Kłos u psa This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kłos u psa w przedniej łapie

Kilka kłosów utkwiło w przestrzeni międzypalcowej psa.

Wyczuwasz guzek lub zgrubienie pod skórą Twojego psa? A może pękł ropień obecny na jego skórze i z rany wypływa ropna wydzielina? Sprawcą może być kłos u psa. Czym są dokładnie kłosy i jak się ich pozbyć?

Czym jest kłos?

Kłosy to niewielkie części różnych gatunków zbóż lub traw, otaczające ziarno. Zazwyczaj mają one niewielkie wąsy i zadziory, które mogą bardzo łatwo wplątać się w sierść naszego podopiecznego.

Z długimi kłosami mamy do czynienia głównie w przypadku jęczmienia (np. jęczmień płonny) i traw polnych. Krótkie kłosy mają niektóre odmiany żyta, a z kolei pszenica i orkisz nie posiadają ich wcale.

Kiedy jest największe podobieństwo złapania kłosa przez psa?

W krajach Europy Środkowej, szczyt występowania kłosów zbóż i traw przypada na okres między czerwcem a wrześniem. W południowych rejonach, zboża i trawy mogą wykształcić kłosy również w pozostałych miesiącach, dlatego wybierając się na spacer z naszym podopiecznym, zwracajmy uwagę na otaczające nas rośliny.

Kłos u psa o jasnej sierści
Kłosy z łatwością przyczepiają się do sierści psa.

Czy kłos u psa jest niebezpieczny?

Nie lekceważmy nigdy zdrowotnych konsekwencji wynikających z wbitego kłosa u naszego psa. Co prawda powierzchowne rany spowodowane przez kłosy zazwyczaj goją się szybko, ale ich wbicie się w głębsze warstwy skóry może powodować poważniejsze konsekwencje.

W zależności od lokalizacji kłosa, pies może wykazywać różne objawy, a gdy na przykład kłos przebił skórę i uszkodził inne organy, takie jak płuca, skutki mogą być niestety poważne.

Objawy: Jak rozpoznać kłos u psa?

Jeśli kłos nie przebił się głębiej, z reguły zobaczymy go lub wyczujemy na skórze psa. Generalnie jednak objawy obecności kłosa zależą w dużym stopniu od głębokości i miejsca, w którym utkwił:
Jeżeli na przykład kłos wbije się pod powiekę, może poważnie uszkodzić oko, a w najgorszym wypadku spowodować utratę wzroku. W takiej sytuacji pies będzie często mrugał oczami lub drapał je natarczywie.

Z kolei kłos wbity w łapę lub na przykład w okolice pachy może prowadzić do trudności w poruszaniu się czy kulawizny, a kłos w kanale słuchowym sprawi, że pies będzie potrząsał głową lub próbował, tak jak w przypadku kłosa w oku, pozbyć się dokuczliwości uporczywie się drapiąc.

Kiedy kłos powoduje poważniejsze konsekwencje

Jeżeli kłos wniknie głębiej w skórę psa, może wraz ze znajdującym się na nim brudem i bakteriami wywołać stan zapalny w wyniku, którego uszkodzona tkanka zacznie puchnąć, czerwienić się i boleć. Ponadto, może spowodować rozwój ropnia.

W zależności od umiejscowienia kłosa, możemy wyczuć pod skórą psa niepozwalające przemieścić się zgrubienie. Kłos w uchu jest często powodem zapalenia ucha, a kłos, który dotrze do płuca, może wywołać zapalenie płuc.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Jeżeli kłos nie wbił się głęboko i pies pozwoli nam go usunąć, zazwyczaj na tym zabieg się skończy – pod warunkiem, że będziemy ostrożni i nie wprowadzimy do rany żadnych zarazków. Dlatego pamiętajmy, aby starannie umyć ręce i do usunięcia ciała obcego użyć sterylnej pęsety.

Jeśli natomiast kłos znajduje się w niewygodnym miejscu lub pod palcami wyczuwamy jedynie jego fragment, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, który sprawdzi czy sprawcą dolegliwości rzeczywiście jest kłos czy może inne ciało obce, a może zupełnie inna dolegliwość.

Diagnoza: Jak rozpoznać kłos u psa?

Postawienie właściwej diagnozy przez lekarza weterynarii będzie zależało od umiejscowienia i głębokości wbicia się kłosa u psa. Jeżeli nie jest on widoczny z zewnątrz, a pod skórą utworzyło się zgrubienie, możemy mieć do czynienia z inną dolegliwością, na przykład z nowotworem.

Jeżeli na pierwszy rzut oka nie widzimy ropnia, lekarz weterynarii może pobrać wycinek tkanki w celu wykluczenia lub potwierdzenia choroby nowotworowej. Następnie próbka zostanie wysłana do specjalistycznego laboratorium do badania, które określi czy w analizowanej zmianie toczy się proces zapalny czy nowotworowy.

Leczenie: Jak przebiega leczenie wbitego kłosa u psa?

Kłosy, które nie utkwiły głęboko w skórze zwierzęcia nie wymagają na ogół specjalnego leczenia weterynaryjnego – wystarczy usunąć je ze skóry i dokładnie oczyścić ranę.

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy ciało obce utkwiło w okolicy oczu, głębszych warstwach skóry czy nawet w organach wewnętrznych – w takim przypadku może okazać się konieczne usunięcie go podczas zabiegu chirurgicznego, który przeprowadza się zazwyczaj w obarczonym ryzykiem znieczuleniu.

Ponadto, pies dostanie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub antybiotyki w celu zwalczenia ewentualnej infekcji bakteryjnej.

Kłos u psa wbity podczas zabawy na polu
Podczas zabawy na łące czy polu, kłos z łatwością może wbić się w skórę psa.

Przyczyny: Jakie są czynniki powodujące wbicie się kłosa u psa?

Zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy na polach jest sucho, a porastające je trawy są twarde, prawdopodobieństwo, że kłos wbije się w skórę psa lub zostanie przez niego połknięty jest duże.

Często dzieje się tak, gdy opiekunowie psów grają z psami w piłkę lub rzucają frisbee. Podczas szybkiego biegu i gwałtownego zatrzymania, kłosy mogą bez trudu wbić się w skórę naszego podopiecznego i nierzadko przemieścić się w inne miejsce – podczas ciągłego ruchu kłos migruje i może wniknąć w głębsze warstwy skóry. Kłos może również dostać się do układu oddechowego psa wraz z wdychanym powietrzem.

Jako że ciała obce nigdy nie są sterylne i zazwyczaj są zanieczyszczone patogenami środowiskowymi (np. bakteriami lub zarodnikami grzybów), które mogą bez problemu namnażać się w ciepłym i wilgotnym środowisku, reakcja zapalna jest więcej niż pewna.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia wbitego kłosa u psa?

Ponieważ kłos może utkwić w praktycznie każdej części ciała psa, uogólnione rokowanie nie jest możliwe.

Generalnie jednak można założyć, że skutki działania kłosów, które nie wbiły się głęboko w skórę psa są dużo łatwiejsze w leczeniu niż tych, które utkwiły głębiej. Szczególnie niebezpieczne są kłosy, które dostały się w okolicę oka lub innych narządów, ponieważ mogą wywołać dużo poważniejsze konsekwencje.

Zapobieganie: Tak uchronisz swojego psa przed wbiciem się kłosa

Nie zawsze można zapobiec wbiciu się kłosa u psa, ale można zmniejszyć ryzyko takiego wydarzenia, stosując się do kilku wskazówek:

  • Zadbajmy o to, aby w lecie nasz pies nie biegał po wysokich trawach.
  • Po spacerze (zwłaszcza w cieplejszych miesiącach) sprawdźmy sierść i łapy psa pod kątem obecności ciał obcych, takich jak kłosy, i usuwajmy je na bieżąco.
  • Regularnie wyczesujmy psa.
  • Od czasu do czasu sprawdźmy skórę psa, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zmiany w jej obrębie, takie jak narośle czy zgrubienia.

Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane