Pies nie chce jeść This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
brak apetytu u psa

Przyczyny braku apetytu u psa mogą być bardzo różne.

Twój pies nie chce jeść karmy, mimo że zazwyczaj marzy o stekach i przysmakach? Tutaj dowiesz się, jak możesz mu pomóc i co to znaczy, gdy Twój pies zajada się tylko przysmakami.

Niejadek kontra smakosz

Anoreksja i jadłowstręt to terminy używane przez lekarzy weterynarii do określenia patologicznego braku apetytu. Często kryją się za tym poważne przyczyny, które koniecznie należy wyjaśnić.

Lecz co oznacza, gdy Twój pies je tylko przysmaki? To całkiem proste: Twój pupil zrozumiał, że możesz mu dać coś lepszego niż karma, gdy tylko wystarczająco długo poczeka. Niektóre psy potrafią przeczekać wiele godzin po to, by dostać się do gorąco pożądanych smakołyków – zwykle z powodzeniem.

Symptomy: Jakie inne objawy występują u psa?

Brak apetytu nie jest chorobą, lecz objawem. Często występuje jako objaw towarzyszący w połączeniu z innymi dolegliwościami. W związku z tym psy dotknięte chorobą stopniowo tracą na wadze.

Niedożywienie prowadzi ponadto do utraty elektrolitów, co z kolei skutkuje zmęczeniem i osłabieniem. W zależności od przyczyny mogą również wystąpić inne objawy, takie jak gorączka.

Rozpoznanie: Kiedy należy udać się z psem do weterynarza?

Najpóźniej, gdy pies nie chce jeść już nawet ulubionych przekąsek, nadszedł czas, aby udać się do weterynarza.

Na początku badania lekarz weterynarii powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z opiekunem zwierzęcia. Każda, nawet najmniejsza wskazówka może pomóc znaleźć przyczynę, dla której Twój pies nie chce jeść – zwłaszcza w przypadku braku apetytu o podłożu psychicznym.

W tym samym czasie weterynarz będzie badać psa. Zwróci uwagę na stan jamy ustnej i ogólny stan zdrowia psa.

Jeśli z zewnątrz Twój czworonożny przyjaciel nie wykazuje zmian lub jeśli lekarz weterynarii ma jakieś podejrzenia, może zlecić dalsze badania. Często stosuje się badania krwi lub techniki obrazowania (np. rentgen lub USG).

Leczenie: Co robić, gdy pies nie chce jeść?

Niektóre metody leczenia pomagają dostarczyć psu składników odżywczych, które są mu niezbędne do przeżycia. Jeśli zwierzę nie odmawia całkowicie jedzenia, można to osiągnąć za pomocą karmy wysokokalorycznej. W przeciwnym razie lekarz weterynarii może założyć rurkę do karmienia. Jednocześnie weterynarz może podać głodującemu psu leki o działaniu pobudzającym apetyt.

Aby jednak móc pomóc psu na dłuższą metę, należy zbadać także pierwotną przyczynę zaburzeń zachowań żywieniowych. Jeśli przyczyny dolegliwości mają podłoże psychiczne, ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednie wsparcie. Możesz to zrobić, wprowadzając rutynowe czynności na co dzień.

Przyczyny: Dlaczego pies nie chce jeść?

W większości przypadków brak apetytu u psa wynika z faktu, że pies jest ciągle najedzony lub nie do końca smakuje mu podawany pokarm. To ostatnie zdarza się szczególnie często w połączeniu z nagłą zmianą karmy. Także leki lub uwiąd starczy mogą mieć wpływ na zachowania żywieniowe Twojego psa.

Istnieją jednak również inne poważne powody, dla których pies może stracić apetyt. Należą do nich:

1. Zespół stresu pourazowego

Lęk, depresja i stres również u zwierząt domowych szybko odbijają się na żołądku. Psy mogą na przykład nie chcieć jeść po stracie członka rodziny lub po przeprowadzce do nowego miejsca. Nawet pojawienie się nowego zwierzęcia jest częstym czynnikiem wywołującym stres.

2. Hormony

Równowaga hormonalna może mieć ogromny wpływ na zachowania żywieniowe zwierząt. Dlatego często zdarza się, że suczki podczas rui jedzą więcej lub mniej.

Podobne zjawisko można zaobserwować u samców psów, w sąsiedztwie których przebywa wiele suk mających cieczkę. To samo dotyczy młodych psów w okresie dojrzewania lub w czasie wymiany zębów.

3. Ból podczas jedzenia

Choroby zębów, takie jak zapalenie dziąseł, mogą powodować u psa ból podczas gryzienia. Stopniowo mogą stać się powodem, dla którego zwierzę będzie jeść mniej lub w ogóle przestanie jeść.

Psy o chorym uzębieniu unikają zwłaszcza karmy suchej, natomiast z wielkim apetytem zlizują płynny sos z karmy mokrej.

4. Choroby podstawowe

Wiele chorób, w tym problemy trawienne, od pewnego stadium prowadzi do utraty apetytu. Należą do nich na przykład zapalenie trzustki lub nieswoiste zapalenie jelit (IBD – Inflammatory Bowel Disease). Przyczyną niechęci do jedzenia mogą być także infekcje bakteryjne lub wirusowe oraz choroby nowotworowe. Z kolei zaburzenia hormonalne powodują u psa najczęściej wzmożony apetyt.

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie, gdy pies nie chce jeść?

Rokowania zawsze zależą od przyczyny. Niemniej obowiązuje następująca zasada – im szybciej rozpoznasz problem i udasz się do lekarza weterynarii, tym szybciej będziesz w stanie pomóc swojemu psu.

Profilaktyka: Jak zwiększyć apetyt u psa?

Ważne jest, aby móc z grubsza ocenić ilość karmy i wody, jaką Twój czworonożny przyjaciel spożywa każdego dnia. Jeśli jednak Twój pies jest wybredny, możesz zachęcić go do jedzenia, stosując poniższe wskazówki:

  • Nie zostawiaj karmy na wiele godzin, lecz przyzwyczaj swojego pupila do tego, że po około pół godziny zabierasz miskę.
  • Podawaj psu karmę tylko o stałych porach.
  • Codziennie czyść miskę i usuwaj z niej stare resztki karmy.
  • Karm psa w stałym miejscu.
  • Nie podawaj psu resztek ze stołu, tylko karmę dla psów.
  • W razie potrzeby możesz pobudzić apetyt swojego psa, dodając do karmy twaróg lub niesolony bulion mięsny.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane