Pierwsza wizyta u weterynarza

wizyta z kotem u weterynarza

Z reguły kocięta przez 6 pierwszych tygodni życia posilają się wyłącznie mlekiem matki, które zawiera przeciwciała chroniące je przed infekcjami. Jeśli mimo to kocię zachoruje, szybka wizyta u weterynarza jest nieodzowna, ponieważ młode zwierzęta wykazują niższą odporność, ich funkcje witalne szybciej przestają działać, a młode organizmy szybciej całkowicie poddają się chorobom.

Ważne: Odrobaczanie

Od drugiego tygodnia życia kocię powinno być regularnie odrobaczane, ponieważ może zostać zainfekowane endopasożytami. Wynikami infekcji mogą być poważne uszkodzenia nabłonka jelitowego lub też biegunki.

5 new customer dicsount

Pierwsze badanie

Jeśli przygarnąłeś kotka nie starszego niż w 10. tygodniu życia, powinieneś zabrać go do lekarza weterynarii na badania kontrolne. Pamiętaj jednak, żeby najpierw dać kocięciu trochę czasu na aklimatyzację w nowym miejscu i na odsapnięcie po stresie związanym z rozstaniem się z rodzeństwem i całą przeprowadzką. Z reguły termin badania udaje się połączyć z terminem szczepienia podstawowego, które powinno zostać zrobione pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia kota.

Na czym polega pierwsze badanie?

W ramach pierwszego badania klinicznego lekarz bada przede wszystkim kondycję sierści i skóry oraz stan odżywienia kocięcia. Sprawdzane są także jego śluzówka, zęby i uszy (pod kątem pasożytów) i osłuchiwane serce oraz płuca. Weterynarz mierzy temperaturę ciała kota i w razie potrzeby wykonuje odpowiednie szczepienia oraz przeprowadza test na białaczkę.

Kolejne wizyty u weterynarza

Pierwsza i każda kolejna wizyta u weterynarza ma na celu nie tylko aspekt zdrowotny. Z każdą kolejną wizytą w placówce kociak przyzwyczaja się do otoczenia – do poczekalni, zapachów, lekarza oraz samego przebiegu badania. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym możesz w przypadku nagłej poważnej choroby zapobiec sytuacji, że Twój kot będzie opierał się badaniu. Lekarz z pewnością doradzi Ci, jak powinieneś karmić kota, opowie Ci o fazach jego wzrostu, dojrzewaniu i w odpowiednim momencie zaproponuje kastrację. Wizyty u weterynarza z młodym kotkiem są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim możesz zapobiec wielu problemom zdrowotnym, które w przeciwnym razie mogłyby pojawić się w przyszłości.

Najczęściej czytane

Nowy kot w domu z kotem

Nowy kot w domu z innymi kotami? Chcesz przygarnąć dwa koty na raz? Dowiedz się, jak zapobiec potencjalnym konfliktom!