Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy

Neonowa rybka

Każdy, kto choć przez chwilę interesował się akwarystyką, z pewnością zna tę małą neonową rybkę. Przez swoje zachwycające neonowe kolory jest tak charakterystyczna, że natychmiast wpada w oko i zapada dobrze w pamięć także laikom. Powody takiego ubarwienia nie są jednak tak powszechnie znane – jest ono ważne dla przetrwania tego gatunku.

pokarm dla rybek

Ubarwienie pełni funkcję obronną

Bystrzyk neonowy (bystrzyk Innesa, Neon Innesa) w pierwotnej swojej formie żyje w ciemnych wodach Ameryki Południowej. W jego ojczystych wodach dno jest ciemne, a same zbiorniki zabarwione są na ciemny kolor. Każdy naturalny wróg bystrzyka ze względu na jego fosforyzujące kolory z łatwością mógłby go pochwycić. Jednak natura wiedziała, co robi. W ciemnej wodzie neonowe jasne barwy bystrzyka dezorientują napastnika. Wprawdzie pojedynczy osobnik nie jest w stanie obronić się przed atakiem, jednak światło odbijające się od ławicy, w której się zatrzymał, powstrzymuje skutecznie agresora przed napaścią. Dla bystrzyków neonowych nie jest natomiast rzeczą trudną trzymanie się ławicy, gdyż dzięki refleksom szybko wzajemnie się odnajdują.

Neon Innesa nie migota własnym światłem, a światłem odbitym. W akwarium można z łatwością zaobserwować zjawisko odbijania światła. Przy dopiero wschodzącym słońcu bystrzyki nie mają jeszcze pełnego ubarwienia, nabierają go dopiero, gdy promieni słonecznych jest więcej.

Neon Tetra

Hodowanie rybek Neon Innesa

Akwarium

Najmniejsza odpowiednia pojemność akwarium dla bystrzyków wynosi 60 litrów, jednak im większe, tym lepsze. Optymalna temperatura wody dla tego gatunku leży pomiędzy 20 a 25°C, ponieważ takie same temperatury panują w wodach lasów deszczowych na terenie Peru. Bystrzyk neonowy najlepiej czuje się w akwariach z wodą o wartości pH między 5 a 7 oraz twardości najwyżej 10°dH. Akwarium powinno być gdzieniegdzie poobsadzane roślinnością, jednak musi oferować także wystarczającą przestrzeń do pływania. By zaciemnić akwarium, możesz posadzić rośliny pływające. Zaleca się ponadto stosowanie ciemnego podłoża akwarium.

Pożywienie dla bystrzyka neonowego

Bystrzykom Innesa można zaoferować wszelkiego rodzaju pokarm żywy oraz mrożony, który występuje w ich naturalnym środowisku, na przykład artemia, larwy muchówek lub rozwielitki. Można podawać im także pokarm w płatkach lub tabletkach. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że pożywienie bystrzyków musi być zróżnicowane i dostarczać komplet składników odżywczych.

Towarzystwo dla bystrzyków Innesa

Neon Innesa to ryby żyjące w ławicach, dlatego w akwarium muszą być również trzymane w grupie. Zaleca się trzymanie bystrzyków w ławicach składających się z co najmniej dziesięciu osobników. Bystrzyk neonowy to pokojowa ryba, dlatego z powodzeniem można trzymać ją w jednym akwarium z innymi rybami ozdobnymi. Przy wyborze towarzystwa dla bystrzyka weź pod uwagę jego bezpieczeństwo oraz wymagania odnośnie hodowania pozostałych ryb. Odpowiednimi dla bystrzyka neonowego współlokatorami będą na przykład gupiki, platki lub niewielkie sumowate.

Bystrzyki neonowe w akwarium

Plistoforoza (choroba neonowa)

Choroba neonowa jest chorobą typową dla gatunku Neon Innesa, występuje jednak również u innych gatunków ryb z rzędu kąsaczokształtnych oraz karpiokształtnych. Wywołują ją pasożyty, które przenoszone są przez zakażone ryby oraz ich odchody. Zainfekowane ryby można rozpoznać po białawych naciekach, które stopniowo pozbawiają łuski połysku. Zainfekowane ryby muszą zostać jak najszybciej odseparowane od zdrowych. Niestety do tej pory nie znaleziono lekarstwa na to schorzenie.

prefesjonalne akwaria dla ryb

Karmy dla ryb i akcesoria akwarystyczne znajdziesz w dziale z akwarystyką w naszym internetowym sklepie dla zwierząt zooplus.

Najczęściej polecane
9 min

Aksolotl meksykański

Aksolotl stanowi nowy trend wśród akwariowych zwierząt domowych. Jego przyjacielski wygląd i wyraziste kolory czynią go ozdobą akwarium.
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!