Czy psy potrafią kochać? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Miłość wśród psów i ich opiekunów

Zażyła więź między psem a człowiekiem może wyglądać jak miłość. Ale czy psy potrafią kochać?

Opiekunowie psów są zgodni: Psy potrafią odczuwać miłość. Ale co obecna nauka odpowiada na pytanie „Czy psy potrafią kochać”? Odpowiedź znajdziesz poniżej:

Czy psy potrafią kochać? Oto, co mówi nauka

Miłość jest prawdopodobnie jedną z najsilniejszych emocji, jakie znamy jako ludzie – to uczucie wewnętrznego połączenia z drugą istotą.

W ostatnich latach zainteresowanie naukowców zachowaniem i psychologią zwierząt domowych, w tym psów, stale rośnie. Celem coraz większej ilości badań jest sprawdzenie czy psy świadomie postrzegają emocje i w jaki sposób je wyrażają – zwłaszcza w odniesieniu do umiejętności kochania.

Wielu badaczy zakłada, że psy wykształciły specjalny rodzaj komunikacji, aby porozumiewać się z ludźmi. I wydaje się, że właśnie dlatego opiekunowie psów zakładają, że ich pupile doskonale ich rozumieją.

Na przykład według badaczy psy precyzyjnie wyczuwają ton głosu swoich opiekunów. W badaniu z 2021 roku opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy postawili hipotezę, że psy potrafią odróżnić działania zaplanowane i przypadkowe podejmowane przez ich ludzkich opiekunów.

Natomiast badanie z 2019 roku opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Science wykazało, że określony mięsień wokół oczu odpowiedzialny jest za charakterystyczne, rozczulające opiekunów psie spojrzenie. Wilki z kolei nie mają tej partii mięśni.

Można przypuszczać, że psy nauczyły się tego pełnego emocji spojrzenia dopiero w toku historii ewolucji – jako krok w stronę emocjonalnej komunikacji z człowiekiem. Wyraz pyszczka naśladuje smutną minę opiekuna psa, dając tej osobie poczucie troski.

Rozczulający wzrok psa
Psy nauczyły się robić „szczenięce spojrzenie”, żyjąc z ludźmi.

Nauka wielokrotnie obserwowała, że organizm psa uwalnia oksytocynę, gdy wchodzi w pozytywne interakcje z człowiekiem. Ta niezwykła substancja semiochemiczna znana jest również jako „hormon przytulania” lub „hormon miłości” i wywołuje poczucie połączenia z drugą osobą.

Duży jej wzrost występuje na przykład w interakcjach między matkami i ich dziećmi lub u par zakochanych. Obserwacje te sugerują więc, że psy mogą budować głęboką więź z ludźmi.

Naukowcy wciąż nie są zgodni co do tego, czy jest to rzeczywiście romantyczne uczucie miłości – tak jak ludzie rozumieją to określenie. Zamiast tego wzrost poziomu oksytocyny ma raczej wywoływać więź rodzinną.

Większość miłośników psów wie, że psi zmysł węchu jest szczególnie silny. Ale czy wiesz, że psy potrafią odczytywać również emocje na podstawie zapachów?

Korzystając z rezonansu magnetycznego – procedury obrazowania pokazującej struktury i funkcje narządów, amerykańscy badacze z Uniwersytetu Emory’ego w Atlancie wykazali, że znane zwierzętom zapachy aktywują układ nagrody w ich mózgach.

Podobny mechanizm uruchamia się u ludzi, gdy patrzą na zdjęcia ukochanych osób. Obserwacje sugerują więc, że psy wykorzystują zapachy do odczuwania pozytywnych uczuć.

Dowody miłości: W jaki sposób pies okazuje miłość do człowieka i innych przedstawicieli swojego gatunku?

Kiedy ludzie są w sobie zakochani, chcą spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Tu pocałunek, tam uścisk – to najwyraźniejsze oznaki miłości pomiędzy ludźmi. Ale w jaki sposób psy wyrażają swoją sympatię?

Miłość pomiędzy psem a człowiekiem

Jako najlepsi przyjaciele człowieka, psy są naszymi wiernymi towarzyszami od wielu stuleci. Jeśli między Tobą a Twoim psem istnieje zażyła relacja, pies będzie szukał Twojej bliskości.

Inne pieszczoty, takie jak lizanie rąk lub przytulanie, również wskazują, że nawiązałeś świetną relację ze swoim psem.

Miłość wśród psów

Wykazano także, że gdy psy bawią się ze sobą, ich poziom oksytocyny wzrasta. Nie ma tu jednak mowy o zauroczeniu. Zwierzęta budują raczej wzajemne zaufanie, aby móc się o siebie troszczyć.

Hormon ten pomaga zwierzętom rozwinąć wspólny instynkt obronny umożliwiający długotrwałe wspólne życie. Podobno psy doświadczają również uczuć podobnych do złamanego serca po rozstaniu. Mówi się, że można to zauważyć poprzez smutny wyraz pyska lub skomlenie.

Para psów na łące
Podczas zabawy organizm psa uwalnia hormon szczęścia – oksytocynę.

Podsumowanie: Czy psy potrafią kochać?

Do niedawna naukowcy zakładali, że psy nie odczuwają bólu ani emocji takich jak strach czy miłość. Jednak teraz jest już jasne: Najnowsze dowody sugerują, że psy mogą cierpieć z powodu zranionych uczuć lub tworzyć głębokie więzi emocjonalne między sobą lub z ludźmi.

Należy jednak zachować ostrożność. Ze względu na złożoność tego tematu obecny poziom wiedzy jest nadal zbyt ograniczony, aby wyciągać ostateczne wnioski. Nawet jeżeli wydaje się, że Twój pies Cię kocha, kiedy go przytulasz, nie przypisuj mu cech ludzkich.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane