Pododermatitis u psa musi być leczone. To, jaki rodzaj leczenia, oprócz podawania leków wspomagających (takich jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe) i regularnej higieny ran będzie konieczny, zależy od przyczyny dolegliwości.
Dlatego tak ważne jest, by pies z podejrzeniem zapalenia skóry podeszwy został zbadany przez lekarza weterynarii, nawet jeśli postawienie diagnozy i leczenie miałoby zająć trochę czasu.
Co zrobić, gdy pies wylizuje bolące miejsca na łapach?
Wylizywanie jest naturalną reakcją psa na ból i stan zapalny, ale musimy je bezwzględnie eliminować. W przeciwnym razie pies wprowadzi do rany zarazki, które spowodują zaostrzenie stanu zapalnego.
Aby temu zapobiec, zaleca się zastosowanie środków pomocniczych, takich jak kołnierz, bandaże na łapy czy specjalne buty.
Celowane leczenie choroby podstawowej
Skuteczne leczenie pododermatitis uwarunkowane jest wykryciem przyczyny leżącej u jego podstaw. Do możliwych sposobów leczenia zaliczamy, na przykład:
- operacyjne usunięcie ciał obcych
- laserowe usunięcie torbieli
- antybiotykoterapia w przypadku infekcji bakteryjnych
- leki przeciwhistaminowe w przypadku alergii
Kiedy nic nie pomaga
Bardzo ciężkie przypadki zapalenia skóry podeszwy u psów mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym, polegającego na połączeniu poszczególnych lub wszystkich palców psa, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych w przestrzeniach międzypalcowych.