Święta spokojne i bezpieczne dla kota

bezpieczne święta z kotem

Dla kotów magiczny bożonarodzeniowy czas związany jest niestety ze stresem i dodatkowymi zagrożeniami. W tym artykule omawiamy, na co należy uważać i jak unikać zagrażających zdrowiu kota sytuacji. Z uwzględnieniem poniższych wskazówek z całą pewnością spędzicie z pupilem świąteczny okres bezpiecznie i relaksująco.

Migotające ogniki świec, połyskujące szklane bombki choinkowe, kolorowe łańcuchy: Żaden inny okres w ciągu roku nie jest dla kota tak kusicielski i uzależniający, a zarazem niebezpieczny. W przedświątecznym zamieszaniu, pomiędzy pieczeniem ciast, zapalaniem świec, wybieraniem drzewka i pisaniem kartek świątecznych, wielu właścicielom umyka, że zmiany w codziennej rutynie nie tylko wpływają na samopoczucie ich pupila, lecz także mogą stanowić dla niego fizyczne zagrożenie. Nie obawiaj się jednak, gdyż już z odrobiną zainteresowania i rozwagi możesz sprawić, że Twój kot będzie cieszył się Świętami razem z Tobą.

Pięć wskazówek, jak spędzić z kotem Święta bezpiecznie i przyjemnie

1.    Zwalczyć stres: Przygotuj dla kota kryjówkę

Kolorowo ubrane drzewko w salonie, połyskujące światła lampek na oknach, słodki zapach ciasta z piekarnika, świąteczne piosenki w radio, a do tego tłum rozemocjonowanych gości: Koty nie rozumieją niczego z całego świątecznego rozgardiaszu, tym bardziej, że są to zwierzęta, które bardzo źle znoszą zmiany w ustalonym rytmie dnia i w otoczeniu, do którego są przyzwyczajone. Dlatego też niezwykle ważne jest, by pomimo świątecznych obowiązków nie pomijać potrzeb pupila. Nie oznacza to oczywiście, że jako właściciel kota nie możesz obchodzić Bożego Narodzenia. Powinieneś jednak zastanowić się, czy świąteczny, a zwłaszcza wigilijny harmider nie będzie dla Twojego pupila zbyt ciężki do zniesienia. Koty wychodzące najpewniej szybko uciekną przez drzwiczki dla kota na zewnątrz, a kanapowe będą próbowały ukryć się w miejscu, gdzie nie będą wystawione na hałas i ruch.

Zadbaj o to, by Twój pupil znalazł dla siebie w mieszkaniu takie miejsce, gdzie będzie mógł się schronić i zrelaksować. Wszelkie pomysły mile widziane – możesz przygotować mu duże posłanie w sypialni lub na strychu, albo małą „jamkę” pod łóżkiem czy w szafie. Również stary karton, przyciemniony i wysłany grubymi kocami, nadaje się na taką kryjówkę dla kota, i to doskonale! Większość kotów z wielką chęcią chowa się w jaskiniach drapaków lub pod kocami w legowiskach i z takich kryjówek w okresie świątecznym skorzysta także szczególnie chętnie. Ważne, by nie zmuszać kota do konkretnego miejsca, swoją kryjówkę powinien wybrać dla siebie sam i móc bez przeszkód w każdej chwili ją opuścić. Nie powinieneś ani zmuszać kota do przebywania w pomieszczeniu z gośćmi, ani specjalnie go odgradzać. Aby kot czuł się komfortowo, w pobliżu jego upatrzonej kryjówki powinieneś umieścić również kuwetę oraz miski z jedzeniem i piciem. Jeśli zależy Ci na tym, żeby uspokoić i odprężyć kota, możesz zaopatrzyć się w specjalny rozpylacz zapachowy do gniazdka elektrycznego. Dyfuzory rozpylają syntetyczne feromony wzorowane na naturalnych kocich feromonach, które działają na kota uspokajająco i redukują stres.

Odkryj naszą ofertę produktów dla kota Feliway!

Właściciele kotów, którzy sami chcę uciec przed świątecznym zamieszaniem lub wybierają się w podróż do rodziny, powinni już wcześniej zatroszczyć się o znalezienie odpowiedzialnego opiekuna dla swojego pupila. Zabieranie kota ze sobą na świąteczne wakacje nie jest z reguły dobrym pomysłem, ponieważ podróż i nieznane otoczenie to dla kota jeszcze większy stres. Znajomy kotu opiekun, który będzie go nadzorował i karmił w znajomym otoczeniu jest najczęściej dużo lepszą opcją.

święta z kotem

2.    Łapki z daleka: Stawiaj płonące świeczki i wieszaj lampki poza zasięgiem kota

Świecie i światełka dają nastrojowe światło w czasie najciemniejszej z pór roku, dla kota jednak stanowią często niedoceniane zagrożenie. Który kot ma świadomość, że płomienie są gorące i od świecy może zapłonąć obrus? Wesołe migotanie płomienia jest dla kota po prostu zbyt ekscytujące i zwłaszcza młode koty zachęca, by się zbliżyć i zbadać, co to takiego. Niejeden kot w czasie Świąt doświadczył już z pewnością przykrych wypadków ze świecami i swoją ciekawość musiał przypłacić oparzeniami na łapkach i wizytą u weterynarza. Płonące świece powinny znajdować się absolutnie zawsze poza zasięgiem kota, kiedy je zapalasz nie zapomnij mieć pupila na oku. Pamiętaj, że koty to zwinni wspinacze, a jeśli coś je raz zaciekawi, udadzą się wszędzie, byle tylko swoją ciekawość zaspokoić.

Dobrą alternatywę dla woskowych świec stanowią świece z lampkami LED, imitującymi płomienie, a przy tym zupełnie niegroźnymi dla kota. Jednak światełka na łańcuchu, podłączone do gniazdka elektrycznego, mogą stanowić dla niego zagrożenie. W trakcie zabawy kot może zaplątać się w łańcuch i nawet udusić! Nie można wykluczyć również zagrażającego kota porażenia prądem, jeśli kot podgryzie kabel. Łańcuchy ze światełkami umieszczaj w miarę możliwości w jak najwyższych partiach choinki i nie zostawiaj niżej długiego kabla podpiętego do kontaktu, który prowokowałby kota do zabawy. Przy oknach czy na balkonie światełka przymocuj porządnie i zabezpiecz je tak, by kot nie mógł pociągnąć za kable. Podłączaj lampki do kontaktu wyłącznie wówczas, kiedy możesz mieć pupila na oku.

3.    Gdy choinka wzbudza zainteresowanie kota: Zadbaj o jej stabilność

Koty to urodzeni wspinacze i akrobaci – potrafią spacerować po wąskich barierkach czy wskakiwać zręcznie na najwyższe platformy wysokich drapaków. Trudno się dziwić, że wiele kotów świąteczne drzewko stojące w salonie, przystrojone światełkami, bombkami i drżącym anielskim włosiem, postrzega jako nową, wielką zabawkę, służącą do wspinania i drapania. W przeciwieństwie do specjalnych mebli do drapania dla kotów ta zabawka stwarza wiele potencjalnych zagrożeń dla ciekawskiego i chętnego do zabawy zwierzęcia.

Rozbita bombka może spowodować bolesne i niebezpiecznie dla zdrowia, a nawet życia kota rany cięte, nie tylko na łapkach czy brzuchu, ale również w pyszczku – jeśli kot połknie odłamek może dojść do poważnych zranień wewnętrznych. Równie niebezpieczne, co rozbita bombka, są łańcuchy, anielskie włosy czy wstążki prezentowe, które połknięte prowadzą do niedrożności jelit, która nieleczona może doprowadzić do śmierci kota. Kolejne zagrożenia stanowią igły, które spadły z choinki, gdyż są dla kota całkowicie niestrawne i w najgorszym przypadku mogą wywołać perforację jelita. Ponadto picie wody spod drzewka czy oblizywanie żywicy dla kota może skończyć się zatruciem. Niewykluczone także, że drzewko zachwieje się i przewróci, kiedy kot będzie próbował złapać zwisającą girlandę czy wdrapać się na gałęzie.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zagrożeń, uwzględnij przy dekorowaniu i ustawianiu drzewka poniższe punkty:

  • Dopilnuj, żeby choinka była stabilna. Stabilny stojak z zabezpieczeniem przy zapięciu oraz dodatkowe linki mocujące choinkę do ściany zadbają o stabilność choinki i zapobiegną przewracaniu się drzewka.
  • Do przystrojenia swojego bożonarodzeniowego drzewka użyj najlepiej ozdób wykonanych z drewna, słomy lub twardego plastiku. Jeśli nie chcesz rezygnować ze szklanych bombek, wieszaj je najlepiej w wyższych partiach choinki, znajdujących się poza zasięgiem kota, i koniecznie zadbaj o to, by były dobrze umocowane na gałęzi. Anielskie włosy i girlandy to ozdoby, z których właściciel kota powinien raczej zrezygnować.
  • Zwróć uwagę, by łańcuchy ze światełkami przylegały do gałęzi oraz, by żaden kabel nie zwisał luźno z choinki.
  • Konieczne jest uniemożliwienie kotu dostępu do wody znajdującej się pod drzewkiem. Przykryj ją np. kartonem, by kot nie mógł się jej napić.
  • Tak szybko, jak to tylko możliwe sprzątaj opadnięte igły, by kot nie miał możliwości zainteresowania się nimi i połknięcia.

Poza tym: Także pod świątecznym drzewkiem czyhają na kota różne niebezpieczeństwa, takie jak na przykład wstążki przy prezentach czy papier prezentowy, które ciekawskie koty i skore do harcowania kocięta przyciągają do siebie niczym magiczną siłą i prowokują do zabawy. Po rozdaniu prezentów jak najszybciej pozbieraj papier i tym podobne. Istnieje bowiem ryzyko, że kot w trakcie zabaw z tego typu przedmiotami zrobi sobie krzywdę, na przykład poddusi się, przetnie lub połknie fragment taśmy czy podartego papieru. Oczywiście zabawa wstążkami po prezentach nie jest absolutnie zabroniona, o ile kot pozostaje jednak pod stałym nadzorem. Wstążki kot nie powinien brać do pyszczka. W razie połknięcia przez kota jakiegokolwiek elementu opakowania czy ozdoby świątecznej natychmiast udaj się do najbliższej czynnej placówki weterynaryjnej bądź na pogotowie dla zwierząt. Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać połkniętego przedmiotu samodzielnie, nawet jeśli wydaje Ci się, że sobie poradzisz – możesz spowodować u kota ciężkie zranienia wewnętrzne.

prezent dla kota

4.    Uwaga, trujące: Zrezygnuj z konkretnych roślin i zapachów

Gwiazda betlejemska, jemioła i ciemiernik biały – niektóre spośród roślin, które tradycyjnie ozdabiają mieszkanie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, są dla kotów trujące. Jeśli Twój pupil lubi podgryzać rośliny, tymi wyżej wymienionymi lepiej nie dekorować mieszkania. Wskutek spożycia przez kota nawet bardzo niewielkiej ilości jemioły czy ciernika może dojść w jego organizmie do poważnego uszkodzeń nerek lub ciężkiego zatrucia, które objawia się między innymi biegunką, wymiotami lub silnymi drgawkami.

Niebezpieczne dla kota są ponadto zapachowe olejki w pojemniczkach, które mają rozniecać świąteczne aromaty po mieszkaniu. Dla stuprocentowego bezpieczeństwa kota dbaj o to, by nie miał on możliwości dostępu do olejków, gdyż ich wypicie skończyłoby się dla niego ciężkim zatruciem. Także niektóre kwiaty, na przykład lilie, są szkodliwe dla kota. Jeśli więc masz w planach zakup jakiejś rośliny doniczkowej do domu lub bukietu żywych kwiatów, spróbuj się najpierw dowiedzieć, czy dana roślina jest dla Twojego pupila nieszkodliwa.

5.    Czekolada i jedzenie ze świątecznego stołu nie dla kota!

Świąteczne pierniczki, ciasta i czekoladki – w Boże Narodzenie wiele ludzi delektuje się pysznymi słodyczami bez liczenia kalorii i myślenia o wadze. Naturalnie nie ma w tym niczego złego, jednak owych „słodkich grzeszków” z kotem dzielić pod żadnym pozorem nie należy! W kocie łapki nigdy nie powinna dostać się przede wszystkim czekolada, gdyż zawarta w niej teobromina jest dla niego trująca i doprowadza w organizmie kota do zagrażających życiu problemów, na przykład podnosi ciśnienie, wywołuje wymioty, biegunkę i drgawki. W zależności od ilości spożytej czekolady skutki mogą okazać się tak poważne, że mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Nie zostawiaj nigdy czekolady na wierzchu, jeśli nie możesz mieć cały czas oka na kota. Talerz z ciastem także staraj się schować zawsze, kiedy opuszczasz pomieszczenie.

Przykre skutki może mieć dla kota spożycie także innych świątecznych pokarmów. Chciałbyś podzielić się z pupilem odrobiną któregoś dania ze świątecznego menu? Najpierw przemyśl, czy pożywienie to nie jest dla kota zbyt tłuste i zbyt słone. Problemy z trawieniem, obciążone trzustka i wątroba oraz nadwaga – takie właśnie mogę być skutki takiej szczodrości wobec kota. Jeśli chcesz sprawić kotu przyjemność i przy okazji mu nie zaszkodzić, podawaj mu w świątecznym okresie specjalnie dla kotów rozwinięte przysmaki – nieco inne niż te, które dostaje na co dzień, a już będzie ten czas kojarzył z kulinarną rozkoszą dla podniebienia.

Przygotowani? Czas świętować!

Pomimo zwiększonej ilości zagrożeń w okresie bożonarodzeniowym czas ten może także dla kota oznaczać przyjemne przeżycia. Jeśli będziesz przestrzegać opisanych w tym tekście środków bezpieczeństwa i poświęcisz swojemu pupilowi troszkę uwagi, będziecie mogli bez przeszkód rozkoszować się tym wyjątkowym czasem. Przed Świętami nie zapomnij o zapasie karmy dla pupila i uzupełnieniu apteczki domowej dla zwierzaka. Na wszelki wypadek numer na najbliższe pogotowie dla zwierząt oraz jego adres miej pod ręką. Jeśli wydarzy się jakiś wypadek, nie będzie czasu na szukanie adresu otwartej placówki. Przy takim przygotowaniu nic nie może pójść źle!

Życzmy Tobie i Twojemu kotu spokojnych i mile spędzonych Świąt!

Najczęściej polecane