Rozpoznawanie płci u kociąt

rozpoznawanie płci u kociąt

Chłopiec czy dziewczynka? Rozpoznanie płci u kocięcia stanowi zazwyczaj nie lada wyzwanie.

Różnice w genitaliach kociąt są mniej widoczne niż u dorosłych kotów. Nawet weterynarze czasami się mylą, próbując określić płeć kocięcia. Poniżej podpowiadamy, jak dowiedzieć się, czy Twoje kocię to chłopiec czy dziewczynka.

Rozpoznawanie płci u kociąt: Środowisko egzaminacyjne

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakiej płci są Twoje kocięta, musisz najpierw stworzyć odpowiednie warunki dla wrażliwych małych kociąt. Po pierwsze, upewnij się, że młode kocię, którego układ płciowy chcesz zbadać, znajduje się w ciepłym i bezpiecznym otoczeniu.

Małe kociaki są szczególnie wrażliwe na zimno. Dlatego w pierwszych dniach życia są zdane na ciepło matki. I na ich ludzkiego współlokatora, który upewnia się, że ich małe kocięta są w ciepłym otoczeniu. Należy więc pamiętać, aby badać okolice genitaliów kota w dobrze nagrzanym miejscu w domu lub mieszkaniu.

rozpoznawanie płci u kociąt © Wabi-Sabi Photography / stock.adobe.com
Upewnij się, że kotu jest wygodnie podczas badania.

Na jak długo można oddzielić kocię od matki?

Nigdy nie oddzielaj kociaka od matki na dłużej niż pięć do dziesięciu minut. W przeciwnym razie możesz zagrozić zdrowiu fizycznemu i stabilności psychicznej małego kociaka. By rozpoznać płeć kocięcia, podnieś lekko jego ogon. Kociak może próbować się wycofać lub okazać zaniepokojenie, bo nie lubi być dotykany za ogon. A już szczególnie nie wtedy, gdy ma to służyć do próby określenia jego płci.

Jak należy postępować podczas badania?

  • Jeśli jednak lekko podrapiesz swojego małego kotka u nasady ogona, są szanse, że sam podniesie ogon, odsłaniając swoje genitalia.
  • Jeśli chcesz rozpoznać płeć u kociąt, należy postępować z najwyższą ostrożnością i wrażliwością. Aby się do tego przygotować, zaleca się głaskanie i uspokajanie kociaka.
  • Następnie połóż kociaka na miękkim ręczniku lub podobnej miękkiej, ciepłej powierzchni, na której będzie mu wygodnie.
  • Jeśli kociak stawia silny opór, należy odnieść go z powrotem do matki i spróbować ponownie w późniejszym czasie.

Rozpoznawanie płci u kociąt: Kształt narządów płciowych u kotek i kocurów

Jeśli kociak odsłoni genitalia, możesz zauważyć dwa otwory, jeden nad drugim. Górny otwór to ujście jelitowe czyli odbyt, a dolny to genitalia.

Przyglądając się bliżej kształtowi dolnego otworu, można zauważyć, że jest to albo mała pionowa szczelina, albo malutki otwór. Pierwszy kształt może być również postrzegany jako małe „i”, a drugi jako rodzaj dwukropka („:”). Młode kocięta, których genitalia mają kształt litery „i” są samicami. Te z kolei, których genitalia przypominają dwukropek („:”) są samcami.

Jeśli różnica nie jest tak oczywista, istnieje jeszcze jedna wskazówka, która może dać informację o płci kociaka: U samców odległość między odbytem a otworem penisa jest większa niż u samic między odbytem a sromem.

Jeśli możesz zauważyć jakiś guzek lub worek, to najprawdopodobniej jest to moszna, a więc kocię jest płci męskiej. Jednak w bardzo młodym wieku jądra mogą być jeszcze niewidoczne, ponieważ często cofają się do kanału pachwinowego i dlatego nie są łatwo zauważalne z zewnątrz.

Co ma wspólnego kolor sierści z płcią?

Także zupełnie inne aspekty mogą dać wskazówki co do płci małych kociąt. Na przykład, kolor sierści może się różnić w zależności od płci.

Wzór żółwiowej skorupy, który charakteryzuje się rudymi i czarnymi plamami na futrze, występuje prawie wyłącznie u kotek. Rozwija się w sposób dziedziczenia dominującego sprzężonego z chromosomem X. Zarówno allel dla czerwonego, jak i allel dla czarnego koloru umaszczenia znajdują się na jednym chromosomie X.

różne umaszczenia kociąt a płeć © LElik83 / stock.adobe.com
Różne kolory sierści wskazują na konkretną płeć.

Ponieważ samice mają dwa chromosomy X, podczas gdy samce mają jeden chromosom X i jeden chromosom Y, samce zazwyczaj nie mogą mieć tych dwóch kolorów. Z wyjątkiem rzadkiej wady genetycznej. Samce w umaszczeniu czerwonym, ze względu na ich genetyczną dyspozycję, są bardzo nielicznymi wyjątkami.

Bezzbożowa karma dla kociąt Purizon Kitten

  • Wysoka zawartość białka oraz wyselekcjonowane owoce, warzywa i zioła
  • Bez sztucznych konserwantów, atraktantów i barwników
  • Dodatkowa ilość wapnia wspomaga rozwój kości i zębów

Odkryj nasz sklep dla kociąt i przeczytaj nasz artykuł o podstawowym wyposażeniu dla kociąt.

Najczęściej polecane