Czy psy mogą pić mleko? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pies pijący mleko

Dorosłe psy nie powinny pić zbyt dużo mleka.

Wiele psów uwielbia mleko i produkty mleczne. Ale czy psy mogą pić mleko, czy może jest to dla nich niekorzystne? Zooplus zdradza najważniejsze fakty w tej kwestii.

Mleko dla psów? Na co należy zwrócić uwagę?

Mleko zawiera ważne składniki odżywcze takie jak witaminy i wysokiej jakości białka, których nowo narodzone pieski potrzebują do prawidłowego wzrostu. Szczenię jest więc zdane na mleko matki.

W przypadku dorosłych psów sytuacja wygląda jednak inaczej – są one w stanie przyswoić wszystkie niezbędne składniki odżywcze ze stałych pokarmów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. To, czy mleko powinno znaleźć się w diecie czworonoga jest zatem kwestią wieku.

Laktaza rozkłada laktozę

Przyczyną uwarunkowanego wiekiem trawienia laktozy u psów jest enzym zwany laktazą, który normalnie rozkłada laktozę do postaci, którą organizm może wykorzystać. Wraz z wiekiem produkuje go coraz mniej, w związku z czym laktoza pozostaje niestrawiona.

Spragnione szczenię
Szczenięta trawią laktozę lepiej niż dorosłe psy.

Jakie mleko może pić pies?

Mleko mleku nierówne. Aby odpowiedzieć na pytanie „Czy psy mogą pić mleko?”, przyjrzymy się różnym rodzajom mleka i produktów mlecznych.

Problematyczna dla organizmu psa jest wysoka zawartość laktozy.

Jelito cienkie dorosłych czworonogów nie jest w stanie w pełni jej strawić. Jeśli więc Twój dorosły pies pije dużo mleka, mogą u niego wystąpić problemy trawienne takie jak biegunka.

Podając mu konwencjonalne mleko, należy zatem uważać na jego ilość i strawność.

Mleko dla kotów produkowane jest specjalnie dla kotów. Nie jest co prawda pozbawione laktozy, ale jej zawartość jest niższa. Dzięki temu jest łatwiejsze do strawienia nie tylko dla kotów, ale również dla wielu psów.

Mleko skondensowane jest zagęszczone i dlatego zawiera więcej laktozy, tłuszczu i kalorii niż zwykłe mleko krowie.

Chociaż sprawia to, że wielu czworonogom smakuje ono bardziej, ze względów zdrowotnych nie należy go im podawać lub podawać w bardzo niewielkich ilościach.

Obecnie w sklepach znajdziemy wiele produktów niezawierających laktozy. Z maksymalną zawartością laktozy wynoszącą około dziesięciu gramów na litr, ten rodzaj mleka jest z reguły dużo lepiej tolerowany niż mleko tradycyjne. Niemniej, również ono nie powinno być stałym elementem psiej diety.

Mleko rozcieńczone wodą jest co do zasady lepszym rozwiązaniem niż mleko nierozcieńczone.

W ten sposób można szybko i łatwo zmniejszyć stężenie laktozy i ilość kalorii, bez większej utraty walorów smakowych.

Mleko kozie uważane jest za bardziej lekkostrawne niż tradycyjne mleko. Wynika to głównie z większej zawartości krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które jelito cienkie jest w stanie lepiej strawić niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Chociaż mleko kozie jest smaczną alternatywą, nie należy podawać go zbyt dużo. Również ono bowiem zawiera dużo tłuszczu i kalorii, co może być dla psa niezdrowe.

Napoje roślinne wytwarzane z soi, owsa czy ryżu można coraz częściej znaleźć na sklepowych półkach, a opiekunowie psów, którym ekologia leży na sercu coraz częściej zastanawiają się, czy mogłyby one stanowić dobrą alternatywę dla mleka krowiego.

Podczas gdy niektóre psy mogą tolerować napoje roślinne w określonych ilościach, inne są uczulone na białko roślinne. W takim wypadku są one absolutnie zabronione, tym bardziej jeśli napój jest słodzony lub zawiera aromaty, na przykład waniliowy.

Wady: Co może się stać, gdy pies wypije mleko?

Oprócz kaloryczności problem stanowi zawartość laktozy. Jeśli Twój podopieczny pije zbyt dużo mleka lub produktów mlecznych, może to mieć wpływ na jego zdrowie.

Mleko ma więcej kalorii i tłuszczu niż woda

Wiadomo nie od dziś, że nadwaga ma duży wpływ na kondycję psów. Dlatego wybór odpowiedniej karmy oraz jej ilość są filarem zdrowej diety. A ponieważ w porównaniu do wody mleko zawiera dużo więcej tłuszczu i kalorii, które prowadzą do otyłości, nie należy psom podawać go w zbyt dużej ilości.

Kiedy laktoza zaburza proces trawienia

Dorosłe psy bardzo często cierpią na dolegliwości trawienne takie jak wzdęcia, biegunka czy zaparcia po wypiciu zbyt dużej ilości mleka (a co za tym idzie laktozy). Lepiej więc zastąpić mleko wodą lub przynajmniej nie przekraczać zaleconej ilości maksymalnej.

Dawkowanie: Ile mleka mogą pić psy?

Lekarze weterynarii zalecają, aby podawana ilość nie przekraczała 20 mililitrów na kilogram masy ciała dziennie. Ilość mleka skondensowanego powinna być jeszcze mniejsza i wynosić nie więcej niż 10 mililitrów na każdy kilogram masy ciała dziennie.

Jeśli Twój podopieczny w ogóle nie toleruje mleka lub ma kilka nadmiarowych kilogramów, lepiej zupełnie wykluczyć ten napój z jego diety.

Jogurt i twaróg — lepszy wybór?

Opiekunowie psów często zastępują mleko innymi produktami mlecznymi takimi jak jogurt czy twaróg – głównie ze względów dietetycznych. Nie bez powodu. Twarogi zawierają bowiem mniej laktozy niż mleko, w związku z czym są lepiej trawione. Ponadto, mówi się, że jogurt wykazuje działanie probiotyczne.

Jednak również i w tym przypadku obowiązuje złota reguła: Nie podawaj psu go zbyt dużo i upewnij się, że jego dieta jest zbilansowana.

Podsumowanie: Czy psy powinny pić mleko?

Chociaż Twój pupil prawdopodobnie nie odmówi miseczki pełnej smacznego mleka, nie należy podawać mu go regularnie. Głównym tego powodem jest ryzyko wystąpienia problemów trawiennych i nadwagi.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
3 min

BARF dla psa – co to takiego?

Przed paroma laty BARF był jeszcze egzotyczną metodą żywieniową – w międzyczasie dieta oparta na surowym mięsie pozyskała sobie rzeszę zwolenników i na stałe wpisała się w jadłospis psów na całym świecie.