Czy psy mają sny?

Artykuł napisany przez Natalie Decker
czy psy mają sny

Naukowcy uważają, że psy też mogą mieć marzenia senne.

Prawdopodobnie to zjawisko nie jest Ci obce: Pies macha łapami, podryguje ogonem i delikatnie wyje przez sen. I wtedy pojawia się pewnie w Twojej głowie pytanie: Czy psy mają sny?

Ciekawe zachowanie psów podczas snu

Każdy, kto kiedykolwiek obserwował drzemiącego psa, jest prawdopodobnie zaznajomiony z tym, że zwierzęta te mogą piszczeć, warczeć, a nawet szczekać przez sen.

Niektóre też kłapią szczęką lub obnażają zęby. Pod zamkniętymi powiekami ich oczy poruszają się gorączkowo, łapy i ogon drgają wyraźnie.

Prowadzi to do przypuszczenia, że u czworonogów również występują nocne senne seanse. Czy w swoich snach psy przemierzają łąki i pola? Czy biegną za ulubioną zabawką, czy widzą w myślach pyszny smakołyk? A może jest zupełnie inaczej i po prostu przenosimy nasze ludzkie doświadczenia na zachowanie psa?

Co nauka mówi o śniących psach?

Nasza intuicja nie daje się zwieść. Naukowcy zbadali zachowania psów podczas snu i doszli do wniosku, że psy również mogą mieć sny.

Zmierzyli fale mózgowe drzemiących pupili i stwierdzili, że psy przechodzą podczas snu przez kilka cykli lekkiego snu, głębokiego snu i faz REM – podobnie jak my, ludzie.

Kiedy psy mają sny: Szybkie ruchy gałek ocznych

REM jest skrótem od Rapid Eye Movement. Jest to nazwa nadana fazie, w której oczy śpiącego poruszają się szybko.

Dzięki wywiadom z uczestnikami badań na ludziach wiemy, że najbardziej intensywne, emocjonalne i zagmatwane doświadczenia senne mają miejsce podczas fazy REM. A ponieważ mózgi wszystkich ssaków są podobnie zbudowane, możemy założyć, że u psów jest tak samo.

szczeniak śpi w legowisku © zhitkov / stock.adobe.com
Ciekawe, o czym marzy ten mały beagle, gdy drzemie w swoim ciepłym legowisku obok swojej zabawki?

Dlaczego psy poruszają się podczas snu?

Podobnie jak my, ludzie, psy czasem poruszają się podczas snu, ponieważ ich mięśnie się relaksują. Swoją drogą, szczeniaki bardzo dużo śnią. Podobnie jak dzieci, we śnie przetwarzają to, czego doświadczyły, co pomaga im utrwalić to, czego się nauczyły.

Dorosłe psy oczywiście również potrzebują snu (i doświadczają marzeń sennych), aby zregenerować siły po ekscytującym spacerze, kłótni z psem sąsiada czy wymagającym treningu agility. Dlatego należy trzymać się zasady, że śpiącego psa nie należy budzić.

Wielkość i rasa psa określają charakter snów

Pozostaje pytanie, o czym marzą nasze futrzaki podczas snu? Prawdopodobnie ich nocne doświadczenia opierają się na tym, co znają z codziennego życia. Na przykład angielski pointer może śnić, że goni zająca lub bażanta, sygnalizując to zginaniem przedniej łapy.

Pies stróżujący, taki jak doberman, może odstraszać we śnie intruzów z podwórka, natomiast pies do towarzystwa, taki jak buldog francuski, pewnie marzy o przygodach ze swoim człowiekiem.

Chihuahua śnią inaczej niż dogi niemieckie

Tak! To całkiem możliwe, że Twój pies śni o Tobie. Naukowcy podejrzewają, że bliska więź między psem a opiekunem powoduje, że pojawia się on w snach czworonoga.

Wielkość zwierzęcia również wydaje się odgrywać rolę w snach, jakich psy doświadczają: Według profesora psychologii Stanleya Coreena, małe psy, takie jak Chihuahua, śnią częściej niż ich duzi krewniacy, tacy jak na przykład dogi niemieckie. Czas trwania snu jest jednak dłuższy u psów dużych ras.

Czy pies może mieć koszmary?

Niestety tak, psy też mogą mieć koszmary. Jeśli czujesz, że Twój pupil śni o ostatniej wizycie u weterynarza lub o jakimś innym nieprzyjemnym wydarzeniu, możesz go delikatnie pogłaskać.

Dlaczego nie należy budzić śpiących psów?

Mów do psa łagodnym głosem, może to pomoże i się uspokoi. Jednak raczej nie należy budzić psa pomimo koszmaru. Przecież nawet negatywne doświadczenie powinno zostać przetworzone podczas snu.

Idealne miejsce do spania

Aby zapewnić psu słodkie sny, należy zaoferować mu spokojne miejsce do spania. Wybierz w domu miejsce na legowisko, gdzie będzie mógł śnić bez przeszkód przez kilka godzin każdego dnia.

Jeśli chcesz go obserwować, skradaj się na czubkach palców i obserwuj, jak jego futerko powoli podnosi się i opada w rytm równego oddechu.

Szukasz designerskich i wygodnych legowisk dla psa? Sprawdź nasze beżowe legowiska dla psa i inne modne akcesoria do spania dla psów!


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane