Możliwa jest hodowla w akwarium
Sum bez problemu odnajdzie się w akwarium, należy jednak pamiętać, że przy dobrej opiece i właściwym żywieniu, ryby te mogą osiągać całkiem spore rozmiary. Stąd też, decydując się na ich trzymanie w akwarium, trzeba zainwestować w odpowiednio duży zbiornik.
Sum lubi przebywać w dolnej jego części oraz na dnie, dlatego zazwyczaj nie wchodzi w drogę innym rybom, żyjącym w górnych partiach akwarium.
Warto wiedzieć
Wiele gatunków sumów posiada długie wąsy, których używają do skanowania podłoża.
Sumy dbają o czystość w akwarium
Sum nie będzie uczestniczył w wydarzeniach zachodzących w akwarium, będzie za to dbał o swoją przestrzeń życiową, czyli dno zbiornika.
Sumy uważane są za zbieraczy śmieci z akwarium. Wszelkie resztki pożywienia innych zwierząt opadają na podłoże i praktycznie same trafiają do pyska suma. Zjada je i tym samym wnosi bardzo ważny wkład w utrzymanie czystości w akwarium.
Jakie gatunki suma można trzymać w akwarium?
W domowym zbiorniku szczególnie dobrze odnajdą się zbrojnikowate oraz kiryski. Doskonale nadają się do wspólnego życia z innymi rybami, gdyż mają wyjątkowo spokojne i ugodowe usposobienie.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ryb, również w u sumów dobrze jest imitować pory roku w akwarium. Jest to bardzo korzystne dla zwierząt, ponieważ ich metabolizm jest genetycznie przyzwyczajony do warunków zmieniających się wraz z porami roku. W zimie akwarium można po prostu delikatnie zaciemnić i nieco obniżyć temperaturę.
Bez roślin ani rusz
Gęsto obsadzone roślinami wodnymi akwarium sprawi, że sum będzie czuł się komfortowo – będą stanowiły doskonałą kryjówkę i miejsce zabaw. Odpowiednimi roślinami będą na przykład kryptokoryna, mikrozorium oskrzydlone czy anubias.
Sumy lubią się ukrywać
Aby umożliwić sumowi radosne, zgodne z wymaganiami właściwymi dla gatunku życie, należy stworzyć mu możliwości ukrycia się. W tym celu można wykorzystać stare korzenie, gliniane rurki czy gotowe jaskinie z łupka drzewiastego.
Bądźmy kreatywni i pamiętajmy o tym, że sum lubi, gdy w jego otoczeniu jest ciemno. Potrzebuje miejsc, w których może się skryć i odpocząć.
W skrócie: Sum w akwarium
- Sum dobrze czuje się w wodzie o lekkim prądzie, który możemy stworzyć z wykorzystaniem pomp.
- Lubi temperaturę wody w przedziale od 20 do 30 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze nie będzie czuł się komfortowo, dlatego należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
- Sum lubi grzebać w podłożu, stąd w akwarium musimy zapewnić mu podłoże z drobnego żwiru lub piasku.
- Korzenie i rośliny zapewnią mu możliwość ukrycia się.
- Ponadto, rośliny stanowią dla niego również pokarm.
- W zależności od wielkości danego egzemplarza, pojemność akwarium powinna wynosić od 80 do 200 litrów.
- Wartość pH: 5,8 do 7,8
- Twardość: 2 do 30°dGH