Problemy trawienne u psa

problemy trawienne u psa

Kiedy pojawia się biegunka

Zaburzenia trawienia to niestety częsty problem u psów, który objawia się na naprawdę przykre sposoby. Pojawienie się na przykład biegunki u psa może mieć różne podłoża: błędy żywieniowe, schorzenia organów, infekcje, pasożyty jelitowe lub alergie pokarmowe. Jeśli biegunka nie ustępuje po upływie 24 godzin lub dochodzą do niej inne objawy, takie jak wymioty lub podenerwowanie zwierzęcia, koniecznie udaj się z pupilem do weterynarza, który przeprowadzi rzetelną kontrolę i postara się ustalić przyczynę pojawienia się objawów, a następnie doradzi, jak przeciwdziałać dolegliwościom.

Właściwa karma

Najistotniejszą kwestią w leczeniu dolegliwości trawiennych jest zmiana pożywienia na właściwe dla pupila. Im bardziej wrażliwy jest układ trawienny psa, tym bardziej wysokowartościowa i lekkostrawna powinna być jego karma. Dla psów ze szczególnie wrażliwym przewodem trawiennym rozwijane są specjalne karmy, których zadaniem jest wspieranie optymalnej flory jelitowej.

Dzienną rację pokarmu zaleca się w przypadku psa o delikatnym układzie trawiennym podzielić na kilka małych porcji podawanych w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Przed podaniem porcji zaleca się również podanie psu wody w temperaturze około 50°C. Dzięki temu jego układ trawienny zostanie optymalnie odciążony.

Royal Canin Digestive Care

Royal Canin Maxi Digestive Care

  • Karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów (powyżej 12 miesiąca życia) o wrażliwym układzie trawiennym
  • Pieczołowicie dobrane substancje balastowe: włókna rozpuszczalne i nierozpuszczalne poprawiają jakość stolca
  • Prebiotyki: wspomagają kondycję flory jelitowej
  • Zawiera lekkostrawne białka L.I.P

Optymalna wielkość porcji

Jeśli po zastosowaniu specjalnej karmy objawy nie ustępują, należy zastanowić się nad tym, czy podaje się psu odpowiednią jej ilość. Zalecane porcje podawane są przed producenta na etykiecie każdego opakowania, możesz także w tej kwestii poradzić się swojego weterynarza. Jeśli podawany rodzaj karmy odpowiada psu i nie powoduje u niego objawów, zaleca się nieodstępowanie od tego rodzaju karmienia. Jeśli jednak zmiana karmy będzie z jakichś względów konieczna, przeprowadzaj ją bardzo powoli: Mieszaj stopniowo coraz większe ilości nowej karmy z karmą dotychczas podawaną. Poświęć na proces zmiany karmy około 10 dni, by zniwelować ryzyko pojawienia się dolegliwości żołądkowych.

Uwaga przy podawaniu smakołyków!

Tu wielu właścicieli popełnia błędy żywieniowe! Opiekunowie zwracają uwagę często przede wszystkim na jakość podawanych przysmaków dla psów, zapominając przy tym, że także one mogą prowadzić do pojawienia się dolegliwości. Sprawdź, czy to nie przekąski między posiłkami szkodzą psu i usuń je na jakiś czas z jego dziennego menu. Jeśli dolegliwości ustępują, podawaj mu tylko jeden rodzaj przekąski. W ten sposób szybko stwierdzisz, która z nich obciąża żołądek i układ trawienny pupila.

A jeśli w brzuszku są robaki?

Postawić należy sobie również pytanie o ostatnie odrobaczanie. Kiedy ostatnio zaprowadziłeś w tym celu pupila do weterynarza? Weź pod uwagę, że niektóre produkty używane do odrobaczania nie chronią pupila przed wszystkimi możliwymi rodzajami pasożytów. Czasami pies również jest zarobaczony w takim stopniu, że jednorazowe odrobaczanie nie wystarczy. Przy często powracającej biegunce należy poddać stolec psa badaniu laboratoryjnemu. Dzięki temu weterynarz będzie mógł stwierdzić, czy pies jest dotknięty ciężką inwazją pasożytów, czy problem stanowi pojedynczy „intruz”. Do zwalczenia konkretnych rodzajów pasożytów wymagane są często specjalne środki.

Kiedy nic nie pomaga…

Jeśli wszystkie możliwe przyczyny dolegliwości zostały wykluczone, ale objawy wracają dalej, nie obejdzie się bez bardziej dogłębnej analizy. Istnieje wiele badań i zabiegów, które mogą przyczynić się do postawienia prawidłowej diagnozy. Przyczynę problemów może stanowić wiele organów, przez cały przewód trawienny po samą tarczycę, dlatego droga do diagnozy może być kręta. Na pocieszenie można rzec, że po odnalezieniu przyczyny niemal zawsze znajduje się rozwiązanie problemu. Dla wszystkich chronicznych schorzeń narządów rozwinięto już i dopracowano specjalistyczne diety. W jej dopasowaniu również pomoże lekarz weterynarii.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek:

  • Jeśli pies wyraźnie cierpi z powodu biegunki lub wymiotów, należy koniecznie udać się z nim do weterynarza. W przeciwnym razie szybko może w jego organizmie dojść do utraty dużej ilości płynów, co jest stanem zagrażającym życiu psa.
  • Jeśli pies zachowuje się jednak radośnie, a objawy nie są nasilone, natychmiastowa wizyta u weterynarza nie jest konieczna — przez jeden dzień nie dawaj pupilowi pokarmów, by jego żołądek i jelita miały szansę się uspokoić. Picie wody w czasie takiego postu jest bardzo istotne! Motywuj psa do picia jak największej ilości wody.
  • Powoli i ostrożnie rozpocznij podawanie „normalnego” pożywienia psu, dopiero po całkowitym ustaniu objawów.
Najczęściej polecane