Żałobniczka zwyczajna This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Czarna tetra

Żałobniczki zwyczajne to spokojne i bardzo popularne ryby akwariowe.

Wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i miłe dla oka: Żałobniczki zwyczajne, zwane również czarnymi tetrami, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród początkujących miłośników akwarystyki. Poniżej wyjaśniamy, co czyni ryby te tak wyjątkowymi.

Jak wygląda żałobniczka zwyczajna?

Żałobniczka zwyczajna (Gymnocorymbus ternetzi) to mierząca nie więcej niż 5,5 centymetra ryba słodkowodna. Jej płetwy odbytowe przypominają ciemny płaszcz, który był inspiracją do nadania jej charakterystycznej nazwy. Tułów załobniczek jest wąski i nieco beczułkowaty.

W jakim ubarwieniu występuje?

Podstawowym kolorem dzikiej formy żałobniczki jest srebrny, który blaknie wraz z wiekiem, ale istnieją także inne odmiany hodowlane, wyróżniające się odmiennym kolorem i kształtem płetw.

W tylnej części tułowia dominuje kolor czarny, podobnie jak na płetwach odbytowej, tłuszczowej i grzbietowej. Z przodu rybka ta posiada dwa ciemne, pionowe pasy.

Uwaga: Istnieją również odmiany w różowo-złotym kolorze (żałobniczka albinos) lub o dłuższych płetwach (żałobniczka welonowa).

Różnice między samicami i samcami

Płeć żałobniczek można określić na podstawie dwóch cech. Po pierwsze, samice są silniejsze i zazwyczaj większe od samców (nawet o około 5 centymetrów). Po drugie, płetwa grzbietowa samców jest zazwyczaj nieco bardziej szpiczasta niż w przypadku samic.

Żałobniczki zwyczajne to wytrawni pływacy o dużym zamiłowaniu do ruchu. Są z natury łagodne i rzadko wdają się we wzajemne walki.

Tak jak inne tetry, np. miedzik obrzeżony czy bystrzyk neonowy, czarna tetra jest rybą stadną, co oznacza, że najlepiej czuje się w grupach liczących co najmniej dziesięć osobników.

Jakie gatunki ryb można trzymać razem z żałobniczkami zwyczajnymi?

Czarna tetra spełnia wszystkie wymagania dotyczące wspólnego przebywania w jednym akwarium z innymi, pokojowo nastawionymi gatunkami ryb, takimi jak symphysodony, sumy, pielęgniczki, danio, gupiki czy inne gatunki tetr.

Uwaga: Należy zachować ostrożność w przypadku młodych krewetek, które żałobniczki chętnie potraktują jako pokarm.

Będąc rybą łatwą w pielęgnacji, tetra czarna sprawdzi się bardzo dobrze w rękach początkujących akwarystów, którzy zdecydują się na akwarium wielogatunkowe. Niemniej, również ona ma swoje wymagania dotyczące warunków utrzymania, które należy jej zapewnić, aby zachowała dobrą kondycję i zdrowie.

Wielkość akwarium

Aby te aktywne ryby mogły się swobodnie poruszać, pojemność akwarium powinna wynosić co najmniej 112 litrów, a jego długość 80 centymetrów.

Idealne parametry wody

Jeśli chodzi o parametry wody w akwarium, żałobniczki nie są specjalnie wymagające. Niemniej, najlepiej będą czuły się w następujących warunkach:

  • Twardość wody: Najlepiej do 10°dGH, ewentualnie 5 do 20°dGH
  • Wartość pH: 6 do 8
  • Temperatura: 20 do 28°C

Roślinność i podłoże

Żałobniczki zwyczajne uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki, dlatego w akwarium nie może zabraknąć kilku miejsc gęsto obsadzonych roślinami. Posadź więc kilka roślin pływających, aby zapewnić tym cieniolubnym zwierzakom schronienie przed jasnym światłem. Podłoże zbiornika może być ciemne.

Jako wszystkożercy, ryby te mogą być karmione konwencjonalnym pokarmem dla tetr.

Ponadto, aby urozmaicić ich dietę, raz lub dwa razy w tygodniu można podawać im żywy lub mrożony pokarm (np. solowce, larwy komarów, krewetki słonowodne).

Średnia długość życia przedstawicieli tego gatunku na wolności wynosi od roku do dwóch i pół roku. W warunkach akwariowych z reguły żyją dłużej, nawet od sześciu do dziesięciu lat.

Czy żałobniczki zwyczajne są odporne na choroby?

Mimo że te popularne ryby akwariowe są bardzo wytrzymałe i potrafią radzić sobie do pewnego stopnia z wahaniami jakości wody, mogą zachorować na typowe choroby ryb, do których zaliczamy przede wszystkim:

Do rozmnażania czarnej tetry niezbędny będzie zbiornik tarliskowy o pojemności około 30 litrów, w którym należy umieścić mech jawajski oraz ustawić następujące parametry: Temperaturę od 24 do 28°C oraz twardość wody poniżej 10°dGH.

Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić co najmniej jedną parę rybek. Jako że żałobniczki należą do ryb rozpraszających ikrę, na którą w ich przypadku składa się nawet 500 jaj, w wodzie (lub na roślinach), nie opiekują się narybkiem.

Od tarła do narybku

Ponieważ czarna tetra lubi zjadać ikrę, po tarle należy przenieść rodziców do standardowego akwarium.

W ciągu kilku dni wykluwa się narybek, a po kolejnych pięciu woreczek żółtkowy zostaje przez niego zużyty i od tego momentu należy karmić go świeżymi larwami solowców.

Następnie młodym można podawać pokarm w proszku.

Czarne tetry zamieszkują rzeki Ameryki Południowej, zwłaszcza w Argentynie, Boliwii i Paragwaju.
Najlepiej czują się w wolno płynących i zacienionych wodach Rio Guaporé, Río Paraguay oraz Rio Parana.

Czarna tetra w akwarium
Ponieważ przedstawiciele tego gatunku uwielbiają kryjówki, w akwarium powinny znajdować się miejsca gęsto obsadzone roślinami.

Zakup: Ile kosztuje żałobniczka zwyczajna?

Ze względu na dużą popularność, ryby te można na ogół znaleźć w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym i nabyć już za cenę około 8 złotych za sztukę.

Charakterystyka żałobniczki zwyczajnej

Nazwa: Żałobniczka zwyczajna (Gymnocorymbus ternetzi)
Długość ciała: maks. 5,5 cm
Długość życia: do 12 lat
Utrzymanie: w grupie (powyżej 10 osobników)
Socjalizacja: możliwa z różnymi gatunkami ryb
Akwarium: wielogatunkowe
Temperatura wody: 20 do 28°C
Parametry wody: wartość pH od 6,0 do 8, 5 do 10°dGH
Pokarm: suchy i żywy
Poziom trudności: niewielki

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!