Czy psy mogą jeść banany? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies jedzący banany

Wiele psów uwielbia dojrzałe banany.

Banany to prawdziwy rarytas dla wielu psów. Ale czy banany są tak samo zdrowe dla psów, jak dla ludzi i kiedy lepiej ich nie podawać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy psy mogą jeść banany?

Czy banany są dla psów zdrowe?

Banany rosną w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Są popularne na całym świecie i dlatego można je bez trudu znaleźć w prawie każdym supermarkecie.

Są korzystne nie tylko dla ludzi, ale również czworonogów – zawierają bowiem całe mnóstwo minerałów i błonnika pokarmowego:

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy zawarty w bananach ma pozytywny wpływ na motorykę jelit, a tym samym również na trawienie, a także na mikrobiom.

Ze względu na jego wysoką zawartość, banany mogą być elementem lekkostrawnej diety na przykład w przypadku biegunki. Przyczyniają się do zagęszczenia kału, regulując wypróżnienie.

Uważa się, że są nawet pomocne w przewlekłych zaparciach, przy czym należy zwrócić uwagę na ich ilość w diecie – zbyt duża może z kolei sprzyjać zaparciom.

Minerały

Minerały odgrywają ważną rolę w szlakach metabolicznych, a banany są szczególnie bogate w potas i magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego i/lub układu nerwowego.

Serotonina

Miąższ banana zawiera neuroprzekaźnik serotoninę, który jest zaangażowany w aktywność mózgu i może mieć wpływ na samopoczucie psa. Nie bez przyczyny serotonina jest również zwana hormonem szczęścia.

Jakie banany psy mogą jeść?

Jeśli Twój podopieczny nie jest uczulony na banany, możesz mu je od czasu do czasu podawać. Ważne jest jednak, aby owoce były dojrzałe – rozpoznasz to po jasnobrązowych plamach na zewnętrznej stronie skórki.

Na tym etapie bowiem skrobia zawarta w niedojrzałym bananie została przekształcona w cukier, dzięki czemu będzie bardziej lekkostrawna.

Czy psy mogą jeść suszone banany?

Chipsy bananowe są chrupiącą alternatywą dla nieprzetworzonego miąższu banana. Okazjonalnie można więc je podawać czworonogom (oczywiście bez żadnych dodatków).

Niemniej, należy pamiętać, że w wyniku suszenia stają się bardziej kaloryczne. Zatem, aby uniknąć nadwagi, ich ilość w diecie musi być ograniczona.

Czy szczenięta mogą jeść banany?

Zasadniczo banany są odpowiednie także dla szczeniąt. Ponieważ jednak są one bardziej wrażliwe niż dorosłe psy, należy podawać im mniej owoców – jeden średniej wielkości owoc w tygodniu w zupełności wystarczy.

Uwaga: Jeśli u psa wystąpią objawy alergii, natychmiast je odstaw. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniąt!

Banany dla szczenięcia © 9gifts / stock.adobe.com
Zwłaszcza szczeniętom nie należy podawać zbyt dużo bananów.

Czy psy mogą jeść skórkę od banana?

Skórka banana jest co prawda pożywna, ale trudna do strawienia. Niezależnie od tego, czy w całości, czy pokrojona na mniejsze kawałki, nie powinna znaleźć się w diecie psa.

Aby nie dopuścić do niedrożności jelit, banany należy podawać psom zawsze bez skórki.

Kiedy psy nie powinny jeść bananów?

Banany charakteryzują się stosunkowo dużą zawartością kalorii, wynikającą z wysokiej zawartości skrobi, która podczas procesu dojrzewania przekształcana jest w cukier. Dlatego banany nie są najlepszym pomysłem w przypadku psów z nadwagą lub takich, które mają niewiele ruchu.

Banany mogą powodować zaparcia

Owoce te są źródłem wielu składników odżywczych i energii. Są więc szczególnie odpowiednie dla zwierząt cierpiących na problemy żołądkowo-jelitowe. U zdrowych psów spożywanie zbyt dużej ilości surowych bananów może natomiast powodować zaparcia.

Za dużo bananów, za dużo potasu

Ze względu na wysoką zawartość potasu, nadmierne ich spożywanie przez psy może prowadzić do problemów z sercem. Jeśli zatem Twój podopieczny cierpi na choroby serca, warto ustalić z lekarzem weterynarii, które produkty pies może, a których nie powinien jeść.

Uwaga na wysoką zawartość puryn

Banany są bogate w puryny, będące głównym budulcem kwasu nukleinowego, który przechowuje informację genetyczną. U zdrowych psów po jedzeniu puryny są przekształcane w moczany i eliminowane wraz z moczem.

Istnieją jednak czworonogi z wadą genetyczną, która sprawia, że proces ten jest zaburzony – na przykład dalmatyńczyki. Psy te wraz z moczem wydalają zbyt dużo kwasu moczowego, co może powodować choroby nerek i powstawanie kamieni moczowych.

Uwaga: Psy z defektem metabolizmu puryn nie powinny jeść bananów.

Ile bananów mogą jeść psy?

Większość psów bardzo lubi banany. Z tego powodu, a także dlatego, że ten egzotyczny żółty owoc charakteryzuje się szeregiem prozdrowotnych właściwości, warto włączyć go do psiej diety, pamiętając, że banany są dość kaloryczne, dlatego ich ilość należy kontrolować.

  • Duże psy (powyżej dziesięciu kilogramów) mogą jeść nie więcej niż dwa banany tygodniowo.
  • Małe psy (poniżej dziesięciu kilogramów) nie powinny jeść więcej niż jednego banana.

Można je potraktować jako zdrową przekąskę lub nagrodę po treningu.

Podanie w różnej postaci

Banany można psom podawać w różnej postaci – możesz na przykład przygotować z nich puree, zamrozić i podawać jako chłodzącą przekąskę w lecie lub w formie suszonej podawać jako chipsy.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane