Top 10 najdroższych ras psów

10 najdroższych ras psów

Miłośnicy psów wiedzą, że każdy z ich wiernych towarzyszy jest na wagę złota! Mimo to niektóre rasy są droższe od innych. Zwłaszcza pojedyncze egzemplarze z renomowanych linii hodowlanych wykraczają poza regularne zakresy cenowe. Przedstawiamy dziesięć najdroższych ras psów.

O ekskluzywnych rasach i rzadkich liniach hodowlanych

Zanim przestraszysz się, że na liście znajduje się Twoja wymarzona rasa: Następujące rasy psów są średnio droższe od innych psów. Dla miłośników tych ras nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba płacić za nie astronomicznie wysokie kwoty. Niektóre ceny odnoszą się do rzadkich linii lub prestiżowych pojedynczych egzemplarzy. Jeśli szukasz konkretnej rasy, powinieneś skontaktować się z hodowcą uznanym przez renomowany związek. Sprzedaje on zwierzęta po rozsądnej cenie, która nie jest ani okazyjna, ani wygórowana.

Mastif tybetański (do-khyi)

Mastify tybetańskie można dostać w Europie już od 1000 euro, w Polsce kosztują 3000–4000 zł za osobniki niewystawowe. Tak więc cena himalajskiego psa pasterskiego nie będzie wyższa niż wielu innych ras. Jednak poszczególne linie psów, których przodkowie byli trzymani jako psy stróżujące w tybetańskich klasztorach, osiągają znacznie wyższe ceny. Na przykład w 2009 roku chiński milioner kupił samca o imieniu "Jangtse nr 2" za równowartość 400 000 euro. Cztery lata później złotawy samiec Do-Khyi zmienił właściciela za 1,4 mln euro. W Chinach mastify tybetańskie są uważane za symbol statusu, co powoduje, że ich ceny osiągają tam astronomiczne wysokości.

najdroższe psy

Cavalier King Charles Spaniel

Nazwa Cavalier King Charles Spaniel sięga czasów królów Karola I. i Karola II., którzy rządzili w XVI. wieku. W porównaniu z King Charles Spaniel, psy te są większe i mają większy „nos”. Wielu przedstawicieli tej rasy można nabyć od renomowanych hodowców w przystępnej cenie. Ale okazy wyhodowane zgodnie z zasadami „hodowli premium” mogą być znacznie droższe. Hodowla premium to nie tylko liczne badania zdrowotne rodziców, ale także szczególnie typowy wygląd. Wartościowe egzemplarze hodowlane są dopuszczane do hodowli dopiero w 2,5 roku życia. Aby mieć pod kontrolą coraz częściej występujące niestety choroby dziedziczne u Cavalier King Charles Spanieli, zakup psa z hodowli premium jest jak najbardziej uzasadniony.

Cavalier King Charles Spaniel rasa psa

Akita Inu i inne psy japońskie

Najsłynniejszym Akita Inu jest Hachiko, który całymi dniami czekał na dworcu Shibuya w Tokio na swojego zmarłego pana. Na podstawie jego historii powstał film z udziałem hollywoodzkiego gwiazdora Richarda Gere'a. Imponująca jest również przeszłość tego azjatyckiego czworonoga: Uważany jest za dawnego towarzysza samurajów. Na tę rasę – podobnie jak na mniejszą Shiba Inu – jest obecnie w Europie szał. Wysoki popyt i niewielka liczba hodowców prowadzą do stosunkowo wysokiej ceny, która może osiągnąć dwukrotność ceny innych ras. Jest to jeszcze bardziej ekstremalne w przypadku bardzo rzadkich ras Shikoku Inu i Kishu Inu. Inne rasy japońskie typu szpic są zbyt drogie dla większości Europejczyków: Zakazuje się wywozu ras Kai Inu i Hokkaido z Japonii.

Pies faraona

Szlachetna sylwetka psa faraona przypomina egipskiego boga Anubisa. Ten pies myśliwski pochodzący z Malty jest specjalistą od polowań na króliki i jest jednym z przodków hiszpańskich podencos. Na Malcie jest jeszcze wielu czworonożnych przyjaciół, którzy wyglądają jak psy faraona – ale nie mają papierów. Psy faraona z zarejestrowanych hodowli są więc bardzo rzadkie. Rejestry szczeniąt w krajach europejskich w ostatnich latach są na poziomie jednocyfrowym. Psy faraona mogą kosztować nawet 6000 euro. W Polsce w zrzeszonej hodowli można go kupić już za 3500 do 4500 zł.

jedna z najdroższych ras psów na świecie

Kanadyjski pies eskimoski

Ci czworonożni przyjaciele to psy pracujące Inuitów, u których były uważane za prawdziwych wszechstronnych pomocników: Na liście ich zadań było ciągnięcie sań, pilnowanie zagrody czy wspólne polowania. Z powodu znikomych wysiłków hodowlanych, rasa ta została uznana za prawie wymarłą. Jednak w 2018 roku FCI wyznaczyło nowy standard. Kanadyjski pies eskimoski jest bardzo trudny do zdobycia, ponieważ działa tylko kilku hodowców tej rasy. Ponadto, warunki utrzymania tego psa są bardzo wymagające: Pracowitemu psu eskimoskiemu nie wystarczą zwykłe spacery. Trzeba więc nie tylko pieniędzy, ale i dużo czasu, aby żyć szczęśliwie z tak olśniewającą gwiazdą północy.

kanadyjski pies eskimoski rasa psa

Saluki

Eleganckie charty, takie jak chart perski Saluki, są rzadkie i dlatego mogą być bardzo drogie. Hodowana od sześciu tysiącleci rasa zachwyca swoim dostojnym wyglądem. Saluki często kosztuje 4000 zł i więcej. Jeśli cenisz sobie również linie arabskie, musisz sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Podobnie sprawa ma się z azawakh, który jest szczególnie popularny we Francji.

chart perski

Rhodesian ridgeback

Pochodzące z Afryki Południowej ridgebacki są uważane za dumne i dostojne. Nic dziwnego – ich pierwotnym obszarem zastosowania były polowania na lwy. W porównaniu z innymi rasami, wielu potencjalnych nabywców musi nieco głębiej sięgnąć do kieszeni, jeśli chce kupić właśnie rhodesian ridgebacka. Cena za psa tej rasy waha się między 3500 do 4500 zł, ale za niektóre osobniki trzeba zapłacić nawet ponad 6000 zł. Typowa dla ridgebacka jest pręga na grzbiecie, od której pochodzi jego nazwa. Thai ridgeback i Phu Quoc ridgeback, które nie jest uznawane przez FCI, mają właśnie tę wspólną cechę z uznanym rhodesian ridgebackiem. Szczególnie Phu Quoc ridgeback z Wietnamu jest jedną z bardzo ekskluzywnych ras psów, gdyż występuje tu tylko około 700 osobników tej rasy.

rasa Rhodesian Ridgeback

Nagi pies peruwiański

Już 1000 lat temu psy bezwłose były uważane za bardzo wyjątkowe w swoim ojczystym Peru. Dziś ta ekskluzywność znajduje odzwierciedlenie w cenie. W Europie jest tylko kilku poważnych hodowców, którzy pobierają nieco wyższe ceny za swoje szczenięta. Także nagi pies meksykański jest jednym z bezwłosych czworonogów, które są droższe niż większość innych ras. Bardziej powszechne i dlatego bardziej przystępne cenowo są „nagie” grzywacze chińskie.

Lwi piesek

Lwi piesek jest jedną z najdroższych ras psów. Niektórzy uzasadniają to jego rzadkością. Ale inne rasy jak pekińczyk, pinczer małpi czy wspomniany już azawakh są znacznie rzadsze. Ceny lwich piesków zaczynają się od ok. 4000 zł i są tym samym tylko nieznacznie wyższe od średniej. Jednak w przypadku lwiego pieska obowiązuje zależność: Szczególnie kosztowne mogą być osobniki rozpłodowe, a także psy o rzadkich cechach. Ich ceny dochodzą do 9000 zł.

najdroższe rasy psów lwi piesek

Samojed

Ten niegdysiejszy pies zaprzęgowy przekonuje wielbicieli rasy imponującym wyglądem i indywidualnym charakterem. Potrzebuje jednak dużo ruchu, a jego wychowanie może być trudne. Chociaż samojed jest rzadko spotykany ze względu na te cechy, renomowani hodowcy oferują szczenięta w cenie porównywalnej z innymi rasami. Istnieją jednak czysto białe okazy ze starych linii syberyjskich, które kosztują znacznie więcej. Kto będzie zainteresowany jednym z tych wyjątkowych zwierząt, musi zapłacić nawet do 9000 euro.

samojed

Czy to naprawdę najdroższe rasy psów?

Ponieważ istnieje ponad 340 ras psów, wyjątki potwierdzają regułę. Oczywiście w każdej rasie psów zdarzają się osobniki, które mają szczególnie dużo sukcesów na wystawach lub dziedziczą pożądane, ale rzadkie cechy. Są one wtedy droższe. Dlatego też pojedyncze rottweilery, owczarki czy też bearded collies mogą kosztować więcej niż np. samojed z renomowanej hodowli. Jeśli wziąć pod uwagę szkolenie, można nawet natknąć się na znacznie wyższe ceny za golden retrievery czy też pudle: Są one często wykorzystywane jako psy asystujące. Ze względu na ich przeszkolenie, mogą kosztować tyle, co nowy samochód klasy średniej.

Dlaczego niektóre rasy są droższe od innych?

Każdy hodowca powinien dbać o to, aby jego psy były badane przez lekarza weterynarii pod kątem przydatności do hodowli oraz, by dobrze je karmić. Oczywiście pokarm dla dużych psów to inny koszt niż dla ważącego 2 kilogramy chihuahua. Nie tłumaczy to jednak wielkich różnic w cenach między rasami. Z drugiej strony, jeśli osobniki rozpłodowe są bardzo trudne do zdobycia, hodowcy często przenoszą to na nabywców szczeniąt. Częściowo obowiązuje również zasada: Popyt determinuje cenę. Wskazówka: Istnieją związki zajmujące się konkretnymi rasami, które mogą udzielić informacji na temat zakresu cenowego czworonogów. Wysoki popyt wyjaśnia, dlaczego rasy hybrydowe, takie jak labradoodle dostępne są po wysokich cenach. Nawet pseudohodowcy, którzy prawie nie dbają o zdrowie podopiecznych i hodują zwierzęta bez papierów, żądają czterocyfrowych sum za szczenięta popularnych ras czy hybryd.

Jakie są alternatywy dla najdroższych ras psów?

W przypadku wielu z wymienionych ras, można znaleźć szczenięta po normalnej cenie od renomowanego hodowcy. Zakochałeś się w eleganckim wyglądzie i wdzięcznej naturze psa faraona, charta perskiego lub azawakha, ale nie chcesz wydawać czterocyfrowych sum? Rozejrzyj się po schronisku dla zwierząt za psami, które szukają domu. Zdarza się, że nawet zwierzęta rodowodowe szukają tam nowego domu. Jeśli szczególnie podoba Ci się samojed czy akita, możesz uzyskać informacje o szpicu – szpic jest poza tym dostępny w różnych rozmiarach. W szczególności w schronisku dla zwierząt można znaleźć dorosłe osobniki, które w niczym nie ustępują drogim czworonożnym przyjaciołom swoim urokiem, a kosztują jedynie tyle, co opłata w schronisku, która w dodatku wpływa na dalsze losy zwierząt w nim przebywających. Rzekome okazyjne ceny i hodowców bez przynależności do związków należy omijać szerokim łukiem. Pamiętaj również: Cena zakupu psa to tylko ułamek kosztów bieżących. Do niej dochodzą regularne wydatki na pokarm i pielęgnację. Zdarza się, że również opłaty za wizyty u lekarza weterynarii mogą szybko osiągnąć wartość czterocyfrową.

Najczęściej polecane