Łapa psa: Budowa, funkcja i pielęgnacja This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies podający łapę opiekunowi

Psie łapy są małym cudem natury.

Na łapach spoczywa cały ciężar psa, w związku z czym są mocno eksploatowane każdego dnia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby były w dobrej kondycji. Jednak jak stwierdzić, czy łapy psa są zdrowe i jak o nie dbać? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące psich łap znajdziesz w niniejszym artykule.

Budowa: Jak jest zbudowana łapa psa?

Wielu opiekunów psów nie zwraca szczególnej uwagi na łapy swoich podopiecznych. Bardziej interesują się tym, czy sierść ich pupili jest błyszcząca, a ich spojrzenie tak urocze jak zwykle. A przecież łapy psa są dla niego bardzo ważne – stanowią jego fundament.

Aby wcześnie wykryć ewentualne patologiczne zmiany w ich obrębie i tym samym zaoszczędzić psu późniejszego cierpienia, warto znać ich budowę.

Kości w psich łapach zapewniają im oparcie i nadają kształt. Przednie łapy psa składają się z pięciu różnej długości palców (Digiti manus), które z kolei podzielone są na kolejne kości. Pierwszy palec jest skrócony, podczas gdy trzeci i czwarty są najdłuższe.

Tylne łapy zbudowane są podobnie do przednich, ale mają tylko cztery palce, co sprawia, że są nieco mniejsze niż przednie.

Ruchy takie jak rozciąganie czy zginanie możliwe są dzięki wielu małym stawom i mięśniom obecnym we wszystkich czterech łapach, a ich uszkodzenia mogą ograniczać ruchomość łap.

Na każdej łapie pies posiada opuszki (tori), będące nieowłosionymi obszarami na spodzie łapy:

  • Przednia łapa: Pięć opuszek palcowych, jedna opuszka śródręczna i jedna opuszka nadgarstkowa
  • Tylna łapa: Cztery opuszki palcowe, jedna opuszka śródstopowa i jedna opuszka nadgarstkowa

Dzięki temu, że opuszki składają się z grubej warstwy tkanki podskórnej, tłuszczu i mięśni, chronią łapy psa podczas poruszania się po nierównym terenie.

Pazury osadzone są w łożyskach i otoczone naczyniami krwionośnymi. Jeśli więc obetniemy je zbyt krótko, możemy je niezamierzenie otworzyć, wywołując silne krwawienie.

Pies jako zwierzę chodzące na palcach

Jako stopochody, ludzie poruszają się stawiając całe stopy na podłożu, podczas gdy psy chodzą właściwie tylko na palcach i stąd nazywane są palcochodami.

Zaletą takiego sposobu poruszania się jest to, że umożliwia ono osiąganie większych prędkości niż w przypadku człowieka.

Zbliżenie łapy psa
Łapa posiada cztery lub pięć opuszek palcowych, jedną opuszkę śródręczną/śródstopową i jedną opuszkę nadgarstkową. Dzięki grubej wyściółce, opuszki chronią łapy przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego.

Funkcja: Czym charakteryzuje się łapa psa?

Chociaż psy nie potrafią chwytać przedmiotów łapami, tak jak robią to ludzie dzięki kciukom, psie łapy i ludzkie dłonie i stopy spełniają podobne funkcje.

Łapy psa mają na przykład swój udział w typowym zachowaniu czworonogów, takim jak szybkie bieganie czy skradanie się podczas polowania. Są również ważnymi amortyzatorami, chroniąc stawy i kości przed urazami podczas ruchu.

Poza tym, w łapach znajduje się wiele małych gruczołów zapachowych, które są niezbędne psu do znaczenia terytorium. Dzięki nim pies zostawia swój unikalny zapach, będący swoistą wizytówkę zapachową.

Zdrowie: Jakie są typowe choroby łap?

Łapa psa jest bardzo wytrzymała i za sprawą swojej budowy dobrze zabezpieczona przed wieloma wpływami środowiska. Niemniej jednak, uniknięcie pewnych dolegliwości jest czasami niemożliwe. Oprócz chorób, takich jak nowotwory (np. guzy z komórek tucznych), łapy psa mogą doznać rozmitych urazów:

Rany opuszek

Opuszki łap psów potrafią wiele wytrzymać, ale niektóre obciążenia, na przykład spowodowane ostrymi kawałkami szkła czy szpiczastymi paznokciami mogą narazić je na szwank. Największym zagrożeniem dla opuszek łap są więc urazy spowodowane ciałami obcymi.

Szczególnie nieprzyjemne są te wywołane przez kłosy, które lubią wbijać się w przestrzenie między palcami i powoli wwiercać przez skórę do wnętrza łapy. Aby temu zapobiec należy regularnie kontrolować łapy psa, zwłaszcza po zabawie na letniej łące.

Urazy pazurów

Czasami może zdarzyć się, że podczas szaleństw na placu zabaw dla psów, pies wyrwie sobie pazur. Również podczas biegania po ruchomych schodach czy metalowych kratach na mieście pies może utknąć między szczelinami i próbując oswobodzić się wyrwać pazur.

Urazy pazurów mogą powodować silne krwawienie, w wyniku czego może także szybko dojść do infekcji, jeśli obecne w środowisku patogeny dostaną się do wnętrza rany. Dlatego wszelkie urazy w ich obrębie należy jak najszybciej opatrzyć i pokazać lekarzowi weterynarii.
W przeciwnym razie otwieramy drogę bakteriom, co w najgorszym wypadku może skończyć się koniecznością amputacji kończyny.

Co zrobić w przypadku urazu łapy?

Ponieważ urazy łap mogą być dla psa bardzo bolesne, podczas ich opatrywania należy uważać, aby pies nas nie ugryzł. Warto wówczas poprosić o pomoc drugą osobę, a najlepiej założyć psu kaganiec.

Jak postępować w przypadku urazu łapy u psa dowiesz się w opracowanym przez nas artykule: Urazy łap u psa: Pierwsza pomoc

Aby zapobiec infekcjom bakteryjnym, po wstępnym opatrzeniu rany należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, który usunie ewentualne głębiej położone ciała obce lub zranienia.

Jak wygląda stan zapalny łapy psa?

Zdrowe łapy psa są z reguły gładkie i miękkie. Stan zapalny rozpoznamy po tym, że łapa jest zaczerwieniona i spuchnięta. Pies będzie częściej lizał zmieniony chorobowo obszar, co zwykle pogarsza sytuację i podwyższa temperaturę łapy, co może z kolei sprzyjać powstawaniu ropni.

Właściwa pielęgnacja łap psa

Łapy są bardzo ważne dla zdrowia psa i dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Sprawdzajmy je i czyśćmy regularnie, przede wszystkim po powrocie ze spaceru. Nie zapominajmy także o przycinaniu pazurów – najlepiej specjalnymi nożyczkami.

Uwaga podczas niskich temperatur i opadów śniegu

Jeśli łapy naszego psa porasta długa sierść, można ją delikatnie przyciąć między palcami, zwłaszcza zimą. Dzięki temu zapobiegniemy zbijaniu się włosów ze śniegiem.

Nadwyrężone zimnem łapy będą nam wdzięczne za smarowanie ich opuszek łagodnym kremem lub balsamem – zaaplikujmy go również na przestrzenie międzypalcowe.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane