Papugoryby

Jak sama nazwa wskazuje, papugoryby są jednymi z najbardziej kolorowych stworzeń w naszych oceanach. Zamieszkują przede wszystkim tropiki i najlepiej czują się wśród barwnych koralowców. Od pewnego czasu jednak stało się modne trzymanie ich w domowych akwariach.

Papugoryba pływająca wśród raf

Jak wyglądają papugoryby?

Papugoryby występują w różnych podgatunkach i kolorach, ale wszystkie łączy opalizująca, neonowa skóra. W oczy rzucają się także charakterystyczne zęby, które są zrośnięte, tworząc swego rodzaju dziób. Zwierzęta te mierzą od 25 do 40 centymetrów.

Jakie gatunki papugoryb wyróżniamy?

Papugoryby zaliczamy do podrzędu wargaczowatych. Z wyglądu są bardzo podobne do okoni. Naukowcy zakładają, że obecne istnieje dziesięć rodzajów i około 100 gatunków papugoryb. Ponieważ jednak nie wszystkie części oceanów zostały poznane i zbadane, liczba ta może być znacznie wyższa.

Do najbardziej znanych gatunków z tej grupy należą bolbometopon muricatum, papugoryba dwubarwna oraz sparysoma kreteńska, które różnią się od siebie przede wszystkim wielkością i ubarwieniem. Różnić może się również ich tryb życia, w zależności od środowiska, które zamieszkują.

Gdzie występują papugoryby?

Ryby te spotkamy wyłącznie w wodach tropikalnych, czyli miejscach występowania koralowców, wśród których znajdują schronienie, wybierając tam łąki z trawy morskiej oraz skaliste rafy. Występują w Oceanie Indyjskim i Spokojnym, ale także na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Sparysoma kreteńska żyje z kolei na zachodnim wybrzeżu Afryki.

Czym żywi się papugoryba i jak ją karmić?

Ryby te żywią się głównie roślinami. W naturze zjadają przede wszystkim glony i ich pozostałości, ale także małe organizmy takie jak plankton.

Niektóre z nich gustują też w koralowcach. Jeśli trzymamy papugoryby w akwarium, możemy karmić je na przykład suchym pokarmem dla rybek lub pokarmem mrożonym.

Jeśli na dnie akwarium posadzimy koralowce porośnięte glonami, ryby natychmiast się nimi pożywią. Smacznym przysmakiem są także pływające krewetki.

Papugoryba w trakcie snu © Chr. Suttrop / stock.adobe.com

Co należy wziąć pod uwagę, trzymając papugoryby w akwarium?

Jeśli trzymamy te zwierzęta w naszym domowym zbiorniku, powinnyśmy stworzyć im warunki możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które panują w ich rodzimych wodach. Oznacza to, że temperatura wody powinna wynosić co najmniej 24°C i nie więcej niż 27°C.

Ponadto ważne jest zapewnienie papugorybie odpowiedniej przestrzeni – zbiornika o co najmniej 3.000 litrów pojemności. Najlepszym wyborem jest akwarium rafowe obsadzone koralowcami oraz glonami. Wówczas zwierzęta mogą odżywiać się samodzielnie.

Na 500 litrów wody powinno przypadać około 200 koralowców kamiennych. Aby papugoryby czuły się komfortowo, woda powinna mieć odczyn lekko zasadowy. Bezpieczna wartość pH wynosi od 6,5 do 7,5. Zalecana twardość wody zawiera się natomiast w przedziale od 2 do 25 dH.

Papugoryby można trzymać w grupach, pod warunkiem, że będą miały zapewnioną odpowiednią ilość miejsca. Możliwa jest także socjalizacja z innymi rybami, takimi jak brzanka sumatrzańska, bocja wspaniała czy tetra cesarska.

Jak utrzymać papugoryby w zdrowiu?

W warunkach akwariowych zwierzęta te mogą bez problemu żyć od 10 do 15 lat, o ile mają do dyspozycji wystarczającą przestrzeń i właściwe pożywienie.

Oznaką zdrowia ryb jest duży apetyt. Jeśli więc odmawiają jedzenia, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Ważne jest, aby woda była wysokiej jakości i nie była zanieczyszczona szkodliwymi substancjami. Dlatego należy zdecydować się na skuteczny system filtrów zewnętrznych i wymieniać 20 procent wody co najmniej raz w tygodniu.

Jeśli chcemy zająć się również hodowlą, pamiętajmy, że papugoryby łączą się w pary po osiągnięciu wieku około półtora roku. Do tego momentu wszystkie osobniki są hermafrodytami i dopiero wówczas zmieniają płeć.

Gdzie można kupić papugoryby?

Aby kupić papugorybę, należy najpierw zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie zoologicznym, posiadającym dział akwarystyczny, który wyjaśni nam, jakie wymagania mają te zwierzęta. Będziemy mogli wówczas upewnić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić im warunki utrzymania odpowiednie dla gatunku. Alternatywą są oczywiście hodowcy i sprzedawcy internetowi. Papugoryby możemy zamówić na różnych platformach, które dostarczają je do domów za pośrednictwem profesjonalnej firmy kurierskiej.

Trzymanie papugoryb w akwarium w skrócie

  • Papugoryby to zwierzęta tropikalne, które zamieszkują wiele obszarów oceanów na świecie.
  • Do ich hodowli niezbędne jest przestronne akwarium.
  • Odżywiają się głównie glonami, znajdującymi się w rafach koralowych,
  • I to one powinny być podstawą ich zdrowego żywienia.
  • To, co sprawia, że papugoryba jest tak fascynująca, to jej opalizujący i barwny wygląd.
  • Zasadniczo, papugoryby można trzymać w parach lub w małych grupach.
  • Bardzo istotna jest obecność koralowców w akwarium.
Najczęściej polecane
8 min

Pawie oczko (gupik)

Gupiki, zwane też pawimi oczkami, cechuje różnorodność kolorystyczna i odporność na drobne błędy w utrzymaniu. Dowiedz się więcej!