Danio pręgowany (Danio rerio) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
danio pręgowany

Cóż za widok! Danio pręgowany zachwyca świat akwarystów modnym pasiastym wzorem.

Chcesz mieć akwarium i nadal szukasz ryb, które są odpowiednie dla początkujących i jednocześnie odpowiadają Twojemu gustowi wizualnemu? Danio pręgowany jest najprawdopodobniej właściwym wyborem dla Ciebie! Dowiedz się, dlaczego Danio rerio jest jedną z najbardziej popularnych ryb ozdobnych na świecie.

Wygląd: Zewnętrzne cechy charakterystyczne danio pręgowanego

Nazwa „danio pręgowany” (Danio rerio lub Brachydanio rerio) ujawnia już jego wygląd, który jest dobrze znany wśród naprawdę wielu właścicieli akwariów. Ta smukła, słodkowodna ryba, osiągająca do pięciu centymetrów długości, ma wzorki w opalizujące niebieskie i czarne podłużne pasy. Rozciągają się one od płetwy ogonowej do tylnej krawędzi pokrywy skrzelowej.

Dzięki temu danio pręgowany ma taki charakterystyczny, podobny do zebry wygląd. Pokrywa skrzelowa i płetwa odbytowa są również prążkowane, ale w kolorach szaroniebieskim i jasnożółtym.

Praktyczne kolory dla dobrego kamuflażu

W kontraście do błyszczących kolorów reszty ciała, jego bezbarwne płetwy piersiowe i brzuszne są mniej rzucające się w oczy. Jego brzuch jest jaśniejszy, a plecy przyciemnione w oliwkowo-brązowym odcieniu.

Ten wzór kolorystyczny nie tylko pomaga danio pręgowanemu chronić się przed drapieżnikami pod wodą – patrząc od dołu na powierzchnię wody, jasny brzuch ryby nie jest zauważalny. Ponadto ta ryba ozdobna kamufluje się też, patrząc z góry w stronę dna wody, gdyż jej ciemny grzbiet wygląda jak zaciemnione dno.

Kolejną rzucającą się w oczy cechą danio pręgowanego jest jej nieco zwisający pyszczek. Bez doświadczenia nie zawsze łatwo jest odróżnić samce i samice. Ale jeśli przyjrzysz się bliżej obu płciom, możesz zauważyć, że samica jest nieco szersza i bledsza w porównaniu z trochę mniejszym samcem.

Czym różnią się danio lamparci od danio pręgowanego?

Szczególną formą danio pręgowanego jest danio lamparci, który powstał prawdopodobnie wskutek mutacji. Jego nazwa mówi zresztą sama za siebie, ponieważ ta szczególna forma wyróżnia się szczególnie pięknym wzorem kropek.

Kiedyś biolodzy nazywali go danio frankei. Jednak dzięki badaniom genetycznym naukowcom udało się ustalić, że nie jest to odrębny gatunek.

Danio lamparci
Danio lamparci skrada w akwarium show prawie każdej innej rybie ozdobnej.

Warunki utrzymania: Jak hodować danio pręgowanego w sposób odpowiedni dla gatunku?

Danio pręgowany, który należy do rodziny karpiowatych, to ryba żyjąca w ławicy. Aby Danio rerio czuł się dobrze w swoim nowym domu, potrzebuje zatem kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Wskazana jest grupa w liczbie dziesięciu lub więcej ryb.

Ponadto danio pręgowany ma następujące wymagania dotyczące środowiska i jakości wody:

  1. Idealne akwarium

Jeśli chcesz mieć u siebie danio pręgowanego, Twoje akwarium powinno mieć wielkość co najmniej ok. 80 litrów. Z uwagi na to, że rybki te są dobrymi i aktywnymi pływakami, uwielbiają otwartą przestrzeń do pływania w górnej części akwarium.

Jednocześnie czasem też potrzebują ciszy i spokoju. Do tego nadają się gęsto zasadzone obszary na dnie akwarium. Należy dobrze przykryć zbiornik, gdyż ci dobrzy pływacy lubią też wyskakiwać z wody!

  1. Wymagana jakość wody

Jakość wody odgrywa ważną rolę i może mieć ogromny wpływ na zdrowie ryb akwariowych. Aby zapewnić rybom danio najlepsze warunki, należy przestrzegać następujących wartości wody:

  • Wartość dGH (niemiecka twardość całkowita): poniżej 20° (woda miękka)
  • Poziom pH: 6 do 7
  • Temperatura wody: 18 do 26 °C

Żywienie: Czym najchętniej żywi się danio pręgowany?

Ogólnie rzecz biorąc, Danio rerio nie jest wymagającą rybą, co jest również widoczne w kwestii karmienia. Jako wszystkożerca zjada chętnie konwencjonalny suchy pokarm dla ryb, ale także mrożony i żywy pokarmy, taki jak na przykład larwy komarów. Oprócz tego podgryza również części warzyw.

Odpowiedni pokarm dla ryb znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Zachowanie: Z jakimi rybami może być hodowany danio pręgowany?

Jako spokojna ryba żyjąca w ławicy, przedstawiciel tego gatunku czuje się dobrze w grupie, ale również eksploruje akwarium samodzielnie lub w mniejszych grupach.

Bez wahania można ją także socjalizować z większością innych akwariowych ryb ozdobnych. Dobrze nadają się do tego np. badisy błękitnopłetwe lub brzanki sumatrzańskie.

Hodowla: Jak rozmnaża się danio pręgowany?

Danio pręgowane są niezwykle popularne wśród hodowców ryb. Hodowcy mogą się cieszyć z tego, że ryby żyjące w ławicach są łatwe do rozmnażania. Cały ich obowiązek polega na tym, by upewnić się, że po tarle rodzice zostaną usunięci z akwarium hodowlanego, ponieważ są oni drapieżnikami w stosunku do tarła!

Podczas hodowli Danio rerio zaleca się stosowanie wysokiej jakości karmy (np. żywego pokarmu) oraz obsadzanie podłoża mchem jawajskim. Jeśli samica złoży jaja we wczesnych godzinach porannych, pierwsze młode wyklują się po około dwóch dniach. Żywią się one drobnym pokarmem stawowym i infuzoriami.

Zdrowie: Jakie choroby są powszechne u dania pręgowanego?

Jako członkowie rodziny Danionidae (karpiokształtne), przedstawiciele tego gatunku mogą cierpieć na różne choroby ryb. Należą do nich na przykład infekcja grzybicza (grzybica) lub choroba neonowa.

Ze względu na nadmierne rozmnażanie się zwierząt, niektóre mogą się rodzić ze zmianami w skrzelach, które są wtedy spuchnięte, zaczerwienione i odstające. Zwierzęta dotknięte takimi wadami skrzeli żyją znacznie krócej.

Przy dobrym zdrowiu, średnia długość życia dania pręgowanego wynosi około sześciu lat.

Zakup: Ile kosztuje danio pręgowany?

Z reguły każdy dobrze zaopatrzony sklep akwarystyczny oferuje te popularne ryby azjatyckie. Z ceną około dwóch do pięciu złotych za okaz, gatunek ten jest jedną z niedrogich ryb ozdobnych. Ponieważ danio lamparcie to specjalna forma hodowlana, ceny mogą być nieco wyższe.

Pochodzenie: Jakie jest naturalne środowisko dania pręgowanego?

Żywotny Danio rerio mieszka we wschodnioindyjskich i pakistańskich dopływach Gangesu. Jednak ta słodkowodna ryba występuje również w innych rejonach Azji, takich jak Bangladesz, Mjanma czy Nepal.

Preferuje wody stojące i wolno płynące – takie, jak występują głównie na polach ryżowych.

Podsumowanie: Czy danio pręgowany pasuje do mojego akwarium?

Nawet osobie początkującej łatwo jest sobie poradzić z tymi rybami. Jeśli zastosujesz się do zaleceń dotyczących hodowli i karmienia, z pewnością będziesz się móc długo cieszyć ślicznym widokiem danio pręgowanego w Twoim akwarium. Z uwagi na to, że ta ryba ozdobna jest również bardzo chętna do rozmnażania, w razie potrzeby można bez większego wysiłku wyhodować potomstwo.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!