Rośliny trujące dla psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
rośliny trujące dla psa - lista

Młody Akita Inu pośród roślin doniczkowych. Czy wszystkie są dla niego bezpieczne?

Ważne jest, aby wiedzieć, jaka substancja mogła zostać spożyta przez psa i zaszkodziła mu. Lekarz weterynarii może wówczas traktować zatrucie w określony sposób. Przeczytaj, których roślin należy unikać w domu z psem. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych roślin trujących dla psa.

Jak niebezpieczne są rośliny trujące dla psów?

Każdy gatunek rośliny zawiera w liściach, kwiatach i owocach określone toksyny. Kiedy niektóre z nich dostaną się do krwiobiegu psa, mogą spowodować niebezpieczne uszkodzenia organów.

Często toksyny roślinne zaburzają pracę wątroby, nerek lub serca psa. Szczególnie duża dawka toksyny może spowodować śmiertelne zatrzymanie akcji serca lub zagrażającą życiu niewydolność nerek.

Symptomy: Jakie objawy wywołują trujące rośliny u psów?

Jeśli dawka toksyny jest bardzo niewielka, pies prawdopodobnie „wyleczy się” sam. W następnych godzinach mogą jednak wystąpić u pupila mdłości i wzmożone ślinienie się.

Jeśli czworonóg zatruje się dużą dawką, trucizna doprowadzi do poważniejszych, a czasem także bardzo szybko postępujących powikłań.

Do objawów ciężkiego zatrucia należą:

  • wymioty
  • biegunka
  • ośrodkowe zaburzenia nerwowe, takie jak drżenie mięśni, napady drgawkowe i paraliż
  • palpitacje serca i zatrzymanie oddechu

Niektóre trujące rośliny mogą być śmiertelne dla psów. W szczególności cis pospolity, z jego jagodami, jest uważany za wysoce toksyczny dla ludzi, psów i innych zwierząt.

Pierwsza pomoc: co należy zrobić

Jeśli w ciągu ostatnich kilku godzin Twój pupil zjadł trującą roślinę, musisz spróbować wywołać u psa odruch wymiotny. W tym celu należy dodać sól kuchenną do letniej wody, aż powstanie nasycony roztwór soli. Następnie, pies musi połknąć kilka łyżek roztworu aż do wywołania wymiotów.

Ważne! W tym czasie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który być może zaproponuje dodatkowe środki wymiotne lub płukanie żołądka. Także tabletki z węglem drzewnym i terapia infuzyjna pomagają związać lub wypłukać substancje toksyczne.

Jakie rośliny są trujące dla psów?

Istnieje wiele roślin, które są trujące dla psów. Dla rośliny ma to tę zaletę, że jest chroniona przed zjedzeniem przez zwierzęta. Aby dać Ci przegląd różnorodności trujących roślin dla psów, poniższa lista podsumowuje najważniejsze trujące rośliny pokojowe i ogrodowe:

Trujące rośliny pokojowe

Rośliny pokojowe są ozdobą w każdym domostwie. Jednak, o czym wiele osób nie wie, także te rośliny mogą być trujące dla psów! Aby utrzymać swojego czworonożnego przyjaciela w zdrowiu, musisz unikać następujących roślin pokojowych:

Nazwa Cecha
Agawa Dla ludzi część tej popularnej rośliny doniczkowej jest jadalna, dla psów natomiast – trująca.
Cyklamen Piękny, ale trujący dla ludzi i zwierząt.
Amarylis Zwłaszcza grube cebulki są bardzo toksyczne dla psów i powodują zaburzenia rytmu serca.
Azalia Ostrożnie – nawet krótki kontakt z tą piękną rośliną może być toksyczny dla Twojego psa.
Figa brzozowa (Benjamini) Blado mleczny sok jest łagodnie toksyczny dla psów.
Cierń Chrystusa Jego biały sok jest trujący dla wszystkich zwierząt domowych.
Chryzantema Jeśli Twój pies miał kontakt z tą piękną jesienną rośliną, mogła ona podrażnić jego skórę. Jeśli zjadł jej kwiaty, może cierpieć z powodu biegunki i duszności, nawet po problemy z równowagą.
Kliwia Jeśli pies zje część tej rośliny domowej, będzie narażony na wymioty, pocenie się i zaburzenia neurologiczne.
Epipremnum aureum Roślina z rodziny obrazkowatych zawiera szczawian wapnia, który jest toksyczny dla psa.
Anturium Jeśli pies spożyje części czerwonych kwiatów, toksyny podrażnią jego błony śluzowe. Najgorszy scenariusz obejmuje drgawki i paraliż.
Pelargonia Nie martw się: pelargonia jest tylko lekko toksyczna dla psa.
Fikus Figowiec sprężysty zwany popularnie fikusem również posiada mleczny sok, który jest łagodnie toksyczny dla psów.
Hortensja Hydrangin, glikozydy cyjanogenne oraz alkaloid febryfugin działają toksycznie nie tylko na psy, ale także na koty i ludzi.
Lilia Wszystkie gatunki są toksyczne dla psów, trwale uszkadzając nerki.
Oleander Nawet niewielka dawka  występującego w oleandrze glyklozydu, spowoduje u psa nudności, skurcze, wymioty i zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca.
Orchidee wszelkiego rodzaju Na szczęście, aby orchidee były toksyczne, dawka musi być bardzo duża. Zatrucie u psów jest zatem rzadkie, ale nie niemożliwe.
Męczennica Ta roślina może być lekko toksyczna dla ludzi i zwierząt z powodu cyjanowodoru, który zawiera.
Filodendron Mniej toksyczny, choć wciąż niebezpieczny, jest filodendron zawierający szczawian wapnia.
Poinsecja Jej mleczny sok zawiera substancje toksyczne, takie jak beta-amyryna i germanikol, które mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, krwawe biegunki i zaburzenia neurologiczne u psa.

Trujące rośliny ogrodowe

Istnieje również wiele trujących roślin czyhających na psa w ogrodzie lub podczas spacerów na świeżym powietrzu. Sprawdź poniższą listę, aby dowiedzieć się, które rośliny ogrodowe są trujące dla Twojego zwierzaka:

Nazwa Cechy
Tojad mocny Znany również jako kaptur mnicha, akonit lub wilczomlecz, jest jedną z najbardziej trujących roślin w Europie i jest śmiertelny dla psów i ludzi, nawet w małych ilościach.
Bukszpan Popularny żywopłot może stanowić zagrożenie dla życia Twojego psa.
Zawilec gajowy Jeśli pies spożyje części tej rośliny, może nawet umrzeć z powodu obecnej w niej saponiny triterpenowej.
Bluszcz pospolity Każda część bluszczu zawiera saponiny. Jeśli pies spożyje wysoką dawkę, konsekwencje mogą być dla niego śmiertelne.
Cis Cis należy do najbardziej powszechnych roślin trujących. Swoją truciznę przenosi w nasionach, igłach drzew i czerwonych jagodach. Po zaledwie kilku godzinach, alkaloid taksyna wpływa na pracę serca psa i może prowadzić do zatrzymania akcji serca w bardzo krótkim czasie.
Brugmansja Brugmansja jest również powszechną w Europie rośliną trującą. Z tego względu specjaliści określają tę trującą dla zwierząt i ludzi roślinę mianem trującego jabłka lub diabelskiego pazura.
Naparstnica Dawka śmiertelna trucizny naparstnicy wynosi dla dużego psa tylko pięć gramów!
Złotokap Tak, jak piękne są jego żółte kwiaty, tak bardzo śmiertelne dla psa może okazać się spożycie zawartych w nich alkaloidów chinolizyny.
Krokus jesienny Silnie toksyczna kolchicyna znajduje się we wszystkich częściach rośliny i działa najpierw pobudzająco, a następnie hamująco.
Hiacynt Jeśli pies zje cebulkę, będzie wymiotował i może wystąpić u niego krwawa biegunka.
Laurowiśnia wschodnia Jeśli pies oskubie liście lub nasiona, wydzielą one toksyczny cyjanowodoru. W najgorszym przypadku pies może umrzeć w wyniku zatrzymania oddechu.
Konwalie Wszystkie części roślin, a nawet woda spod kwiatków są trujące dla ludzi i zwierząt.
Ostróżka Szczególnie jej nasiona mogą być niebezpieczne dla psa, który lubi podgryzać rośliny.
Rododendron Rododendron, który jest popularny wśród miłośników ogrodnictwa, jest trujący nie tylko dla ludzi, ale jeszcze bardziej niebezpieczny jest także dla kotów i psów.
Thuja Wszystkie gatunki zawierają toksyczne olejki eteryczne i truciznę tujon, która uszkadza nerki.
Pokrzyk wilcza jagoda Uważaj: nawet kilka jagód wystarczy, aby zabić psa!
Jałowiec Cała roślina jest lekko trująca dla psa.
Cedr Wszystkie gatunki cedru są bardzo toksyczne dla psów, natomiast drewno cedrowe jest dla psa nieszkodliwe.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane