Zapalenie skóry podeszwy u psów (pododermatitis) This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pododermatitis

Pododermatitis może mieć różne przyczyny, na przykład uraz, a wylizywanie chorego miejsca przez psa sprzyja rozwojowi infekcji.

Zdrowe łapy psa są podstawą jego aktywnego życia. Wszelkie urazy lub choroby w ich obrębie, takie jak zapalenie skóry podeszwy (pododermatitis) wpływają na jakość życia zwierzęcia i powodują ból. Dowiedz się, jak je rozpoznać i jak pomóc cierpiącemu na nie psu.

Czym jest zapalenie skóry podeszwy u psów?

Pododermatitis u psów jest stanem zapalnym łap. Termin ten pochodzi od greckich słów podo (łapa) i dermatitis (zapalenie skóry).

Ponieważ psy potrzebują swoich łap w prawie każdej sytuacji, bolesny stan zapalny może ograniczyć ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc psu możliwie jak najwcześniej i zapobiec rozwojowi infekcji.

Które psy są szczególnie narażone na zapalenie skóry podeszwy?

Pododermatitis może dotknąć każdego psa, niezależnie od wieku, płci czy rasy, aczkolwiek czynnikiem predysponującym do jego wystąpienia może być waga. W przypadku psów dużych ras mogą pojawić się szczególnie ciężkie przypadki dolegliwości, ponieważ ich stosunkowo duża masa mocniej obciąża łapy podczas chodzenia i stania niż ma to miejsce w przypadku małych psów.

Badanie łapy psa pod kątem stanów zapalnych
Aby dobrać odpowiednią terapię dla czworonogów dotkniętych zapaleniem skóry podeszwy, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań.

Opiekunowie psów rozpoznają stan zapalny w obrębie łap swoich podopiecznych po tym, że częściej je liżą, a nawet gryzą.

W miarę rozwoju stanu zapalnego często pojawiają się objawy przypominające zapalenie skóry z wylizywania, takie jak:

  • obrzęk i zaczerwienienie skóry
  • wyczuwalna podniesiona temperatura w miejscach dotkniętych zapaleniem
  • bolesne pęknięcia w przestrzeniach międzypalcowych
  • oznaki stresu

Psy cierpiące na stany zapalne łap przejawiają mniejszą chęć do ruchu niż zazwyczaj lub w ogóle unikają poruszania się i obciążania bolącej kończyny.

Rasy psów podatne na rozwój pododermatitis

Niektóre rasy o masywnej budowie, takie jak boksery, buldogi czy labradory mogą cierpieć na szczególną postać zapalenia skóry podeszwy. W ich przypadku choroba objawia się często w formie zapalenia lub torbieli mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeśli zauważymy zmiany skórne na łapach psa lub inne objawy chorobowe, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Bez badania i wdrożenia odpowiedniego leczenia, stan zapalny może się rozprzestrzeniać, powodując poważne owrzodzenia.

Podczas wizyty u lekarza weterynarii ważne jest, aby odpowiadać na jego pytania tak wyczerpująco, jak to tylko możliwe. Zbada on łapy psa, aby znaleźć ewentualne objawy, mogące wskazywać na pododermatitis, takie jak ciała obce czy pasożyty.

Diagnoza na podstawie pobranej próbki skóry

Kiedy na zewnątrz nic nie wskazuje na tę dolegliwość, dalszych wskazówek może dostarczyć badanie próbki skóry. W niektórych przypadkach, np. inwazji roztoczy, badanie zeskrobin skóry pod mikroskopem jest jedyną metodą diagnostyczną.

Wykluczenie alergii

Jeśli podejrzewamy istnienie alergii, warto przeprowadzić test alergiczny, aby ją potwierdzić.

Dowiedz się, jak rozpoznać alergię u psa w magazynie dla psów zooplus.

Pododermatitis u psa musi być leczone. To, jaki rodzaj leczenia, oprócz podawania leków wspomagających (takich jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe) i regularnej higieny ran będzie konieczny, zależy od przyczyny dolegliwości.

Dlatego tak ważne jest, by pies z podejrzeniem zapalenia skóry podeszwy został zbadany przez lekarza weterynarii, nawet jeśli postawienie diagnozy i leczenie miałoby zająć trochę czasu.

Co zrobić, gdy pies wylizuje bolące miejsca na łapach?

Wylizywanie jest naturalną reakcją psa na ból i stan zapalny, ale musimy je bezwzględnie eliminować. W przeciwnym razie pies wprowadzi do rany zarazki, które spowodują zaostrzenie stanu zapalnego.

Aby temu zapobiec, zaleca się zastosowanie środków pomocniczych, takich jak kołnierz, bandaże na łapy czy specjalne buty.

Celowane leczenie choroby podstawowej

Skuteczne leczenie pododermatitis uwarunkowane jest wykryciem przyczyny leżącej u jego podstaw. Do możliwych sposobów leczenia zaliczamy, na przykład:

  • operacyjne usunięcie ciał obcych
  • laserowe usunięcie torbieli
  • antybiotykoterapia w przypadku infekcji bakteryjnych
  • leki przeciwhistaminowe w przypadku alergii

Kiedy nic nie pomaga

Bardzo ciężkie przypadki zapalenia skóry podeszwy u psów mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym, polegającego na połączeniu poszczególnych lub wszystkich palców psa, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych w przestrzeniach międzypalcowych.

Stan zapalny skóry podeszwy u psa mogą powodować różne choroby. Często są to schorzenia autoimmunologiczne, osłabiające układ odpornościowy zwierzęcia, stanowiące pożywkę dla patogenów.

Jeśli przenikną przez skórę łapy, mogą powodować nawracające stany zapalne. Do najczęstszych przyczyn zapalenia skóry podeszwy u psów zaliczamy:

  • Alergie: Psy mogą być wrażliwe na różne alergeny, które między innymi powodują stany zapalne w obrębie łap. Może to być na przykład ślina pcheł.
  • Urazy i ciała obce: Każdy uraz łapy spowodowany ciałami obcymi, na przykład kłosami lub wrastającymi czy wyrwanymi pazurami może prowadzić do stanów zapalnych podeszwy.
  • Przyczyny zakaźne: Kolejnym powodem mogą być choroby zakaźne, wywoływane, między innymi przez pasożyty (nużeńce, tęgoryjce, swędziki jesienne) czy bakterie, takie jak gronkowce lub grzyby, np. grzyby skórne.

Zapalenie skóry podeszwy jest często frustrujące nie tylko dla psa, ale również jego opiekuna. Nie zawsze bowiem uda się je całkowicie wyeliminować i zdarza się, że przechodzi w postać chroniczną z częstymi nawrotami.

Aby więc pomóc psu w dłuższej perspektywie, ważna jest jak najwcześniejsza konsultacja z lekarzem weterynarii i przestrzeganie jego zaleceń. Zbyt wczesne przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby, nawet wówczas, gdy wydaje się, że objawy ustępują.

Profilaktyka: Czy można zapobiec zapaleniu skóry podeszwy u psa?

O uraz łapy u czworonoga nie jest trudno. Może zdarzyć się podczas zabawy w lesie z innym psem, w wyniku zadrapania pazurem czy wniknięcia drzazgi.

Takie skaleczenie można bardzo łatwo przeoczyć, a zawsze istnieje ryzyko, że prędzej czy później w jego wyniku pojawi się stan zapalny. Również alergie są często rozpoznawane dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Dlatego w zasadzie nie ma sposobu na uniknięcie zapalenia skóry podeszwy u psów.

Regularna pielęgnacja i kontrola łap

Uważni opiekunowie psów potrafią zauważyć pododermatitis na wczesnym etapie, dzięki czemu są w stanie szybko wdrożyć leczenie, a tym samym zwiększyć szanse na szybszy powrót do zdrowia ich pupila.

Zasadniczo warto regularnie badać palpacyjnie psa i sprawdzać łapy pod kątem ewentualnych urazów i w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii oraz rzetelnie wykonywać wszystkie zabiegi przez niego zalecone.

Pomogą Ci w tym nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji łap psa.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane