy pozaneurologiczne.

Czym są nieprawidłowości neurologiczne u kotów?

 • Skurcze
 • Ślepota i głuchota
 • Nadwrażliwość na bodźce

Jakie są pozaneurologiczne objawy choroby?

 • Gorączka
 • Żółtaczka (Ikterus)
 • Powiększone węzły chłonne (limfadenopatia)
 • Obojętność (apatia)
 • Zmniejszony lub całkowity brak przyjmowania pokarmu (brak łaknienia)
 • Problemy z oddychaniem, takie jak kaszel 

Czym jest hiperestezja skóry?

Jeśli Twój kot reaguje nadwrażliwie na pewne bodźce (np. zimno), mamy do czynienia z chorobą skóry zwaną hiperestezją lub przeczulicą. Nauka do tej pory nie ustaliła przyczyny tej nadwrażliwości. Jednak zespół ten jest związany z przewlekłym stresem i różnymi chorobami.

Czym jest zespół przedsionkowy?

Narząd przedsionkowy (narząd równowagi), który współpracuje z móżdżkiem, znajduje się w uchu wewnętrznym. Jeśli bodziec uszkodzi ten narząd, kot nie będzie w stanie utrzymać równowagi. Przechylenie głowy następuje w ciągu kilku sekund. Ponadto koty z ataksją często wykazują problemy z koordynacją podczas chodzenia lub wymiotują z powodu pojawiających się mdłości.

Rozpoznanie: Jak wykryć ataksję u kota?

Jeśli kot sprawia wrażenie pijanego i chwieje się, należy bić na alarm, ponieważ może to być ataksja, która wymaga pomocy weterynaryjnej. Aby jednak móc zwalczyć czynnik wyzwalający, należy najpierw postawić rzetelną diagnozę. A ponieważ ataksja u kota ma różne możliwe przyczyny, lekarz weterynarii musi czasem podjąć większy wysiłek w przypadku tej diagnozy.

Przede wszystkim ważne jest, aby przekazać lekarzowi weterynarii wszystkie istotne informacje. Dotyczy to m.in. sposobu karmienia kota oraz tego, czy podawano mu ostatnio leki i jeśli tak, jakie.

Lekarz weterynarii, badając kota od głowy do łap, może zebrać więcej wskazówek. Na przykład przygląda się uszom kota. Jeśli są zaczerwienione, a kot odczuwa ból, lekarz może określić stan uszu, aby wykluczyć infekcję ucha.

Podczas badania neurologicznego weterynarz sprawdza również zmysły kota. W tym przypadku ważne jest określenie zasięgu zaburzeń oraz, jeśli to możliwe, ich lokalizacja.

Pobierając krew od kota, weterynarz może również określić parametry ważne dla wykrywania infekcji zapalnych. Badanie krwi może również pomóc w wykryciu u kota toksoplazmozy lub zakażenia koronawirusem kotów. Wskazówką może być także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego lub badania obrazowe (np. zdjęcie RTG).

kot z ataksją
Weterynarz zbada kota od głowy po łapy, jak również sprawdzi jego chód.

Terapia: Jak leczy się ataksję u kota?

Sposób leczenia zależy od przyczyny ataksji u kota. W zależności od tego, istnieją różne środki terapeutyczne, które mogą pomóc Twojemu kotu.

Należą do nich następujące:

 • podawanie tiaminy w przypadku jej niedoboru
 • chirurgiczne usunięcie lub naświetlanie guzów
 • podawanie leków (np. antybiotyków lub leków przeciwwirusowych)

Poza leczeniem przyczynowym, ważne jest również łagodzenie objawów choroby. Pomocne mogą być na przykład środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Krótko- lub długoterminowa fizjoterapia może również w znacznym stopniu przyczynić się do sukcesu terapii.

Przyczyny: Jakie są czynniki wywołujące ataksję u kotów?

Lekarze weterynarii nazywają ataksję zaburzeniem sekwencji ruchów. Jeśli kot ma ataksję tylko po jednej stronie ciała, jest to hemiataksja.

Poniższa tabela zawiera przegląd możliwych przyczyn, które mogą wywołać ataksję u kota:

Przyczyny  Przykłady 
Anomalie (wady rozwojowe) Wrodzony zespół miasteniczny (CMS) u Devona Rexa i Sfinksa, niedorozwój (hipoplazja)
Choroby zwyrodnieniowe Choroby spichrzeniowe, takie jak mukopolisacharydoza, przedwczesny zanik komórek nerwowych (abiotrofia)
Infekcje Otitis interna/media spowodowane zakażeniem Staphylococcus spp. Streptococcus spp. Proteus spp. lub Escherichia coli, gąbczasta encefalopatia kotów, Toxoplasma gondii, choroba Borna, zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), panleukopenia kotów u kociąt
Rak Guzy, takie jak glejak lub oponiak, przerzuty
Niedożywienie Niedobór tiaminy
Uraz (wypadek) Złamania kości, takie jak złamanie podstawy czaszki, uraz ośrodkowego układu nerwowego (OUN, np. mózgu lub rdzenia kręgowego)
Zatrucie Przedawkowanie leków (np. fenobarbitalu), ołów, rośliny trujące

Rokowania: Czy niezborność u kota może zostać wyleczona?

To, czy kot z niezbornością wyzdrowieje i jaka jest długość życia chorego kota, zależy od wielu czynników. Dotyczy to choroby podstawowej, stopnia zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia kota. To, czy i jak wcześnie choroba zostanie rozpoznana, ma również wpływ na powodzenie terapii.

Mimo wielu starań, niestety nie wszystkie przyczyny niezborności u kotów są jeszcze uleczalne. Jednak infekcja ucha, która jest powszechna u kotów, jest dobrym przykładem na to, że po skutecznym leczeniu kot zazwyczaj jest w stanie znów normalnie się poruszać.

Profilaktyka: Jak uchronić kota przed niezbornością

Niestety, nie możesz uchronić swojego pupila przed każdą chorobą. Niemniej, ryzyko zachorowania można znacznie zmniejszyć poprzez odpowiednią dla gatunku hodowlę i karmienie jak również szczepienia. Upewnij się, że Twój kot ma wystarczająco dużo ruchu. Wykazano bowiem, że nadwaga jest związana z wieloma chorobami. Nie należy również pozostawiać leków bez nadzoru i kupować tylko nietoksycznych roślin.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?