Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii - labrador podczas badania

Wizyta u lekarza weterynarii to dla wielu opiekunów psów i samych zwierząt zazwyczaj duży stres. Psy często boją się nawet przebywania w pobliżu gabinetu weterynaryjnego. Ale nie musi tak być – zwłaszcza jeśli sami wychowujemy naszego psa od szczenięcia. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych wskazówek nie tylko pierwsza wizyta szczenięcia u lekarza weterynarii będzie udana, ale również zaoszczędzimy mu stresu w przyszłości.

Pierwsza wizyta szczenięcia u lekarza weterynarii – wskazówki

Właśnie przygarneliście szczeniaczka? W takim razie przede wszystkim serdecznie gratulujemy! Najpierw dajmy mu kilka dni na przyzwyczajenie się do nowego domu, a jak tylko poczuje się w nim swobodnie, możemy zabrać go lekarza weterynarii.

Na początku nie planujmy żadnych zabiegów

Chociaż wskazane jest, aby naszego małego czworonoga zabrać do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe, to podczas pierwszej wizyty lepiej nie planować żadnych zabiegów ani poważniejszych badań. Pierwsze wizyty służą przede wszystkim temu, aby szczenię i lekarz weterynarii lepiej się poznali. Warto nawet od czasu do czasu zabrać naszego pupila do gabinetu na przykład tylko po, aby go zważyć. Im częściej nic złego go tam nie spotka, tym mniejszy strach będzie towarzyszył mu podczas każdej kolejnej wizyty. W ten sposób przyzwyczai się też do kliniki i swojego weterynarza.

Zachowajmy spokój

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii jest zawsze stresująca, ale da nam również obraz tego jak nasz pies reaguje na weterynarza. Bardzo ważne również, abyśmy sami byli spokojni i nie wprowadzali nerwowej atmosfery. Psy są wyjątkowo wrażliwe na nasze emocje i momentalnie wyczują napiętą atmosferę. Podejdźmy do sprawy na luzie, a nasz podopieczny na pewno zareaguje tak samo.

Nagrody podczas pierwszej wizyty u lekarza weterynarii są bardzo ważne

Na wizytę u lekarza weterynarii umówmy się na konkretną godzinę. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie i naszemu szczenięciu niepotrzebnego czasu oczekiwania. Po przyjeździe do gabinetu rozmawiajmy z psem i głaszczmy go. Zabierzmy ze sobą jego ulubione przysmaki i wykorzystajmy je do nagradzania go. Dzięki temu wypracujemy w nim pozytywne skojarzenia.

Kuracje odrobaczające należy przeprowadzać regularnie

Kiedy nasz maluch przyzwyczai się już do swojego lekarza weterynarii, można rozpocząć wizyty, które są ważne dla wczesnego wykrycia ewentualnych infekcji czy inwazji pasożytów.

Najprawdopodobniej nasz nowy podopieczny otrzymał już pierwsze dawki środka odrobaczającego oraz podstawowe szczepienia u hodowcy. Z reguły szczenię jest odrobaczane przez hodowcę od drugiego do dwunastego tygodnia życia co 14 dni. Potem odrobaczanie powinno odbywać się co kwartał do pół roku – pasożyty osłabiają układ odpornościowy i otwierają drzwi ewentualnym infekcjom.

Ważne szczepienia podczas pierwszej wizyty u lekarza weterynarii

Podobnie jak w przypadku ludzi, pies musi być zaszczepiony przeciwko powszechnym i zagrażającym jego życiu chorobom. Do około szóstego tygodnia życia szczenię jest jeszcze chronione przez mleko matki, ale ochrona ta słabnie z czasem.

Dlatego już w ósmym tygodniu życia pieska lekarz weterynarii powinien rozpocząć szczepienia ochronne przeciwko:

  • Parwowirozie (choroba kotów, która może przenosić się na psy)
  • Leptospirozie (choroba stuttgarcka)
  • Nosówce
  • Hepatitis contagiosa canis (HCC, zakaźnemu zapaleniu wątroby)
  • W dwunastym tygodniu życia podaje się obowiązkową szczepionkę przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie podstawowe należy powtarzać łącznie trzy razy. W przypadku kontaktu z wieloma psami zaleca się również szczepienie przeciwko kaszlowi kenelowemu. Odpowiednia szczepionka zawarta jest już w preparacie skojarzonym.

Zalecany harmonogram szczepień

Pierwsze podstawowe szczepienie
W wieku 8 tygodni Parwowiroza, nosówka, leptospiroza, zakaźne zapalenie wątroby (HCC)
W wieku 12 tygodni Parwowiroza, nosówka, leptospiroza, zakaźne zapalenie wątroby (HCC), wścieklizna
W wieku 16 tygodni Parwowiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątroby (HCC)
W wieku 15 miesięcy Parwowiroza, nosówka, leptospiroza, zakaźne zapalenie wątroby (HCC), wścieklizna
Szczepienia przypominające
Raz w roku Leptospiroza
Co 3 lata Parwowiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątroby (HCC)
Co 2 do 3 lat Wścieklizna
Najczęściej polecane