Bystrzyk neonowy This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Neon Innesa

Bystrzyk neonowy należy do najbardziej znanych ryb akwariowych.

Bystrzyk neonowy (Paracheirodon innesi) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Przez swoje zachwycające neonowe kolory jest tak charakterystyczna, że natychmiast wpada w oko i zapada dobrze w pamięć także laikom.

pokarm dla rybek

Charakterystyka bystrzyka neonowego

Nazwa: Bystrzyk neonowy, łac. Paracheirodon innesi
Długość ciała: 3,5–4 cm
Utrzymanie: w ławicach liczących co najmniej dziesięć osobników, a najlepiej więcej
Socjalizacja: możliwa, najlepiej z innymi spokojnymi rybami
Akwarium: słodkowodne, co najmniej 60 l
Temperatura wody: 20–26°C
Parametry wody: Wartość pH: 5,0–6,8
Pokarm: suchy, mrożony, żywy
Poziom trudności: niewielki

Wygląd: Przykuwający uwagę

Mierzący od około trzech i pół do czterech centymetrów bystrzyk neonowy należy do mniejszych ryb ozdobnych. Jego tęczówka mieni się zielono niebieskimi barwami, grzbiet jest oliwkowo-zielony, a dolna część brzucha od białej do srebrzystej.

Wzrok przykuwa turkusowo-niebieski pas biegnący od oczu aż do płetwy tłuszczowej, która znajduje się między płetwą grzbietową i ogonową.

Różnica w stosunku do bystrzyka czerwonego

Neon czerwony jest podobny, ale obie ryby można jednak odróżnić na podstawie czerwonego obszaru znajdującego się poniżej podłużnego, niebieskiego pasa. U bystrzyka neonowego zaczyna się on w okolicy płetwy brzusznej i ciągnie się aż do płetwy ogonowej. U jego czerwonego krewnego, czerwone zabarwienie znajdziemy z kolei na całej dolnej połowie ciała.

Bystrzyk neonowy w akwarium

Dymorfizm płciowy: Samica czy samiec?

Określenie płci bystrzyka nie zawsze jest łatwe, ale pomóc mogą w tym dwie cechy zewnętrzne:

  • Samice są grubsze od samców.
  • Niebieski pas u samic ma zazwyczaj niewielkie załamanie.

Zachowanie: Ubarwienie pełni funkcję obronną

Bystrzyk neonowy zachwyca swoimi fosforyzującymi kolorami, które jednocześnie mogą sprawiać, że będzie łatwym łupem dla swoich wrogów. Jednak natura wiedziała, co robi. W ciemnej wodzie neonowe, jasne barwy bystrzyka dezorientują napastnika. Nie migocze on własnym światłem, a światłem odbitym, co można doskonale zaobserwować w akwarium. Przy dopiero wschodzącym słońcu bystrzyki nie mają jeszcze pełnego ubarwienia, nabierają go dopiero, gdy promieni słonecznych jest więcej.

Grupa bystrzyków neonowych w akwarium

Utrzymanie: Idealne akwarium dla bystrzyka neonowego

Najmniejsza odpowiednia pojemność akwarium dla bystrzyków wynosi 60 litrów, jednak im będzie większe, tym lepiej.

Optymalna temperatura wody dla tego gatunku waha się od 20 do 26°C, ponieważ takie same temperatury panują w wodach lasów deszczowych na terenie Peru, skąd pochodzi. Bystrzyk neonowy najlepiej czuje się w akwariach z wodą o wartości pH między 5,0 a 6,8 oraz twardości od 2 do 10°dH.

Roślinność i podłoże

Bystrzyki lubią pływać i są bardzo aktywne. Akwarium powinno być gdzieniegdzie poobsadzane roślinnością, jednak musi oferować także wystarczającą przestrzeń do swobodnego ruchu.

Odpowiednie będą drobne rośliny wodne i pływające, które dodatkowo zaciemniają zbiornik. Zaleca się ponadto stosowanie ciemnego podłoża akwarium i delikatnego oświetlenia.

Wielkość grupy

Bystrzyk neonowy to ryba słodkowodna żyjąca w ławicach, dlatego w akwarium musi być również trzymany w grupie (co najmniej dziesięciu zwierząt). Nie jest jednak typową rybą ławicową.

Jeśli poszczególne osobniki mają siebie w zasięgu wzroku, nie poruszają się w ciasnych ławicach – w akwarium rozpraszają się po całej przestrzeni i rzadko pływają razem.

Socjalizacja z innymi zwierzętami

Bystrzyk neonowy to pokojowa ryba, dlatego z powodzeniem można trzymać ją w jednym akwarium z innymi rybami ozdobnymi. Przy wyborze towarzystwa dla bystrzyka weź pod uwagę jego bezpieczeństwo – nie może być postrzegany przez inne ryby jako ofiara, oraz wymagania odnośnie hodowania pozostałych ryb.

Odpowiednimi dla bystrzyka neonowego współlokatorami będą na przykład gupiki , zmienniaki plamiste, sumowate i inne bystrzyki.

Żywienie: Jaki pokarm będzie odpowiedni?

Bystrzykom neonowym można zaoferować wszelkiego rodzaju pokarm żywy oraz mrożony, który występuje w ich naturalnym środowisku, na przykład artemia, larwy muchówek lub rozwielitki.

Można podawać im także pokarm w płatkach lub tabletkach. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że pożywienie bystrzyków musi być zróżnicowane i dostarczać komplet składników odżywczych.

Odkryj bogatą ofertę pokarmu dla rybek w sklepie internetowym zooplus.

Hodowla: Rozmnażanie bystrzyka neonowego w akwarium

Przedstawicieli tego gatunku można z powodzeniem hodować samodzielnie w akwarium. Warto zaopatrzyć się w tym celu w zbiornik tarliskowy o pojemności około dziesięciu litrów, napełniony miękką wodą.

Przygotowanie

Ponieważ bystrzyki rozpraszają ikrę w wodzie, na przykład pozostawiając ją w gąszczu drobnych roślin, w akwarium nie może zabraknąć mchu jawajskiego, Myriophyllum lub zielonej waty filtracyjnej.

Aby para rybek złożyła ikrę, temperatura wody musi wynosić od 24 do 25 stopni Celsjusza. W celu uniknięcia spleśnienia ikry, akwarium należy przyciemnić i umieścić w nim liście migdałecznika morskiego.

Po tarle

Po skończonym tarle należy usunąć rodziców ze zbiornika. W przeciwnym razie bowiem ikra zostanie przez nich zjedzona. Po około tygodniu z jajeczek wykluje się narybek, który można karmić pantofelkiem lub infuzoriami do czasu, aż urośnie na tyle, by mógł zostać przeniesiony do właściwego akwarium.

Zdrowie: Czy bystrzyki neonowe są odporne na choroby?

Co do zasady, bystrzyki są wytrzymałymi rybami akwariowymi, pod warunkiem zapewnienia im właściwych warunków utrzymania i odpowiedniego pożywienia. Zdarzają się jednak i u nich choroby, które przed zakupem warto byłoby wykluczyć.

Choroba neonowa (plistoforoza)

Choroba neonowa jest chorobą typową dla bystrzyka neonowego, występuje jednak również u innych gatunków ryb z rzędu kąsaczokształtnych oraz karpiokształtnych. Wywołują ją pasożyty (mikrosporydia, Pleistophora hyphessobryconis), które przenoszone są przez zakażone ryby oraz ich odchody.

Zainfekowane ryby można rozpoznać po białawych naciekach, które stopniowo pozbawiają łuski połysku oraz krzywiźnie kręgosłupa.

Niestety do tej pory nie znaleziono lekarstwa na to schorzenie, dlatego tak ważne jest, aby chore osobniki jak najszybciej usunąć z akwarium i umieścić w zbiorniku kwarantannowym. Tylko w ten sposób można uchronić pozostałe ryby przed zachorowaniem.

Jak długo żyje bystrzyk neonowy?

Podczas gdy w naturze ryby te żyją średnio od jednego do dwóch i pół roku, w akwarium mogą żyć od sześciu do dziesięciu.

Pochodzenie: Piękność z głębi Peru

Ojczyzną bystrzyka neonowego jest Ameryka Południowa, a dokładniej czyste strumienie peruwiańskich lasów deszczowych, gdzie można go spotkać w górnym dorzeczu Amazonki (od Iquitos po São Paulo de Olivenca), a także w zlewni Rio Putumayo i Rio Purus. Najlepiej czuje się w zacienionych wodach o ciemnym dnie.

Koszty: Ile kosztuje bystrzyk neonowy?

Przedstawiciele tego gatunku są łatwi w utrzymaniu i sprawdzą się również w rękach amatorów. Ich ceny również są rozsądne – zaczynają się już od 3 zł za sztukę, dzięki czemu można stworzyć ławicę bez konieczności głębokiego sięgania do kieszeni.

Należy pamiętać jednak o bieżących wydatkach związanych z konserwacją akwarium, kontrolami weterynaryjnymi i ewentualnym leczeniem.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!