Dieta BARF dla szczeniąt: Czy ma sens?

barf dla szczeniąt

Zbilansowana dieta BARF to coś więcej niż zwykły kawałek mięsa.

W ostatnich latach, tak zwane barfowanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak decydując się na ten rodzaj diety, należy pamiętać o kilku zasadach, szczególnie w przypadku szczeniąt. Poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki odnośnie diety barf dla szczeniąt.

Czy warto karmić szczenięta surowym mięsem?

Jak najbardziej tak, ponieważ w przypadku diety BARF możemy dostosować żywienie do konkretnych potrzeb naszego pupila i dodać do jedzenia dokładnie te elementy, które chcemy i których potrzebuje nasz pies. Sami decydujemy wówczas o tym jakie produkty wybieramy.

Czy dieta BARF sprawdzi się w przypadku szczeniąt?

Dieta BARF zapewni zdrowy rozwój i wzrost również szczeniętom oraz pokryje ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podczas układania jadłospisu zwracajmy uwagę na to, aby porcje były odpowiednio zbilansowane i zawierały wszystkie minerały, witaminy i elementy śladowe niezbędne do zdrowego wzrostu naszego malucha.

Na co zwrócić uwagę żywiąc szczenię surowym pokarmem?

Dieta musi być oparta na pożywieniu, którego składniki pokryją zapotrzebowanie psa na wszystkie niezbędne substancje odżywcze, które w przypadku szczeniąt, ze względu na ich szybki wzrost w krótkim czasie, jest wyraźnie wyższe.

Kaloryczność posiłków nie może być zbyt duża, aby nie powodowała niekontrolowanego przyrostu wagi i jednocześnie zbyt mała, aby nie zaburzała wzrostu szczenięcia. Dodatkowo, każda porcja powinna zawierać wapń i fosfor w odpowiednich proporcjach.

Zatem aby odpowiednio dobrać żywienie, potrzebujesz sporej dawki wiedzy na ten temat. Dlatego warto zgłębić tajniki nauki o żywieniu. Natomiast jeżeli brakuje nam na to czasu, a chcemy być pewni, że zdrowo odżywiamy nasze szczenię, warto zasięgnąć opinii dietetyka weterynaryjnego.

Doradztwo żywieniowe w zakresie barfowania szczeniąt

Weterynarze są specjalistami od zdrowia zwierząt i wiedzą wszystko na temat ich dobrostanu, podczas studiów zdobywają również wiedzę z obszaru odżywiania. Są wśród nich także lekarze weterynarii specjalizujący się w temacie żywienia, którzy oferują fachowe doradztwo. Zapytaj swojego weterynarza o polecenie takiego specjalisty, a na pewno Ci pomoże.

Brak oficjalnej nazwy zawodu

Niestety zawód dietetyka weterynaryjnego nie jest zawodem oficjalnie uregulowanym, dlatego możemy spotkać wielu samozwańczych specjalistów. Zwróćmy więc uwagę na kwalifikacje danego dietetyka – kurs weekendowy to za mało, aby móc udzielić kompetentnego wsparcia.

Kiedy mogę zacząć BARFowanie szczenięcia?

Szczenię może już od piątego tygodnia życia otrzymywać lekkostrawne surowe posiłki w uzupełnieniu do mleka matki. Skomponuj je tak, aby oprócz mięsa zawierały warzywa oraz mielone, surowe kości, żeby pokryć zapotrzebowanie malucha na wapń.

Około siódmego tygodnia życia rozpoczyna się odstawienie szczenięcia od suki i na tym etapie możesz psiaka w pełni karmić dietą BARF.

Szczenię może już teraz obgryzać surowe, mięsiste kości, co wspomaga pielęgnację zębów, a konkretnie świeżo wyrośniętych mleczaków. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zranienia ostrymi kawałkami kości podawaj psu kości miękkie z dużą ilością mięśni. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku szyje indycze, żeberka jagnięce lub ogon wołowy.

szczeniak na diecie barf
Mięsiste kości są dobrym źródłem wapnia i zaspokajają potrzebę żucia naszego małego podopiecznego.

Od czego zacząć barfowanie?

Najprościej byłoby oczywiście gdyby szczenię było w ten sposób karmione już u hodowcy. Wtedy można by po prostu kontynuować dietę.

W przeciwnym razie na początku podejdź do tematu zachowawczo. Przez pierwsze dwa tygodnie od wprowadzenia się malucha do domu, podawaj mu wyłącznie karmę, którą był do tej pory karmiony. Sama przeprowadzka to już dla niego wystarczający stres. Na kolejnym etapie możesz przejść do zmiany karmy – ostrożnie i małymi kroczkami.

Prawidłowe przejście na dietę BARF

Podczas zmiany diety opartej na sklepowej karmie na dietę BARF, na początku podawaj dotychczasowe posiłki, stopniowo uzupełniając je surowym mięsem i warzywami. Bardzo ważne, aby odbywało się to powoli, żeby układ pokarmowy zwierzęcia miał czas na przyzwyczajenie się do nowego sposobu żywienia.

Niektóre szczenięta podchodzą sceptycznie do nieznanego im jedzenia, dlatego aby ułatwić im przestawienie się na nową karmę możesz podawać lekko podgotowane mięso a następnie czas gotowania sukcesywnie skracać. Spróbuj też podać kawałek mięsa z ręki między posiłkami – to na pewno rozbudzi ich apetyt na więcej.

Ile surowego pożywienia podawać szczenięciu?

Niezależnie od tego czy jest to karma sklepowa czy surowa, szczenię powinno być nią karmione trzy do czterech razy dziennie. Jeśli chodzi o ilość, to szczenię potrzebuje dostarczenia mu jedzenia w ilości odpowiadającej od czterech do sześciu procent masy ciała.

W przypadku bardzo małych lub bardzo dużych ras, wartość procentową należy skorygować w górę (dla bardzo małych szczeniąt) lub w dół (dla bardzo dużych). Poza tym należy uwzględnić indywidualne potrzeby danego psiaka i odpowiednio dostosować kaloryczność posiłków.

Jak prawidłowo barfować szczenię?

Dzienna porcja pożywienia powinna składać się w 80% z pokarmu pochodzenia zwierzęcego i w 20% z pokarmu pochodzenia roślinnego. Podczas żywienia zbożami, ich udział też należy odpowiednio dostosować. Zdrowy pies zazwyczaj dobrze toleruje przetworzone zboża i inne węglowodany.

Aby zapewnić psu zrównoważoną dietę bogatą we wszystkie składniki odżywcze, każda porcja karmy powinna zawierać następujące elementy:

Mięso i produkty mięsne dostarczają energii, są źródłem białka i aminokwasów, których Twoje szczenię potrzebuje do prawidłowego wzrostu.

Warzywa i owoce są ważnych źródłem błonnika pokarmowego dla zdrowych jelit. Możesz podawać je w postaci świeżej lub suszonej.

Klasyczna dieta BARF nie musi zawierać węglowodanów, chociaż dostarczają one łatwo dostępną energię dla praktycznie wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w organizmie.

Możesz podawać psu różne przetworzone zboża, ziemniaki czy ryż, ale dla optymalnego wykorzystania należy podawać je w postaci gotowanej.

Oleje zawierają ważne kwasy tłuszczowe. Jako że zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz witaminy E w poszczególnych olejach jest różna, najlepiej dodawać do karmy mieszankę różnych olejów.

W przypadku bardzo restrykcyjnej diety BARF, nie stosujemy żadnych sztucznych dodatków. Każda porcja pożywienia powinna zawierać wszystkie minerały, elementy śladowe i witaminy w naturalnej postaci.

Alternatywnie, możemy sięgnąć po gotowe mieszanki, które zawierają niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach, dostosowane do potrzeb szczeniąt.

Wsparcie ze sklepowej półki

Jeżeli chcesz stosować dietę BARF, ale samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa wydaje Ci się zbyt skomplikowane czy czasochłonne, sięgnij po gotową karmę ze sklepu. Składa się ona ze świeżego mięsa oraz warzyw i owoców w optymalnych proporcjach. Jednak również w tym przypadku możemy napotkać problemy.

Nie każda gotowa karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zwłaszcza w przypadku karm dla szczeniąt przeczytajmy dokładnie ich skład.

A jeżeli chcesz mieć pewność, że dostarczasz swojemu podopiecznemu wszystkiego, czego potrzebuje, skonsultuj skład danej karmy z dietetykiem.

Kompromisy i rozwiązania alternatywne dla diety BARF

Spożywanie surowego mięsa wiąże się z pewnym ryzykiem. Może ono zawierać groźne pasożyty lub bakterie zagrażające zdrowiu szczenięcia a także pośrednio również właściciela. Szczególnie narażone na choroby przenoszone w ten sposób są małe dzieci i osoby z obniżoną odpornością.

Domowe jedzenie

Alternatywnie, możemy podawać te same składniki w postaci gotowanej. Utrata wartości odżywczych będzie niewielka, a ryzyko przeniesienia zarazków zredukowane. Ugotowane porcje komponujemy tak samo jak porcje surowe.

Częściowe barfowanie

Możemy również podawać surowe pożywienie okazjonalnie lub jako dodatek do gotowej karmy. Należy tylko upewnić się, że nasz podopieczny nie otrzyma za dużej lub za małej ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Niezależnie od sposobu żywienia, najważniejsze, aby pożywienie było dobrze tolerowane przez szczenię i zapewniało mu prawidłowy rozwój. Jeśli nasz maluch nie cierpi na żadne dolegliwości, rośnie jak należy i ma dobre samopoczucie, możemy być pewni, że podawane przez nas jedzenie działa na niego korzystnie.

Najczęściej polecane