Depresja u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
co robić w razie depresji u psa

Nuda i zmęczenie są typowymi objawami depresji u psa.

Psy są znane z tego, że są z reguły radosne i są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Co jednak, jeśli radość i machanie ogonem zniknie, a Twój czworonóg popadnie w depresję? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat depresji u psa.

Objawy: Jakie są objawy depresji u psa?

Depresja może pojawić się nagle lub nadchodzić stopniowo. Często psy dotknięte chorobą psychiczną cierpią na nią przez kilka miesięcy, chyba że opiekunowie wcześnie rozpoznają i leczą jej przyczyny.

W fazie depresji zmienia się zachowanie czworonoga, wydaje się być niespokojny i smutny. Poniższe objawy są również typowymi oznakami depresji u psa:

  • Pies mniej je.
  • Śpi więcej niż zwykle.
  • Nie odpowiada na zachęty do zabaw.
  • Nie chce wychodzić na spacery.
  • Kiedy jesteście na spacerze, pies po prostu drepcze obok Ciebie, jest znudzony i nie interesuje się innymi zwierzętami ani ludźmi.
  • Twój pies chce być mniej głaskany.
Depresja u psa może objawiać się również tym, że zwierzę nie wykazuje apetytu.

Rozpoznanie: Jak rozpoznać depresję u psa?

Tylko lekarz weterynarii może stwierdzić, czy Twój pupil jest przygnębiony, czy też jego zachowanie uległo zmianie z powodu poważnej choroby.

W pierwszej kolejności zapyta Cię, czy w ostatnim czasie nie wydarzyło się nic, co mogłoby wpłynąć na psychikę psa. Dotyczy to na przykład tego, czy niedawno przygarnęło się drugiego psa lub zmieniło miejsce zamieszkania.

Jeżeli nie udało się ustalić, jakie wydarzenie mogło doprowadzić do depresji u psa, lekarz weterynarii zbada jego stan zdrowia fizycznego. Jest to ważne, ponieważ ból lub gorączka mogą również spowodować, że pies nie będzie chciał jeść i będzie dużo spał.

Terapia: Jak leczyć depresję u psów?

Aby pies odzyskał radość życia, trzeba być bardzo cierpliwym w przebiegu terapii. Nie ma specjalnego lekarstwa na depresję. Tylko leki psychotropowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów choroby psychicznej. Leki te są jednak dostępne wyłącznie na receptę i muszą być podawane przez lekarza weterynarii.

Zanim zaczniesz leczyć psa za pomocą leków, spróbuj opanować depresję z pomocą wyszkolonego trenera psów lub psiego psychologa.

Osoba ta dokładnie przyjrzy się, w jaki sposób wychowujesz psa i co może mu dolegać. Przeanalizuje ona, jak postępujesz z psem i czy czasami nie wystarczy go bardziej ćwiczyć fizycznie lub psychicznie.

Przyczyny: Jakie są przyczyny depresji u psów?

Depresja u psów objawia się podobnie jak u ludzi, czyli ogólnym obniżeniem nastroju. Możliwe czynniki wyzwalające to na przykład następujące zdarzenia:

Przeprowadzka

Na dłuższą metę pies przyzwyczai się do otoczenia i będzie je traktował jak swoje terytorium. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, nowy dom może zdezorientować zwierzę i doprowadzić do silnego stresu.

Żałoba

W Twojej rodzinie, w oczach psa, istnieje ustalona hierarchia. Ponadto każdy członek rodziny jest znajomym partnerem społecznym dla Twojego czworonoga.

Jeśli ktoś z rodziny umrze lub zniknie na dłuższy czas z powodu wyjazdu lub przeprowadzki, pies może odczuwać silny żal. W ciężkich przypadkach może to prowadzić do wystąpienia u psa zachowań depresyjnych.

Nowy członek rodziny

Oprócz utraty członka rodziny, także nowy, kolejny pies lub niedawno urodzone dziecko mogą wpłynąć na psychikę psa. Dlatego przed zakupem drugiego zwierzęcia zastanów się, czy Twój pies jest gotowy na taką zmianę i czy poradzi sobie z drugim psem w domu.

Nieprawidłowe warunki utrzymania

Ważne jest, aby trzymać psa w sposób odpowiedni dla jego gatunku. Oprócz zrównoważonej diety obejmuje to również zapewnienie psu odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Oznacza to, że należy wyprowadzać psa na spacer kilka razy dziennie i włączyć do codziennej rutyny drobne zadania umysłowe. Ukryj smakołyki, które pupil musiałby znaleźć, lub spróbuj uprawiać z czworonożnym przyjacielem zabawny psi sport. Jeśli psy nie mają wystarczająco dużo ruchu, może u nich wystąpić depresja.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane