Czy mój pies mnie kocha? 10 dowodów, że tak!

mój pies mnie kocha

Pies okazuje czułość swojemu opiekunowi.

Czy mój pies mnie kocha? Gdy kogoś kochamy, interesuje nas, czy czuje to samo, co my. Chcemy również być w stanie odczytać znaki u naszych psich pupili, dzięki którym dają nam znać, że mają nas w swoich sercach tak samo, jak my ich. Jednak warto pamiętać, że psy mają inne sposoby okazywania swojej miłości. Nie potrafią wyrazić „kocham cię” słowami. Znajdują jednak inne ujmujące sposoby, by pokazać nam, jak bardzo nas lubią. Odczytać te znaki jest łatwiej niż myślisz. Umiejętność rozumienia języka naszych ukochanych psów drzemie bowiem w każdym z nas.

Pokażemy Ci dziesięć pewnych znaków, że Twój pies ma Cię w swoim sercu. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że decydującym czynnikiem w zrozumieniu języka psa jest własny instynkt. Nasi czworonożni przyjaciele polegają całkowicie na naturalnym repertuarze swoich instynktów, ale u nas instynkty też są niezawodnym przewodnikiem, jeśli chodzi o rozumienie ich języka. Z tego powodu dziesięć następnych punktów może być jedynie ogólną wskazówką, orientacją, która nie rości sobie prawa do bycia kompletną. Być może Twój pies znajdzie inne sposoby niż te wymienione tutaj, aby okazać Ci swoją miłość do Ciebie. Im lepsza Twoja relacja z nim, tym lepiej będziesz w stanie odczytać oznaki jego miłości.

  • Patrzy Ci głęboko w oczy

Kiedy patrzy Ci w oczy, wydobywa z siebie najgłębsze „spojrzenie jamnika”. To spojrzenie jamnika może być również opanowane przez owczarki niemieckie, golden retrievery i wszystkie inne rasy – a także wszystkie możliwe kundelki. Jeśli pies zakotwiczy się głęboko w Tobie swoim spojrzeniem, wskazuje to na miłość, która jest co najmniej tak głęboka, jak spojrzenie, którym Cię obdarza. Badania wykazały nawet, że poziom oksytocyny u Twojego psa wzrasta, gdy jest tak w Ciebie wpatrzony. Jest to hormon, który również wyzwala uczucia intensywnego przywiązania u ludzi.

  • Jest zawsze przy Twoim boku

Jeśli Twój pies Cię kocha, nie ma miejsca, w którym wolałby być bardziej niż u Twojego boku. Nie potrzebuje okresów odosobnienia od ukochanego człowieka, gdyż miejsce u boku ukochanego człowieka postrzega jako najpiękniejsze na świecie. Co nie znaczy, że nie lubi też miejsca przy misce czy tego w koszyku. Ale przede wszystkim uwielbia wszędzie Ci towarzyszyć, niezależnie od tego, czy idziecie razem na spacer, czy gotujecie w kuchni – wtedy przyjemnie mu będzie dodatkowo, jeśli upuścisz dla niego kąsek lub dwa na podłogę. (Należy pamiętać, że powinna być ona lekkostrawna dla Twojego ukochanego psa, a tego kryterium nie spełnia wiele produktów spożywczych preferowanych przez ludzi).

© androsov858 / stock.adobe.com
Psy są szczególnie czułe w stosunku do dzieci.
  • Daje Ci prezenty

W przypadku psa nie jest to oczywiście pierścionek z 18-karatowego złota, ale dla niego coś znacznie lepszego – na przykład swoją ulubioną kość, z której jest niezmiernie dumny. Jeśli Twój pies daje Ci zabawkę, niewątpliwie jest to oznaką miłości, zwłaszcza jeśli Ci tę zabawkę zostawia. Jeśli przynosi ci zabawkę, ale potem nie chce ci jej dać, to jest to raczej zaproszenie do zabawy.

  • Nie boi się utraty Ciebie

Strach przed porzuceniem u psów może być błędnie interpretowany jako oznaka miłości. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie: Jeśli Twój pies może spędzać czas sam i jest pewny, że wrócisz, to dobry znak. Nawet psy, które doświadczyły porzucenia w przeszłości, wykazują wtedy ten spokój. Jeśli pies potrafi być sam, świadczy to również o tym, że akceptuje swojego opiekuna jako przywódcę – co jest bardzo pożądane. Pies akceptuje, że „szef” postanowił na chwilę się oddalić. Jeśli pies jest bardzo szczęśliwy, że widzi Cię ponownie, ale nie jest nadmiernie podekscytowany ani nie szaleje na powitanie, jest to dobry znak. Zbyt duża ekscytacja może być również wyrazem dominującego zachowania wobec Ciebie.

  • Skacze na Ciebie

Ten znak, często interpretowany jako oznaka miłości, ma też inne znaczenie: Jest to wyraz dominacji. Jeśli pies wykazuje takie zachowanie, nie należy reagować nadmiernym podekscytowaniem i radosnym zachowaniem. Bo to byłby sygnał dla psa, że to Ty mu podlegasz. Spowodowałoby to trudności w Waszych wzajemnych relacjach. Oczywiście możesz też okazać radość. Jednak zawsze powinieneś emanować spokojem i dawać mu poczucie, że to Ty panujesz nad sytuacją.

  • Pociesza Cię

Dzięki doskonale działającemu instynktowi pies bardzo dobrze wyczuwa, jak w danej chwili czuje się jego pan lub pani. Jeśli wyczuje, że nie radzisz sobie zbyt dobrze, zrobi wszystko, co możliwe, aby cię pocieszyć, będąc przy Tobie. Odpowiedź na pytanie „czy mój pies mnie kocha?” jest tutaj oczywista.

© bnenin / stock.adobe.com
Pies okazuje swoją miłość na różne sposoby.
  • Okazuje Ci troskę

Jeśli ma wrażenie, że jesteś w niebezpieczeństwie, stanie przed Tobą, by Cię chronić. Jednocześnie to zachowanie należy postrzegać krytycznie, ponieważ pies wtedy nie postrzega Cię jako lidera, który kontroluje sytuację. W każdej sytuacji należy swojemu psu pokazywać poprzez autentycznie i pewne siebie zachowanie, że Twój przyjaciel na czterech łapach może w pełni na Tobie polegać, bo to Ty kontrolujesz sytuację.

  • Merda ogonem

Jeśli Twój psi przyjaciel porusza mocno ogonem z boku na bok na powitanie, wyraża to jego intensywną radość. Jest to wyraźny znak: Jest szczęśliwy, że jesteś, bo Cię kocha. Przeważnie tak jest. Należy jednak pamiętać, że machanie ogonem nie mówi nic ponad to, że pies jest podekscytowany. O tym, czy jest to radosne podniecenie, informują nas pozostałe okoliczności towarzyszące. Jeśli pies się boi, macha ogonem, który jest obniżony i nieco sztywny. Przy interpretacji sygnałów należy również brać pod uwagę położenie uszu.

  • Liże Cię

Wydaje się, że pies traktuje Cię jako smakołyk, bo Cię liże? Lizanie to pewna forma pielęgnacji. Pokazuje w ten sposób, że się o Ciebie troszczy. Należy to uznać za pewną oznakę sympatii. Jeśli nie chcesz, by pies okazywał Ci miłość w ten sposób, należy nauczyć go robienia tego z wyczuciem, na przykład poprzez kompromis, w którym pies liże tylko Twoją rękę, a nie całą twarz. W przeciwnym razie Twój pies może poczuć się urażony.

  • Śpi przy Tobie

Jest to dość oczywiste: To jest dobry znak, jeżeli pies lubi leżeć blisko Ciebie i chętnie też śpi w tej pozycji. Pokazuje to, że ma do Ciebie zaufanie, a to zaufanie jest oznaką jego głębokiej miłości do Ciebie. Właściwie, to jego zadaniem byłoby czuwanie. Jeśli jednak pies wyczuje, że emanujesz bezpieczeństwem, może spokojnie poświęcić się spaniu, ponieważ akceptuje Cię jako przywódcę, który ma wszystko pod kontrolą. Przywódca nie potrzebuje bycia chronionym przez psa. Natomiast przywódca może jak najbardziej trochę podrapać swojego psa po uszach.

Pokaż swojemu psu, że go kochasz – poprzez zapewnienie mu życia dostosowanego do gatunku i bycie przywódcą, w którego towarzystwie może się odprężyć. Są to bowiem największe dowody miłości dla Twojego psa.

Przeczytaj również nasz artykuł o 10 oznakach, że Twój pies jest szczęśliwy!

Najczęściej polecane