Pchły u kota – jak je rozpoznać i zwalczyć This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska Pantelic, Weterynarz
inwazja pcheł u kota

Świąd to najwyraźniejszy objaw inwazji pcheł u kota.

Jeśli Twój kot nagle cierpi z powodu intensywnego świądu, przyczyną mogą być pchły. Pasożyty te są nie tylko irytujące, ale często powodują dalsze problemy. Podsumowaliśmy dla Ciebie, jak rozpoznać pchły u kotów i jak skutecznie je zwalczyć.

Czy pchły u kotów są niebezpieczne?

Na pierwszy rzut oka, poza intensywnym swędzeniem, pchły nie stanowią aż tak dużego zagrożenia. Jednak inwazja pcheł zawsze może mieć inne konsekwencje:

  • Alergia na ślinę pcheł: Po ukąszeniu pchła wydziela ślinę. To jest odpowiedzialne za swędzenie. Niektóre koty reagują alergicznie na ślinę pcheł, co prowadzi do szczególnie silnego swędzenia.
  • Tasiemce: Pchły mogą przenosić larwy tasiemców. Jeśli kot zje pchłę podczas kociej pielęgnacji lub próbując się podrapać, jaja dostają się do jelit kota. Dlatego należy odrobaczać kota, jeśli ma pchły.
  • Anemia: Bardzo ciężka inwazja pcheł może spowodować znaczną utratę krwi i doprowadzić do anemii.
  • Hemobartoneloza kotów: Ta choroba zakaźna wywoływana jest przez pałeczki bakterii Mycoplasma haemofelis. Pchły przenoszą bakterie, które niszczą czerwone krwinki kota.
  • Bartoneloza (choroba kociego pazura): Pchły są głównymi nosicielami bakterii Bartonella. U samego kota bakterie zwykle nie powodują żadnych objawów, ale mogą doprowadzić do choroby kociego pazura u ludzi.

Symptomy: Jakie są objawy inwazji pcheł u kota?

Najważniejszym objawem obecności pcheł u kotów jest świąd. Jeśli więc Twój kot zauważalnie często się drapie, inwazja pcheł powinna znaleźć się wysoko na liście podejrzanych przyczyn.

Miejscowe reakcje skórne, takie jak czerwone plamy, są dodatkowymi objawami. Drapanie ukąszeń pcheł może również prowadzić do powstawania krost i strupów.

Diagnoza: Jak rozpoznać pchły u kotów?

W zależności od stopnia zaawansowania inwazji, pchły u kotów można często wykryć gołym okiem w sierści. Ukąszenia i zaczerwienienie w miejscach ulubionych przez pchły (uszy, grzbiet, nasada ogona, brzuch i wewnętrzna strona ud) są również ważnymi wskazówkami.

Jeśli nie widzisz pcheł gołym okiem, sprawdź, czy kot nie ma na sobie pchlich odchodów. Jak to zrobić:

  • Połóż kota na gładkiej, jasnej powierzchni – na przykład na podłodze z płytek lub w wannie.
  • Przeczesz sierść kota grzebieniem z wieloma ząbkami. W przypadku obecności odchodów pcheł, będą się one przyklejać do grzebienia lub odpadać w postaci czarnych okruchów.
  • Umieść okruchy na białej ściereczce i zwilż ją.
  • Jeśli wokół okruchów tworzą się czerwonawe plamy, są to odchody pcheł, ponieważ zawierają one strawioną krew kota.
pchła kocia pod mikroskopem
Inwazję pcheł można zidentyfikować pod mikroskopem.

Terapia: Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kotów

Skuteczna kuracja przeciw pchłom składa się zawsze z dwóch elementów:

  1. Wyleczenie kota z inwazji pcheł

Walkę z inwazją pcheł należy zacząć oczywiście od pozbycia się pcheł, które siedzą na kocie i utrudniają mu życie. W tym celu dostępne są leki o różnych składnikach aktywnych i rodzajach zastosowania. Do wyboru masz obroże, spot-ony i tabletki.

Większość leków nie tylko zabija dorosłe pchły – zapobiegają one również składaniu jaj i rozwojowi larw. Zabiegi należy przeprowadzić łącznie trzy razy w odstępie czterech tygodni.

Wszystkie wymienione wyżej produkty przeciwpchelne dostępne są u lekarza weterynarii lub w dziale „Preparaty przeciw pchłom i kleszczom” w sklepie internetowym zooplus.

  1. Zdezynfekowanie otoczenia i innych zwierząt

Jeśli w domu są inne zwierzęta, należy je wszystkie profilaktycznie odpchlić. W przeciwnym razie pupile będą się wzajemnie zarażać. Należy również odrobyczać wszystkie zwierzęta w domu, ponieważ także tasiemce mogą być na nie przenoszone.

Uwaga! Tylko około pięciu procent populacji pcheł znajduje się na kocie. Należy bezwzględnie zabezpieczyć cały dom przed pchłami. Zwróć szczególną uwagę na ciemne miejsca, w których larwy lubią się chować, takie jak szczeliny w podłodze lub spód dywanów.

Odkurz wszystko dokładnie, a następnie wyrzuć worek z odkurzacza, zapakowany osobno, szczelnie. W przypadku szczególnie masowych inwazji spray na pchły okazuje się bardzo pomocny w skutecznym zwalczaniu pcheł ze środowiska.

Ponadto, wszystkie koce, maty i legowiska nadające się do prania w pralce należy higienicznie wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Czy preparaty przeciwpasożytnicze są szkodliwe dla kota?

Istnieje wiele zastrzeżeń do leków przeciwpasożytniczych. Szczególnie fakt, że mowa przy nich o neurotoksynach, martwi wielu opiekunów kotów. W przeciwieństwie do owadów, ludzie i koty mają jednak tzw. barierę krew-mózg. Aktywny składnik nie dociera więc tam, gdzie mógłby wyrządzić szkody.

Nietolerancje czy podrażnienia na leki przeciwpchelne występują naturalnie, ponieważ niestety każdy lek może mieć zarówno działanie pożądane, jak i skutki uboczne. Wybór środków przeciwpasożytniczych jest obecnie tak szeroki, że z całą pewnością znajdziesz coś, co Twój kot będzie doskonale tolerował.

Istnieją jednak również problematyczne składniki aktywne: na przykład permetryna, flumetryna i deltametryna są toksyczne dla kotów. Dlatego zawsze upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt jest przeznaczony do stosowania u kotów!

Czy istnieją domowe sposoby na zwalczanie pcheł u kotów?

W indywidualnych przypadkach i w przypadku niedużej inwazji domowe środki zaradcze, takie jak spray z octu lub wywar z ziół, mogą z powodzeniem zadziałać na pchły. Te delikatne metody nie są jednak odpowiednie w przypadku silnej inwazji. Dzieje się tak dlatego, że obciążają one zarówno zmysł węchu i zwiększają potrzebę czystości naszych pupili.

Pośród szerokiej gamy zatwierdzonych leków z pewnością znajdzie się odpowiedni środek dla każdego kota, aby niezawodnie pozbyć się pcheł.

Rokowanie i profilaktyka: Jak trudno jest pozbyć się pcheł u kotów?

Jeśli potraktujesz swojego kota i swój dom zgodnie z powyższymi wskazówkami, nie powinno być problemu z szybkim pozbyciem się pasożytów. Jednak, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć!

Te same środki, które są używane do zwalczania inwazji pcheł są również odpowiednie do jej zapobiegania. Ponadto, większość środków jest również skuteczna przeciwko kleszczom. W ten sposób chronisz swojego kota przed dwoma rodzajami pasożytów jednocześnie.

Profilaktyka jest szczególnie ważna, jeśli Twój pupil cierpi na alergię na ślinę pcheł. Ponieważ nawet pojedyncze ugryzienie pchły może wywołać silne swędzenie, należy w tym przypadku regularnie stosować ochronę przed tymi szkodnikami.

Przyczyna: Jak dochodzi do inwazji pcheł u kota?

Najczęściej koty zarażają się pchłami podczas kontaktu z innymi zarażonymi zwierzętami. Ale pasożyty mogą również czaić się w trawach lub na przedmiotach. Pchły kocie szczególnie lubią zagnieżdżać się w tkaninach, takich jak dywany, poduszki i sofy.

W pomieszczeniach mieszkalnych panują niestety idealne warunki do rozwoju pcheł. A jeśli warunki są gorsze niż idealne, pchły po prostu zapadają w stan poczwarki i mogą przetrwać przez kilka miesięcy nawet w nieprzyjaznym środowisku.

Czym w ogóle są pchły?

Pchły dzielą się na ponad 2000 gatunków i są jednymi z najbardziej powszechnych pasożytów ssaków i ptaków. Wśród kotów i psów najczęściej spotykana jest pchła kocia (Ctenocephalides felis). Jednak inne gatunki, takie jak pchła psia (Ctenocephalides canis) czy pchła jeżowa (Archaeopsylla erinacei) również chętnie żywią się krwią domowych kotów.

Pchły to owady o długości od jednego do sześciu milimetrów, bocznie spłaszczone i bezskrzydłe. Z ich potężnymi nogami skoki 25 centymetrów nie są rzadkością. Pchły kocie mają kolor od jasnego do ciemnego brązu i wyposażone są w potężne kłująco-ssące aparaty gębowe.

Rozmnażanie pcheł

Pchły rozwijają się od jaja, poprzez trzy stadia larwalne, aż do poczwarki, a następnie do dorosłej pchły.

Dorosłe samice zaczynają ssać krew wkrótce po inwazji na kota i składają pierwsze jaja po około jednym dniu. Podczas 50–100-dniowego życia samica pchły składa średnio 30 jaj dziennie.

Jaja spadają w czasie odpoczynku kota na jego miejsce do spania lub inne miejsca, w których kot często przebywa. Tam kontynuują swój rozwój aż do stadium poczwarki. Jeśli warunki zewnętrzne nie sprzyjają dalszemu rozwojowi, poczwarka może przetrwać w kokonie nawet do 50 tygodni.


Franziska Pantelic, Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Od kilku lat wspiera Magazyn zooplus swoim bogatym doświadczeniem. Już w 2009 roku została licencjonowaną lekarką weterynarii i obecnie prowadzi mobilną praktykę dla małych zwierząt w aglomeracji Monachium.


Najczęściej polecane
7 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?