Pies nie chce pić: Przyczyny i postępowanie This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
pies nie chce pić wody

Istnieje wiele powodów, dla których psy nie piją tak, jak zwykle. Czasami jest to spowodowane nawet niewłaściwą miską.

Twój pies nie pije już wody ze swojej miski, a Ty nie wiesz, co jest tego przyczyną? Ten artykuł zawiera odpowiedź na to pytanie i wyjaśnia, jak możesz zachęcić swojego czworonożnego przyjaciela do picia!

Przyczyny: Dlaczego pies nie pije wody

Czy Twój pies odmawia picia wody? Nagłą odmowę picia wody może powodować jedna z poniższych przyczyn…

Strach

Jednym z najczęstszych powodów, dla których pies nie pije wody jest strach przed miską. Strach ten pojawia się na przykład wtedy, gdy mamy metalową miskę na wodę bez gumowych nóżek i wydaje ona głośne dźwięki. Rezultat: Pies jest przestraszony i kojarzy nieprzyjemne odgłosy z miską.

Zachowania dominacyjne

Jeśli niedawno przygarnąłeś nowe zwierzę, możliwe, że zmieniła się hierarchia w stadzie. Jeśli nowy pupil jest bardziej dominujący, stary może nie mieć już możliwości korzystania z miski z wodą w zwykły sposób. To może być przyczyną tego, że pies nie pije.

Choroby

Choroby (zwłaszcza przewodu pokarmowego), które powodują biegunkę i wymioty, mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie Twojego czworonoga podczas picia. Na przykład, może doświadcza on silnego bólu brzucha lub odczuwa mdłości. Jeśli zauważysz, że Twój pies jest również słaby i zmęczony, koniecznie zabierz go do weterynarza.

Zmiana diety

Jeśli niedawno dieta psa uległa zmianie z karmy suchej na mokrą, możliwe, że Twój pies pije teraz mniej niż wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że zawartość płynów w mokrej karmie wynosi zazwyczaj od 70 do 85 procent. Z kolei sucha karma zawiera maksymalnie 14 procent wody. W rezultacie, Twój pies musi teraz pić mniej, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na płyny.

Przyzwyczajenia

Psy są czasami takimi stworzeniami, które mają swoje przyzwyczajenia. Oznacza to, że niektóre z nich nie chcą pić z nieznanych misek. Na przykład, odmówią wody, jeśli podróżujesz z nowym poidełkiem lub kiedy odwiedzasz znajomych na kilka dni i korzystasz z ich misek.

Cieczka

Niektóre samce reagują bardzo silnie na obecność suczek w rui. Na przykład, Twój pies może nie chcieć jeść lub pić tylko dlatego, że w okolicy jest suka z cieczką.

Znieczulenie i operacje

Jeśli pies został poddany znieczuleniu podczas operacji lub czyszczenia zębów, może to być odczuwalne jeszcze przez kilka dni po zabiegu. Nierzadko zdarza się, że psy po zabiegu piją mniej niż zwykle, ponieważ podczas zabiegu otrzymują płyny w postaci kroplówek.

Stres

Stres może negatywnie wpływać na zdrowie Twojego psa na wiele sposobów – w tym na jego nawyki związane z piciem. Dlatego staraj się unikać stresu w swojej codziennej rutynie. Regularnie spaceruj ze swoim pupilem i stawiaj mu wyzwania umysłowe, bawiąc się w gry poszukiwawcze lub ćwicząc z dummy.

szczenięta nie piją z misek
Szczenięta nie piją z misek z wodą.

Terapia: Jak leczy się odwodnienie u psów?

Jeśli pies nie pije wystarczającej ilości wody przez kilka dni, staje się odwodniony. Funkcje jego narządów są stopniowo ograniczane, co w najgorszym przypadku może prowadzić do zagrożenia życia psa.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii odpowiednio wcześnie, jeśli zauważy się, że pies przestaje pić. Weterynarz zbada zwierzaka pod kątem ewentualnych chorób i poda mu płyny w postaci kroplówek bezpośrednio do żył lub w postaci bolusa pod skórę.

Jeśli weterynarzowi udało się wykluczyć choroby jako przyczynę odmowy wody, spróbuje on wspólnie z Tobą znaleźć faktyczną przyczynę. Czasami jednak poszukiwanie przyczyny może trwać nawet kilka tygodni, gdyż wiele z nich ma podłoże psychologiczne.

Pies nie pije: Jak zmotywować psa do picia

Jeśli Twój pies przyjmuje mniej wody niż zawierają dzienne zalecenia, możesz zachęcić psa do picia z pomocą poniższych wskazówek:

  • Polej pokarm psa niewielką ilością wody. Zmusi to psa do przyjmowania płynów w trakcie jedzenia.
  • Aby uczynić wodę dla psa bardziej smaczną, możesz dodać do niej trochę rozdrobnionej karmy lub smakołyków (np. wątróbki ze sklepu zoologicznego). Kilka rozgniecionych owoców (np. borówek) doda wodzie kuszącego aromatu i zastrzyku witamin.
  • Umieść kilka misek z wodą w różnych miejscach w całym domu.
  • Kup swojemu psu poidełko-fontannę. Nie tylko sprawi to Twojemu psu więcej radości, ale także zapewni, że zawsze będzie miał świeżą wodę.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz również wysokiej jakości poidełka-fontanny dla psów.

Zapotrzebowanie na wodę: Ile wody potrzebuje pies?

W ciągu dnia pies potrzebuje około 60 mililitrów wody na kilogram masy ciała.

Kilogram masy ciała Ilość wody w mililitrach na dzień
5 300
10 600
15 900
20 1200
30 1800
40 2400
50 3200

Dzienne zapotrzebowanie na wodę psa zależy nie tylko od jego wagi, ale także rodzaju karmy (sucha lub mokra) oraz innych czynników, takich jak na przykład temperatura zewnętrzna. Generalnie duży pies powinien pobierać więcej wody niż mały pies. Jeśli karmisz swojego psa suchą karmą, będzie on musiał przyjmować więcej wody poprzez picie niż pies karmiony karmą mokrą. Jeśli jest upalne lato i Twój czworonożny przyjaciel dużo dyszy, odwodni się szybciej niż w zimie i będzie odpowiednio bardziej spragniony…

Pamiętaj, że każdy pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej!


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane