Reakcja alergiczna może występować w różnym nasileniu. Jednak najczęściej objawia się lekkim lub silnym świądem, dlatego cierpiące na nią zwierzęta drapią lub gryzą dotknięte nią miejsca, co może prowadzić do samookaleczeń, a w konsekwencji do powstawania strupów.
Stopniowo skóra może stać się zgrubiała i mogą tworzyć się na niej grudki, co szczególnie często zdarza się w przypadku owczarków niemieckich.
Powszechnymi konsekwencjami alergii jest również wypadanie sierści (łysienie) i zwiększona pigmentacja skóry.
Stany zapalne
W wyniku ciągłego skubania i wylizywania dotkniętych alergią partii skóry, w niedługim czasie pojawiają się infekcje bakteryjne. Alergii nierzadko towarzyszy również grzybica (malassezia pachydermatis).
Wynikające z tego stany zapalne skóry mogą się objawiać w postaci dolegliwości zwanej hot spot, czyli ostrego, sączącego się zapalenia skóry.
Które obszary skóry są szczególne narażone na alergię?
Zmiany skórne związane z alergicznym pchlim zapaleniem skóry u psów pojawiają się zazwyczaj w konkretnych obszarach ciała, takich jak:
- brzuch
- kończyny (uda)
- boki
- biodra
- grzbiet (zwłaszcza w tylnej części)
- nasada i górna część ogona
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?
Alergiczne pchle zapalenie skóry u psów może objawiać się w różny sposób. W zależności od rodzaju alergii, pierwsze objawy pojawiają się w różnym czasie.
Mogą wystąpić w ciągu 15–20 minut (typ 1), mogą również pojawić się dopiero po jednym, dwóch dniach (typ 4) od ukąszenia pchły. Istnieje jeszcze typ pośredni, w przypadku, którego objawy pojawiają się po około trzech do ośmiu godzin po kontakcie ze śliną pasożyta.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Czasami jako opiekun psa możesz samodzielnie wykryć pchły w sierści swojego podopiecznego i podjąć odpowiednie środki (przeciwpchelne i higieniczne).
Jeśli stan psa nie poprawi się po ich zastosowaniu lub pies będzie wykazywał objawy choroby bez wyraźnych dowodów na inwazję pcheł, wówczas warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Uwaga na wstrząs anafilaktyczny
Jeśli u psa wystąpi silna reakcja nadwrażliwości, taka jak wstrząs anafilaktyczny, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, jest to bowiem stan zagrożenia życia zwierzęcia. Objawia się on utratą przytomności, dusznościami i silnymi wymiotami.
Wskazówki dotyczące postępowania w nagłych wypadkach znajdziesz w naszym artykule dotyczącym pierwszej pomocy dla psów.