Kastracja psa

Wykastrowany pies

Czy powinienem wykastrować mojego psa?

W placówkach weterynaryjnych kastracja jest już od długiego czasu rutynowym zabiegiem, jednak czy jest w każdym przypadku konieczna lub sensowna? Na czym polega różnica między kastracją a sterylizacją i jakiego rzędu koszty musi ponieść właściciel? Poniżej znajdziesz cenne informacje o wadach i zaletach kastracji.

Kastracja: Łatwy wybór?

Każdy właściciel, który nie chce hodować potomstwa swojego psa, zadaje sobie z pewnością w pewnym momencie pytanie, czy nie powinien poddać pupila zabiegowi kastracji. Jednak chęć bezpiecznej antykoncepcji nie jest zwykle jedynym powodem, dla którego właściciele decydują się na kastrację psa. Do najczęstszych powodów należą kwestie zdrowotne czy niewłaściwe zachowania wypływające z zaburzonej gospodarki hormonalnej. Innymi powodami są strach przed guzem sutka lub jąder, stres związany z objawami cieczki lub też irytacja agresywnymi zachowaniami seksualnymi psa. Lecz czy po kastracji faktycznie wszystko zmienia się na lepsze? W końcu to operacja pod pełną narkozą, która wywiera znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną i wprowadza zmiany w całym organizmie zwierzęcia.

Czy kastracja u każdego psa ma sens?

W związku z powyższym decyzja, czy przeprowadzać u swojego psa kastrację czy też nie, nie powinna być w żadnym wypadku podejmowana pochopnie! By uniknąć przykrych niespodzianek czy rozczarowania, najlepiej poradź się lekarza weterynarii, poproś by wyjaśnił Ci wszelkie wady i zalety zabiegu. Zapytaj o przebieg zabiegu, okres rekonwalescencji oraz alternatywne możliwości i dobrze przemyśl swoją decyzję. Ważne, by weterynarz zanim poleci Ci co zrobić, wystarczająco zapoznał się z organizmem Twojego psa. Kastracja nie jest rozwiązaniem idealnym, które u każdego psa będzie miało identyczne skutki, jednak zaznaczyć zależy, że zwykle zalety przeważają nad wadami. Ważną rolę przy wyborze odgrywać powinny rasa, płeć, wiek, rozmiar i zachowanie społeczne psa. Jeśli po konsultacji z weterynarzem wciąż czujesz się niepewnie i nie potrafisz się zdecydować, nie powinieneś wahać się przed zasięgnięciem opinii u jeszcze jednego specjalisty.

Jak przebiega kastracja?

Dla weterynarzy kastracja jest zabiegiem rutynowym. Jak przebiega? Po badaniach wstępnych i podjęciu decyzji, że kastracja będzie dla psa trafionym rozwiązaniem, należy ustalić z weterynarzem termin zabiegu. Najlepiej, żebyś w dniu zabiegu przez cały czas mógł być przy swoim psie. Nie przyjmuj w tym dniu gości: Twój pies będzie potrzebował maksimum spokoju. Także pies, dokładnie tak samo jak człowiek, po pełnej narkozie będzie ospały. Około 12 godzin powinien w całkowitym spokoju wypoczywać. Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu, już po znieczuleniu, usuwa się sierść w miejscu nacięcia.

Przebieg operacji u suczki

U suczek otwiera się jamę brzuszną cięciem o długości od 4 do 8 cm. Następnie róg macicy, żyła i tętnica zostają podwiązane, a leżące pomiędzy nimi jajniki usunięte. Tę metodę nazywa się owariektomią i stosuje się ją rzadko, raczej u młodych zwierząt. Znacznie częściej usuwa się jednak macicę w całości, wówczas mowa o histerektomii. Po wyjęciu macicy lub jajników zaszywa się jamę brzuszną suczki. Po jej przebudzeniu się z narkozy i podaniu odpowiednich środków przeciwbólowych można zabrać suczkę do domu. Nazajutrz należy udać się z nią na kontrolę. Suczka powinna nosić specjalny kostium na brzuch, dopóki szwy nie zostaną zdjęte.

Przebieg operacji u samca

U samców jądra usuwa się z cięcia przedmosznowego lub ewentualnie z cięcia na mosznie. Po usunięciu jąder zaszywa się ranę. Przez około 20 do 30 minut trwania zabiegu pies będzie pod narkozą, potem będzie potrzebował około dwóch godzin, by się z niej wybudzić. Pies nie powinien lizać rany, dlatego najlepiej załóż mu kołnierz lub zabandażuj brzuch.

Unikajcie wzmożonej aktywności fizycznej do czternastu dni po zabiegu, kiedy to zostaną zdjęte szwy. By rana zrosła się odpowiednio nie powinien być na nią wywierany żaden ucisk! Podczas spacerów dla bezpieczeństwa trzymaj psa na krótkiej smyczy, w wszelkie wycieczki w plener przełóż na później. Przez ten czas oszczędzaj psu także chodzenia po schodach oraz zabraniaj skakania z sofy i w ogóle podskakiwania np. po przysmak lub zabawkę. Po około dwóch tygodniach będziesz mógł znów cieszyć się ze swoim psem tymi samymi aktywnościami, co przed zabiegiem.

Koszt kastracji waha się w zależności od płci i budowy ciała zwierzęcia oraz rodzaju narkozy, przeciętnie wynosi on od 150 do 500 zł.

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

Inaczej niż przy kastracji, przy której jajniki lub jądra zostają całkowicie usunięte, przy sterylizacji jedynie przycina się jajowód lub nasieniowód. Zabieg ten jest więc nieco mniej inwazyjny, jednak także przeprowadzany pod pełną narkozą. Sterylizacja psa zapobiega jego rozmnażaniu się, ale nie zmienia jego popędu seksualnego, ponieważ w przeciwieństwie do kastracji nie ingeruje w gospodarkę hormonalną. Funkcje organizmu psa i jego zachowanie także nie ulega zmianie. Suczki dalej mają cieczki.

Jaki wpływ ma kastracja na organizm psa?

Podczas gdy sterylizacja służy jedynie skutecznej antykoncepcji, przy kastracji ważną rolę odgrywają także inne czynniki. Całkowite usunięcie jajników lub jąder jest bardzo dużą ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia, jego organizm zaprzestaje na przykład zupełnie produkcji hormonów płciowych. Także inne jego funkcje, związane z cyklem płciowym, po zabiegu kastracji znikają, wśród nich są na przykład cieczka i ciąże urojone u suczek czy ryzyko zapalenia napletka u samców.

Także inne obszary organizmu, które nie są bezpośrednio związane z seksualnością, mogą po kastracji ulec zmianom. U psów z długą sierścią często odnotowuje się zmiany w jej strukturze. Podszerstek staje się grubszy i bujniejszy. Poza tym wiele wykastrowanych psów i suczek wykazuje niebezpieczną tendencję do nadwagi, co jest wynikową zwiększonego apetytu i obniżonej aktywności fizycznej po zabiegu.

Czy kastracja chroni przed nowotworem?

Ważnym medycznym argumentem przemawiającym za kastracją jest fakt, że chroni ona przed rakiem i innymi chorobami związanymi z hormonami. Kastracja faktycznie znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka czy guzów. U samców kastracja zażegnuje ryzyko wystąpienia raka jąder i schorzeń prostaty, a u suczek zagrażającemu życiu ropnemu zapaleniu macicy oraz konkretnymi rodzajami guzów. Kastracja zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów listwy mlecznej oraz tendencję do wahań poziomu cukru.

Czy po kastracji zmienia się zachowanie psa?

Zmiana w zachowaniu psa to kolejny ważny aspekt związany z kastracją. Operacyjne usunięcie organów płciowych niesie bowiem ze sobą nie tylko zmiany dla organizmu, ale również zmiany w psychice i zachowaniu społecznym naszych pupili. Właściciele samców czasami widzą w kastracji jedyny sposób, by zmienić u nich związane z testosteronem agresywne, napędzane popędem zachowania. Wykastrowany samiec przy spotkaniu z suczką, która ma cieczkę, powinien zachować się spokojnie, nawet wobec potencjalnych konkurentów – innych samców. Tak samo ustają z reguły uciążliwe zachowania związane z odczuwaniem przez psa popędu, takie jak ciągłe skowycie, ujadanie czy próby ucieczek.

Błędnym jest jednak przekonanie, że pies po kastracji staje się ogólnie bardziej uległy. Zabieg ten ma wpływ na zachowania związane z hormonami płciowymi. Agresywnego zachowania wypływające ze złego lub brakującego wychowania psa kastracja nie zmieni. Jeśli masz problem z agresją u psa spróbuj dowiedzieć się najpierw, jakie owe problemy mają podłoże. Jeśli spostrzeżesz, że agresywne zachowania psa mają bezpośredni związek z popędem, wówczas kastracja faktycznie może okazać się skutecznym środkiem zaradczym. By pozbyć się zaburzeń zachowania związanych przykładowo z obroną terytorium czy jedzenia, musisz sięgnąć po inne środki. Ponadto tak zwana hiperseksualność, objawiająca się wskakiwaniem na różne obiekty i ruchami kopulacyjnymi, nie powinna być powodem kastracji psa. Takie zachowanie można skutecznie zwalczyć konsekwentnymi środkami wychowawczymi i dużym wysiłkiem fizycznym psa.

Wady i zalety kastracji w skrócie

Za Przeciw
Pewna, trwała antykoncepcja Ogólne ryzyko związane z inwazyjnym zabiegiem
Brak objawów cieczki u suk, na przykład krwawienia lub ciąży urojonej Ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia, skutkująca zmianami w organizmie, psychice i zachowaniu, szczególnie problematyczna przy wczesnej kastracji (ryzyko wystąpienia zahamowania lub innych zaburzeń wzrostu oraz stagnacji szczenięcej psychiki)
Brak możliwości wystąpienia zapalenia napletka Tendencja do nadwagi i otyłości (częsta zwłaszcza u psów rasy Golden Retriever, Cocker Spaniel i Beagle)
Ochrona przed konkretnymi schorzeniami, np. rakiem sutka, cukrzycą, rakiem jąder, chorobami prostaty Wyższe ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u psów większych ras, np. dogów, nowofundlandczyków, bokserów, sznaucerów olbrzymich, dobermanów)
Ustąpienie agresywnego zachowania związanego z popędem seksualnym, na przykład brak agresji wobec innych psów czy suczek z cieczką Zmiany w strukturze sierści (nierzadko jednak także korzystne)

 Wniosek: Kiedy zaleca się poddać psa kastracji?

Patrząc na wszystkie wady oraz wszystkie zalety zabiegu kastracji trudno się dziwić, że jest to temat kontrowersyjny wśród właścicieli psów. Dla jednych brak popędu i zmiany w psychice psa stanowią znaczną pomoc we wspólnym życiu z psem, a inni ostrzegają przed negatywnym wpływem zabiegu na organizm psa. Zanim podejmiesz decyzję poddaj psa skrupulatnym badaniom, by określić jego stan zdrowia i zbadaj dokładnie przyczyny zachowania, które być może skłania Cię do podjęcia decyzji za kastracją. Niezależnie od tego, jaką podejmiesz decyzję, jeśli wcześniej rozeznasz się dokładnie w temacie i będziesz miał na uwadze przede wszystkim dobro swojego psa – z pewnością będzie to dobra decyzja.

Najczęściej polecane
9 min

Kastracja psa

Kastracja psa jest ważnym i trudnym tematem dla właściciela. Czym różni się kastracja od sterylizacji? Jakie są wady i zalety tych zabiegów?