Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii z kotem

Kociak u lekarza weterynarii

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii służy przede wszystkim przyzwyczajeniu kocięcia do nowych okoliczności.

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii jest dla kota prawdopodobnie najważniejsza ze wszystkich. Kiedy powinna się odbyć i jakie badania zostaną wówczas wykonane dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Odpowiedni moment: Pierwsze badanie

Pierwsze badanie kociaka powinno mieć miejsce, gdy skończy osiem tygodni. Po przeprowadzce i krótkim okresie aklimatyzacji, należy zwierzę ponownie zbadać.

Najlepiej byłoby, gdyby kocięta mogły pozostać przy swojej mamie do dwunastego tygodnia życia. Za sprawą przeciwciał zawartych w jej mleku są bowiem chronione przed infekcjami.

Jeśli mimo to kocię zachoruje, szybka wizyta u lekarza weterynarii jest nieodzowna, ponieważ młode zwierzęta wykazują niższą odporność, ich funkcje witalne szybciej przestają działać, a młode organizmy w krótszym czasie całkowicie poddają się chorobom.

Kiedy odbywa się drugie badanie?

Po około czterech tygodniach od pierwszej wizyty, kociaka należy ponownie zabrać do gabinetu w celu podania kolejnej dawki szczepionki, aby uzyskać jak najwyższe miano przeciwciał, oraz ponownego zbadania maluszka.

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii: Jak wygląda?

W ramach pierwszego badania klinicznego lekarz weterynarii sprawdzi ogólny stan zdrowia kota – kondycję sierści i skóry oraz stan odżywienia. Skontroluje także jego śluzówkę, zęby i uszy (pod kątem pasożytów), osłucha serce oraz płuca, a także zmierzy temperaturę ciała, Kocięta są również badane pod kątem ewentualnych dolegliwości, takich jak przepuklina pępkowa czy niezstąpione jądra, po czym przeprowadzane są dalsze badania i niezbędna profilaktyka, aby zapewnić zwierzęciu jak najlepszy start w życie.

1. Szczepienie

Jeśli kocię wydaje się zdrowe, można podać mu pierwszą dawkę szczepionki. W przypadku kotów niewychodzących wystarczy szczepienie przeciwko kociemu katarowi oraz panleukopenii (parwowirozie) kotów.
Jeśli natomiast Twój podopieczny ma być kotem wychodzącym, należy go również zaszczepić przeciwko wściekliźnie oraz białaczce (FeLV). Pamiętaj jednak, że przeciwko wściekliźnie można szczepić kocięta dopiero od dwunastego tygodnia życia.

Przed wykonaniem szczepienia przeciwko wirusowi białaczki zaleca się badania krwi w celu wykluczenia toczącej się infekcji. W takim wypadku bowiem szczepienie będzie nieskuteczne.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Szczepienie kotów.

2. Odrobaczanie

Za pośrednictwem mleka matki kocięta mogą zarazić się glistami, dlatego pierwsze odrobaczanie powinno zostać przeprowadzone w wieku trzech tygodni, a kolejne co dwa tygodnie, do dwóch tygodni po ostatnim spożyciu mleka matki.

Odrobaczanie należy przeprowadzać regularnie przez całe życie kota. Ektopasożyty (pchły, roztocza, kleszcze) oraz endopasożyty (tasiemce, giardia, glisty) nie są u kotów rzadkością (zwłaszcza w przypadku tych wychodzących).

Dlatego należy omówić z lekarzem weterynarii skuteczną profilaktykę przeciw pchłom i kleszczom. Poza tym, koty wychodzące trzeba badać pod kątem obecności robaków przynajmniej raz na kwartał i w razie potrzeby odrobaczyć. W przypadku kotów niewychodzących z reguły wystarczy badanie próbki kału na obecność endopasożytów raz lub dwa razy w roku.

Przeczytaj także: Odrobaczanie kota.

Koszty: Ile kosztuje pierwsza wizyta u lekarza weterynarii?

Niektóre gabinety weterynaryjne oferują bezpłatne wizyty zapoznawcze dla kociąt – warto zorientować się, czy w Twojej okolicy ta oferta jest dostępna. W innym wypadku koszty mogą być bardzo różne w zależności od miejsca zamieszkania, a także danego gabinetu oraz podanych preparatów.

Dlaczego pierwsza wizyta u lekarza weterynarii jest tak ważna?

Bez względu na wiek kota, należy poddawać go regularnym kontrolom weterynaryjnym. Ma to same zalety:

1. Wzajemne poznawanie się

Pierwsza i kolejne wizyty u lekarza weterynarii są ważne nie tylko ze względów zdrowotnych. Kociak powinien poznać swojego lekarza i jego gabinet, dzięki czemu od samego początku wizyty nie będą kojarzyły mu się negatywnie.

2. Wymiana informacji

Lekarz z pewnością udzieli Ci wszystkim informacji na temat warunków utrzymania i żywienia zwierzęcia, opowie Ci o fazach jego wzrostu, dojrzewaniu i w odpowiednim momencie zaproponuje kastrację.

3. Wczesna diagnostyka

Z czasem pozna Twojego podopiecznego lepiej i dzięki temu będzie w stanie szybko zauważyć wszelkie nieprawidłowości, a co za tym idzie zaproponować ewentualne leczenie odpowiednio wcześnie i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Najczęściej polecane