Dyskopatia u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
dyskopatia u psa zdjęcie rentgenowskie

Dyskopatia u psa nie jest dolegliwością do zlekceważenia. Jeśli Twój pies wykazuje objawy wypadnięcia dysku, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. W naszym artykule dowiesz się, jakie są objawy tej dolegliwości i jak można ją leczyć.

Czy wypadnięcie dysku u psa jest stanem ostrym?

Wypadnięcie dysku u psa jest w każdym przypadku stanem ostrym. Nacisk na rdzeń kręgowy wiąże się z zaburzonym przepływem krwi, a im dłużej krew nie krąży prawidłowo, tym większe prawdopodobieństwo trwałych uszkodzeń. Poza tym powoduje to silny ból. Jeśli podejrzewasz dyskopatię u Twojego psa, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem.

Jak dochodzi do dyskopatii u psów?

Rdzeń kręgowy psa chroniony jest przez kręgosłup. Poszczególne kręgi otaczają rdzeń ze wszystkich stron tworząc w ten sposób kanał kręgowy. Aby zapobiec problemom podczas poruszania się, poniżej kanału kręgowego znajdują się krążki międzykręgowe (dyski) pełniące rolę amortyzatorów dla kręgów, które składają się z centralnie położonego miękkiego, galaretowatego jądra miażdżystego, zwanego Nukleus pulposus, otoczonego pierścieniem włóknistym – Anulus fibrosus, zbudowanym głównie z włókien kolagenowych.

W przypadku wypadnięcia dysku u psa (inaczej mówiąc dyskopatii lub przepukliny kręgosłupa) krążek międzykręgowy przemieszcza się z przestrzeni międzykręgowych do kanału kręgowego. W zależności od stopnia nasilenia, towarzyszą temu niżej wymienione objawy.

Objawy: Jak objawia się dyskopatia u psów?

To, jakie objawy ma Twój pies zależy głównie od miejsca objętego zmianą. W zależności od ciężkości dolegliwości, mogą mieć one różne nasilenie. Przepuklinie kręgosłupa zawsze towarzyszy silny ból oraz możliwe są następujące symptomy:

  • Sztywne, wygięte w łuk plecy
  • Odmowa wskoczenia na łóżko lub wchodzenia po schodach
  • Chwiejny chód
  • Zaburzenia równowagi
  • Niedowład kończyn tylnych lub nawet porażenie wszystkich kończyn
  • Nietrzymanie moczu
pies z dyskopatią
Jeżeli dyskopatia zostanie wykryta zbyt późno, może prowadzić do trwałego paraliżu.

Diagnoza: Jak weterynarz diagnozuje wypadnięcie dysku?

W przypadku podejrzenia przepukliny kręgosłupa u psa, obok badania ogólnego, bardzo ważne jest badanie neurologiczne, podczas którego lekarz sprawdza odruchy psa. W ten sposób może w przybliżeniu określić, która część kręgosłupa została uszkodzona.

Aby oprócz dokładnej lokalizacji patologicznej zmiany móc określić jej stopień ciężkości należy wykonać badanie obrazowe. W tym celu pies zostanie uśpiony i poddany tomografii komputerowej (CT) lub rezonansowi magnetycznemu (MRT).

Lekarze weterynarii wyróżniają dwa stopnie ciężkości dyskopatii. W stopniu I, rdzeń krążka międzykręgowego wypukla się w kanale kręgowym, ale pierścień włóknisty pozostaje nienaruszony. W stopniu II, pierścień włóknisty zostaje przerwany i krążek przemieszcza się do kanału kręgowego.

Po zebraniu wyników badań, weterynarz zdecyduje o wyborze sposobu leczenia.

Leczenie: Co zrobić w przypadku dyskopatii u psa?

W zależności od ciężkości dolegliwości, lekarz zdecyduje się na leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Leczenie zachowawcze dyskopatii u psów

Możemy się na nie zdecydować w przypadku lżejszych uszkodzeń kręgosłupa. Obejmuje ono różne elementy i zabiegi, które mają na celu możliwie maksymalnie zmniejszenie cierpienie psa. Nasz podopieczny otrzyma leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a zesztywniałym mięśniom pomoże lampa lub termofor do nagrzewania miejsca objętego procesem chorobowym. Jeżeli to nie spowoduje poprawy, weterynarz zaleci również leki rozluźniające mięśnie (miorelaksujące).

Niezbędna będzie również fizjoterapia. Masaże i ostrożny spacer na podwodnej bieżni z jednej strony rozluźnią mięśnie, z drugiej strony wzmocnią je – a im silniejsze mięśnie pleców, tym mniejsze obciążenie krążków.

Leczenie operacyjne

W przypadku słabnących dolegliwości bólowych i objawów paraliżu oraz niepowodzenia leczenia zachowawczego pozostaje leczenie operacyjne, aby zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom rdzenia kręgowego.

Po podaniu znieczulenia ogólnego, chirurg otworzy kanał kręgowy i usunie wszystkie przemieszczone części krążka. Niestety w przypadku zabiegu zawsze istnieje ryzyko dodatkowego uszkodzenia nerwów. Aby zwiększyć szanse powodzenia leczenia po każdej operacji zaleca się regularną fizjoterapię w celu wzmocnienia mięśni.

legowiska ortopedyczne wspierające przy dyskopatii
Warto zainwestować również w legowiska ortopedyczne oferujące wsparcie dla kręgosłupa psa.

Jakie są przyczyny dyskopatii?

Złamania kości powodowane są przede wszystkim przez wypadki czy zwichnięcia, a do przemieszczenia się dysków mogą prowadzić także infekcje lub zmiany nowotworowe.

Jednak najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego, które rozwija się na skutek trwałych nieprawidłowych obciążeń, przeciążeń lub braku ruchu. Także nadwaga i normalny proces starzenia się organizmu prowadzą do zużycia krążków.

Szczególnie predysponowane do dyskopatii są psy o długim grzbiecie i krótkich nogach, takie jak jamnikbeaglebasset ale również pudelwelsh corgi oraz shi tzu.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

To czy uda się całkowicie wyleczyć dyskopatię zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia, umiejscowienia zmiany i sposobu leczenia. Bardzo istotne jest, aby podjąć leczenie natychmiast po stwierdzeniu choroby, żeby zapobiec długotrwałym uszkodzeniom.

Profilaktyka: Jak mogę zapobiec dyskopatii u psa?

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia dyskopatii u psa należy zadbać o regularny ruch w formie, która nie będzie przeciążała pleców psa, ale wspierała budowanie mocnych i stabilizujących kręgosłup mięśni.

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w wyściełane legowisko dla psa, na przykład w postaci maty ortopedycznej, która odciąży kręgosłup i zapobiegnie zwyrodnieniom.

Bardzo ważne jest zaobserwowanie wczesnych symptomów choroby i natychmiastowa konsultacja z lekarzem weterynarii. Im wcześniej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym mniejsze szanse powstania trwałych uszkodzeń.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane