Dlaczego koty kochają kartony? Znamy odpowiedź!

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
koty kochają kartony

Kartonowe pudełka mają magiczną moc przyciągania kotów...

Opiekunowie kotów znają to z pewnością: Pudełko ledwie co zostaje rozpakowane, a kotek już zdążył się w nim nie tylko położyć, ale i rozgościć. Nie od dziś wiadomo, że koty kochają kartony. Ale dlaczego tak jest? Holenderscy naukowcy zbadali to zagadkowe zachowanie naszych domowych pupili.

W Internecie pełno jest zdjęć kotów siedzących w pudełkach. Kartonowe pudełka mają magiczną siłę przyciągania kotów. Niejeden opiekun musi przełknąć, że jego kot zamiast zająć się nową zabawką, woli ułożyć się wygodnie w kartonowym opakowaniu, w którym została dostarczona.

Kartony redukują u kotów stres

Zespół kierowany przez Claudię Vinke, profesor Uniwersytetu Utrechtckiego w Holandii, dotarł do sedna zjawiska, dlaczego koty kochają kartony. W celu przeprowadzenia eksperymentu, badacze odwiedzili schronisko dla zwierząt i wybrali 19 kotów, które niedawno tam trafiły. Dziesięć z nich otrzymało kartonowe pudełko do swojego boksu. Dziewięć pozostałych kotów musiało obejść się bez takiego dodatkowego wyposażenia.

Już po kilku dniach okazało się, że koty, które dostały karton, są o wiele bardziej zrelaksowane od pozostałych. Lepiej odnajdowały się w nowym środowisku i szybciej ufały ludziom. Ich poziom stresu zmniejszył się znacznie szybciej niż stało się to u kotów z grupy porównawczej.

Dzięki pudełkom koty czuły się bezpiecznie i pewnie – mogły w każdej chwili schować się do pudełek. To pomogło im się zrelaksować i zredukować stres. Poprawiło to również system immunologiczny zwierząt.

koty kochają pudełka
Miejsce znajdzie się i w najmniejszym kartonie: Im mniejsze pudełko, tym bardziej kot zdaje się je lubić.

Kartonowe pudło zadba o idealną temperaturę

Eksperyment z kotami z holenderskiego schroniska nie wyjaśnia jednak, dlaczego ze wszystkich rzeczy to właśnie kartonowe pudełka są tak popularne wśród kotów domowych. Przecież na przykład pudełko z plastiku też byłoby dobrym schronieniem…

Decydującą rolę odgrywa tu szczególna właściwość tektury – dość dobrze izoluje i tym samym chroni przed zimnem!

Badania wykazały, że optymalna temperatura pokojowa dla kota pustynnego wynosi od 30 do 36 stopni Celsjusza. Dlatego też nasi domowi pupile lubią leżeć na kaloryferze lub na słonecznym parapecie – tam, gdzie najcieplej.

Także kartonowe pudełko utrzymuje przyjemne ciepło, zwłaszcza jeśli jest umieszczone na zimnej podłodze. Nie ma znaczenia, że kot ledwo się w niektóre pudełka mieści, a wręcz przeciwnie: Im mniejsze, tym przytulniejsze, ponieważ w mniejszym dzięki ciepłocie ciała kota szybko powstanie wyjątkowo przytulna i ciepła kryjówka.

Kartonowe pudełko – doskonały prezent dla kota

Dla uciechy zwierzęcia nie wyrzucaj od razu zużytego kartonu. Zostaw pudełko chociaż na chwilę swojemu kotkowi. To dla niego idealny prezent.

Twój kot może w nim spać lub obserwować otoczenie z bezpiecznej perspektywy. Kartonowe pudło chroni kota przed ewentualnymi wrogami z każdej strony – i zapewnia mu wystarczającą osłonę podczas polowania na zdobycz.

Przy odrobinie wprawy można też zrobić z tektury domek dla kota z oknami – idealny do chowania się, spania i zabawy. Kartony wykonane z tektury falistej mają dodatkowe zastosowanie – dobrze nadają się do ostrzenia pazurów.

Ważne: Dla bezpieczeństwa kota należy wcześniej sprawdzić, czy w pudełku nie ma zszywek lub innych elementów, które mogłyby go zranić. Jeśli Twój kot lubi jeść plastikową folię lub taśmę, należy dokładnie usunąć ją z pudełka przed podarowaniem go kotu.

Jeśli nie lubisz widoku zwykłych kartonowych pudeł w swoim domu, w sklepie internetowym zooplus znajdziesz ładne kartonowe domki dla kotów.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane