Dlaczego mój pies mnie liże?

pies liże po twarzy

Miękki język psa na skórze – niektórzy miłośnicy psów lubią to uczucie, inni niekoniecznie chcą mieć kontakt z mokrym od śliny językiem psa. Tylko dlaczego psy w ogóle używają języka w ten sposób? Tłumaczymy, dlaczego psy lubią lizać ludzi.

Lizanie jako interakcja społeczna

Lizanie u psa należy do pierwszych zachowań społecznych, których szczenięta się uczą. Nawet niemal zaraz po urodzeniu psia mama oblizuje swoje młode. Lizanie ma generalnie służyć wytworzeniu więzi, czyszczeniu młodych oraz masażowi ich brzuszków po posiłkach. Szczenięta naśladują matkę i liżą się między sobą za jej przykładem. Od samego początku życia pieska lizanie należy więc do repertuaru jego zachowań. Wiele psów w swoim dorosłym życiu z chęcią kontynuuje te czynności. Inne jednak rzadziej wyciągają języki do lizania. Czy pies wykazuje tendencje do lizania czy też niekoniecznie, zależy od jego charakteru.

Dlaczego psy liżą ludzi

Istnieje wiele różnych powodów, dlaczego psy wyciągają języki i liżą ludzi czy siebie nawzajem. Patrząc na całokształt mowy ciała psa oraz sytuację, jaka skłoniła go do konkretnego sposobu zachowania, z pewnością można lepiej pupila zrozumieć – ocenić optymalnie, dlaczego pies Cię liże.

Pies okazuje swoją sympatię

Psy okazują za sprawą lizania człowieka swoją sympatię nawet częściej niż koty. Podobnie często da się zaobserwować w grupie psów wzajemne lizanie się w czasie odpoczynku zwierząt. W obu przypadkach lizanie ma służyć przyjacielskiemu powitaniu czy wyrażeniu radości lub przyjaźni.

YT channel 1000x160

Lizanie na uspokojenie

Psy liżą człowieka, kiedy ten się złości czy stresuje, kiedy kłóci się z kimś przez telefon lub… fałszywie śpiewa. Dla psa są to sygnały, że człowieka trzeba uspokoić, a co służy odstresowaniu lepiej niż polizanie? Psy stosują taką terapię również między sobą. Czasami lizanie własnej kufy ma służyć uspokojeniu samego siebie. Często można zauważyć, na przykład u weterynarza czy w innych stresujących dla psa sytuacjach, że pies się oblizuje.

pies liże ludzką rękę

Zachęta do zabawy lub pieszczot

Czasami psy chcą poprzez lizanie osiągnąć jakiś cel. Niektóre czworonogi być może z doświadczenia nauczyły się, że ich opiekun zwraca na nie uwagę wówczas, gdy liżą go po dłoni? W ten sposób mogą chcieć zachęcić człowieka do pieszczot lub zabawy. Być może po prostu się nudzą i chcą, żeby człowiek poświęcił im czas. Twoja zwyczajowa reakcja na lizanie psa jest przypuszczalnie właśnie tym, co pies chce osiągnąć.

Doznania smakowe

Trzymasz w dłoni jakieś pachnące jedzenie lub głaskasz innego psa? Twój pies chętnie potem nie tylko obwącha, ale i poliże Twoją dłoń, żeby przekonać się, co za zapachy na niej pozostały. Ciekawe zapachy każdy pies chętnie będzie chciał zbadać dokładniej. Poza tym słony smak ludzkiego potu oraz inne zapachy ciała często magicznie przyciągają psy i prowokują do lizania.

Czy psy mogą poprzez lizanie przenosić choroby

Wielu miłośników psów lubi, gdy te oddają się „całowaniu” człowieka. Inni lizanie przez psa uważają za obrzydliwe, zwłaszcza kiedy wilgotny język psa ląduje na ludzkiej twarzy. Kontaktu ludzkiej śluzówki ze śluzówką psa zdecydowanie należy unikać, by ustrzec się właśnie przed zakaźnymi organizmami w psiej ślinie. Pasożyty jelitowe z kolei przenoszone są przede wszystkim poprzez kał, tak więc, kiedy pies najpierw liże się po tylnej części ciała, a potem liże po twarzy człowieka – zdecydowanie powstaje ryzyko zakażenia. Psy mogą również przenosić różne bakterie. Należy do nich na przykład Pasteurella multocida wywołująca pasterelozę. Zainfekowany pies nie wykazuje żadnych widocznych symptomów, może jednak przenieść chorobę na człowieka, gdzie bakterie się aktywują. W jego organizmie może w najgorszym wypadku dojść do zakażenia krwi lub zapalenia opon mózgowych. Infekcje wprawdzie nie zdarzają się często, ale lepiej przecież zapobiegać niż leczyć: zawsze, gdy pies obliże Twoje ręce, umyj je zanim pójdziesz zrobić sobie kanapkę czy postanowisz poprzecierać oczy. Te reguły dotyczące higieny kontaktów z psem powinny być bezwarunkowo przestrzegane zwłaszcza w przypadku osób o słabym systemie odpornościowym oraz dzieci.

Jak reagować na lizanie psa

Reguła jest prosta: wzmacniaj pożądane zachowanie, ignoruj niepożądane. Już od szczenięcia ucz pupila, czy życzysz sobie, by Cię lizał czy też nie. Weź pod uwagę, że może lizanie przez szczenię rasy berneński pies pasterski jest słodkie i urocze, jednak lizanie przez dorosłego psa tej rasy może już nie być takie przyjemne. Jeśli nie chcesz, żeby pies lizał Cię po twarzy, odsuń się od niego i ignoruj przez około 30 sekund. Wtedy pies nauczy się, że liżąc Cię, uzyska efekt odwrotny do zamierzonego, a więc przerwanie społecznej interakcji. Niemniej jednak, na lizanie pupila, będące przecież oznaką oddania i przyjaźni, dobrą odpowiedzią jest sesja wylewnych pieszczot!

Najczęściej polecane