Pierwsza wizyta u weterynarza

wizyta z kotem u weterynarza

Z reguły kocięta przez 6 pierwszych tygodni życia posilają się wyłącznie mlekiem matki, które zawiera przeciwciała chroniące je przed infekcjami. Jeśli mimo to kocię zachoruje, szybka wizyta u weterynarza jest nieodzowna, ponieważ młode zwierzęta wykazują niższą odporność, ich funkcje witalne szybciej przestają działać, a młode organizmy szybciej całkowicie poddają się chorobom.

Ważne: Odrobaczanie

Od drugiego tygodnia życia kocię powinno być regularnie odrobaczane, ponieważ może zostać zainfekowane endopasożytami. Wynikami infekcji mogą być poważne uszkodzenia nabłonka jelitowego lub też biegunki.

Pierwsze badanie

Jeśli przygarnąłeś kotka nie starszego niż w 10. tygodniu życia, powinieneś zabrać go do lekarza weterynarii na badania kontrolne. Pamiętaj jednak, żeby najpierw dać kocięciu trochę czasu na aklimatyzację w nowym miejscu i na odsapnięcie po stresie związanym z rozstaniem się z rodzeństwem i całą przeprowadzką. Z reguły termin badania udaje się połączyć z terminem szczepienia podstawowego, które powinno zostać zrobione pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia kota.

Na czym polega pierwsze badanie?

W ramach pierwszego badania klinicznego lekarz bada przede wszystkim kondycję sierści i skóry oraz stan odżywienia kocięcia. Sprawdzane są także jego śluzówka, zęby i uszy (pod kątem pasożytów) i osłuchiwane serce oraz płuca. Weterynarz mierzy temperaturę ciała kota i w razie potrzeby wykonuje odpowiednie szczepienia oraz przeprowadza test na białaczkę.

Kolejne wizyty u weterynarza

Pierwsza i każda kolejna wizyta u weterynarza ma na celu nie tylko aspekt zdrowotny. Z każdą kolejną wizytą w placówce kociak przyzwyczaja się do otoczenia – do poczekalni, zapachów, lekarza oraz samego przebiegu badania. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym możesz w przypadku nagłej poważnej choroby zapobiec sytuacji, że Twój kot będzie opierał się badaniu. Lekarz z pewnością doradzi Ci, jak powinieneś karmić kota, opowie Ci o fazach jego wzrostu, dojrzewaniu i w odpowiednim momencie zaproponuje kastrację. Wizyty u weterynarza z młodym kotkiem są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim możesz zapobiec wielu problemom zdrowotnym, które w przeciwnym razie mogłyby pojawić się w przyszłości.

Najczęściej polecane